TechnologiaInne

10 powodów, dla których warto zmienić żarówki na oświetlenie LED

1762448 3028997 glodlampa och laenergilampa webb 10 powodów, dla których warto zmienić żarówki na oświetlenie LED

Szukasz powodu, aby przejść na oświetlenie LED? Oto dziesięć korzyści, jakie daje ten rodzaj oświetlenia. Według danych  Agencji Informacji Energetycznej , przeciętne gospodarstwo domowe wydaje co miesiąc około 439 zł na energię elektryczną. A jeśli nie używasz energooszczędnego oświetlenia, prawdopodobnie wydajesz nawet więcej. Tu właśnie mogą pomóc energooszczędne lampy LED.

LED-y to jedna z najbardziej wydajnych technologii oświetleniowych dostępnych obecnie dla konsumentów. Oprócz tego, że pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na zużyciu energii, istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zastosowanie tego typu oświetlenia w całym domu.

Przyjrzyjmy się bliżej kilku najczęstszym korzyściom, jakich można się spodziewać po modernizacji oświetlenia na LED w całym domu.

1) Łatwa wymiana i zastosowanie w wielu urządzeniach.

Oświetlenie LED ma szeroki zakres zastosowań, od podstawowych lamp domowych, do dużych systemów oświetleniowych w budynkach przemysłowych, a nawet do oświetlenia infrastruktury. W rzeczywistości technologia ta staje się coraz bardziej powszechna w garażach, parkach i latarniach ulicznych w całym kraju.

Wokół domu, można użyć żarówek LED jako alternatywę dla tradycyjnych żarówek bez wymiany jakichkolwiek opraw. Można znaleźć żarówki LED dostępne w prawie każdej mocy, którą można znaleźć w żarówkach LED lub CFL, a zużywają one tylko ułamek energii do oświetlenia domu.

Aby dowiedzieć się, który typ żarówki LED jest najlepszy do poszczególnych pomieszczeń w domu, przeczytaj etykietę na pudełku, aby określić, który typ jest odpowiedni dla danego miejsca.

2) Bezpieczniejsze niż inne żarówki

Jeśli masz małe dzieci lub rozbrykane zwierzęta , prawdopodobnie spędzasz więcej niż kilka minut dziennie martwiąc się o ich bezpieczeństwo. Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie domu przed dziećmi, a jednym z nich jest wymiana tradycyjnych żarówek na LED.

Nigdy nie są gorące w dotyku

Tradycyjne żarówki wytwarzają ciepło i bardzo szybko się nagrzewają. To ułatwia oparzenie tych małych rączek w momencie dotknięcia żarówki. To może nie być zbyt dużym problemem jeśli chodzi o światła przymocowane do wentylatorów sufitowych, żyrandoli, lamp wiszących, kinkietów lub innych opraw oświetleniowych znajdujących się poza zasięgiem.  Ale pomyśl o wszystkich innych oprawach w całym domu.

Od lampek nocnych po lampy stołowe – istnieje wiele sposobów, aby ciekawskie palce mogły się poparzyć. Oświetlenie LED emituje bardzo mało ciepła, więc choć nadal należy ostrzegać dzieci przed dotykaniem go, nie spowoduje ono silnego bólu, jeśli zdarzy się wypadek.

Mniejsze prawdopodobieństwo stłuczenia

Inne rodzaje żarówek są również wykonane ze szkła, co czyni je podatnymi na stłuczenia. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest pęknięcie szkła wokół Twoich dzieci, zwłaszcza gdy jest gorące. Jeszcze gorzej jest, jeśli stłuczesz żarówkę CFL wewnątrz domu. Ponieważ zawierają one niewielką ilość rtęci, należy zachować szczególną ostrożność podczas czyszczenia stłuczonej żarówki CFL, aby zapobiec niebezpiecznemu narażeniu mieszkańców w najbliższym otoczeniu.

Z drugiej strony, żarówki LED są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych soczewek epoksydowych, więc stłuczenie ich wymaga znacznie większej siły. Nawet jeśli przypadkowo upuścisz ją na twardą powierzchnię, jest mało prawdopodobne, że roztrzaska się na kawałki.

3) Opcja przyjazna środowisku

Oświetlenie LED jest popularnym wyborem dla świadomych ekologicznie właścicieli domów z kilku ważnych powodów.

Zużywają mniej energii (i działają dłużej)

Głównym powodem, dla którego żarówki LED są przyjazne dla środowiska, jest fakt, że zużywają one niewielką ilość energii, niż inne żarówki, a także działają znacznie dłużej.

Żarówki LED zużywają o 75% mniej energii niż żarówki tradycyjne, a ponadto działają 25 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Nie tylko pomaga to zmniejszyć ogólny ślad węglowy, ale także zmniejszyć wydatki na energię elektryczną i wymianę żarówek.

Łatwiejsza utylizacja i brak toksycznych substancji chemicznych

W przeciwieństwie do żarówek CFL, LED nie wykorzystuje rtęci ani innych potencjalnie niebezpiecznych materiałów.  Nie tylko eliminuje to ryzyko narażenia na kontakt z rtęcią, ale także ułatwia pozbycie się żarówki, kiedy już się jej pozbędziesz. Żarówki LED są również w 100% przetwarzalne, podczas gdy żarówki tradycyjne nie, a żarówki CFL muszą być oddane do specjalnego punktu skupu, aby mogły być poddane recyklingowi ze względu na użycie rtęci.

4) Nie emituje promieniowania UV

Kolejną wielką zaletą oświetlenia LED jest to, że nie emituje ono żadnego promieniowania ultrafioletowego (UV) i bardzo mało światła podczerwieni. Możesz używać LED do przedmiotów, które są wrażliwe na ciepło lub promienie UV, takich jak bezcenne dzieła sztuki lub kolekcja win. To właśnie dlatego ten rodzaj oświetlenia staje się powszechny w galeriach sztuki, na wykopaliskach archeologicznych na całym świecie, a nawet w winiarniach i lodówkach do wina.

5) Elastyczny design

Oświetlenie LED może być dowolnie kształtowane, co pozwala na stworzenie idealnego oświetlenia dla małych i dużych pomieszczeń. Dodatkowo, łatwo jest pojedynczo ściemniać diody, co pozwala na całkowitą kontrolę nad ilością światła, jego odcieniem i miejscem, w którym jest rozprowadzane. Samoloty i sale lekcyjne używają tej technologii od lat dzięki jej możliwościom konstrukcyjnym.

6) Może funkcjonować w ekstremalnych temperaturach

Żarówki LED są zaprojektowane tak, aby wytrzymać ekstremalne temperatury. Ten rodzaj oświetlenia jest idealnym wyborem w upalne dni, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby się przegrzały i pękły, albo dodatkowo dołożyły niepotrzebne ciepło do obszaru, w którym są używane.

Na odwrót, są one również przydatne w niskich temperaturach, ponieważ mogą wytrzymać mroźne temperatury zewnętrzne, co czyni je doskonałym wyborem, jeśli chcesz umieścić dekoracje świąteczne w chłodnych warunkach. Zauważyliśmy również, że restauracje zaczynają używać ich wewnątrz zamrażarek, zwłaszcza w dużych modelach, w których brakuje dobrego oświetlenia.

7) Daje jasność natychmiastowo

Zarówno żarówki tradycyjne, jak i CFL mogą potrzebować kilku chwil, aby osiągnąć pełną jasność, ale lampy LED osiągają 100% jasności natychmiast. Są one również świetne dla pomieszczeń, w których światło jest włączane i wyłączane często.

Włączanie i wyłączanie innych typów żarówek wiele razy w ciągu dnia może znacznie skrócić jej ogólną żywotność, ale robienie tego z żarówką LED nie ma negatywnego wpływu na jej ogólną wydajność lub trwałość. Będzie świecić z maksymalną jasnością i przetrwa wiele lat, bez względu na to, jak często będziesz je włączać i wyłączać.

8) Dłuższa żywotność od pozostałych żarówek

Po wkręceniu i rozpoczęciu używania żarówki, ma ona około 2000 godzin pracy zanim się przepali. Żarówka LED może wytrzymać około 50.000 godzin, a niektóre mogą nawet trwać do 100.000 godzin przed koniecznością wymiany.

Ze względu na perspektywę, wyobraźmy sobie, że nigdy nie wyłączamy tych żarówek. Żarówka będzie działać tylko przez 83 dni, zanim trzeba będzie ją wymienić. Natomiast żarówka LED wytrzyma od 2 083 do 4 166 dni, zanim trzeba będzie ją wymienić. To ponad jedenaście lat użytkowania non stop!

9) Nie potrzebuje wysokiego napięcia źródła zasilania

Oświetlenie LED jest popularne wśród lamp zewnętrznych, ponieważ nie potrzebuje źródła wysokiego napięcia. Jest to istotna korzyść dla każdego właściciela domu, który chce umieścić światła na zewnątrz. Ponieważ światła LED potrzebują tylko niewielkiej ilości energii, coraz łatwiej jest znaleźć zewnętrzne światła LED, które mogą ładować się za pomocą energii słonecznej i są jasne przez całą noc.

Teraz, gdy znasz potencjalną żywotność tej technologii, wyobraź sobie, jak obecnie używasz świateł w swoim domu, i jak długo żarówka LED będzie działać z taką ilością użytkowania.

10) Oszczędność pieniędzy

Powyższe korzyści z oświetlenia LED prowadzą do tego, co może być najważniejszą korzyścią ze wszystkich – Ten rodzaj oświetlenia pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy!

To nie jest niczym niezwykłym dla właścicieli domów, aby zaznać szoku przez wyższe koszty wstępne oświetlenia LED. Jest to zrozumiałe, ale po wykonaniu obliczeń i rozważenia kwoty oszczędności, które otrzymasz w ciągu roku, to po prostu ma sens.

Oto kilka liczb do rozważenia:

  • Żarówka, która kosztuje 3,90 zł będzie kosztować więcej niż 50 zł w ciągu 20 lat ze względu na to, jak często trzeba będzie ją wymieniać.
  • Żarówka LED, która kosztuje 38,90 zł, po 20 latach będzie kosztować tylko 50 zł, ponieważ jest mało prawdopodobne, że będzie musiała zostać wymieniona.

I, te liczby powyżej to na pewno ilość pieniędzy, które można zaoszczędzić z wykorzystaniem mniej energii. Po rozważeniu ilości pieniędzy, które można zaoszczędzić na miesięcznym rachunku za energię, po prostu nie można zaprzeczyć, że żarówki LED są mądrym wyborem dla właścicieli domów.

Łatwo zauważyć, że korzyści płynące z oświetlenia LED znacznie przewyższają wady. Zmieniając wszystkie żarówki w swoim domu na LED, masz gwarancję, że zaoszczędzisz mnóstwo pieniędzy i energii, jednocześnie zmniejszając swój ślad węglowy.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…
Technologia

Jak czyścić i konserwować pralkę? 10 wskazówek dotyczących konserwacji, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojej pralki.

Wielu właścicieli domów myśli, że pralka jest urządzeniem „samoczyszczącym”, ale niestety tak nie jest. Podobnie jak każde inne urządzenie w domu, także…
Inne

Czego nie należy spłukiwać w toalecie - 9 rzeczy, których spłukiwania należy zaprzestać

Twój domowy system wodociągowy może cię zaskoczyć. W jednej chwili wszystko jest w porządku i działa sprawnie, a w następnej toaleta jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *