Inne

11 Wskazówek dotyczących czyszczenia szklanych drzwi prysznicowych

drzwi kabiny prysznicowej

Eleganckie szklane drzwi prysznicowe to wizytówka wyrafinowanej łazienki. Ale zachowanie ich nieskazitelnego wyglądu nie jest łatwe. Z czasem ten szklany panel traci swój nieskazitelny wygląd i staje się dla użytkowników nie do zniesienia. Dzieje się tak głównie z dwóch powodów — twardej wody i mydła.

Twarda woda i osady z mydła pozostające na powierzchni szkła trwożą trudne do usunięcia plamy. Często zdarza się, że ludzie używają ostrych środków chemicznych, aby usunąć plamy, ale my stawiamy na proste, naturalne techniki, które przynoszą obiecujące rezultaty. Tak więc oto nasze 11 wskazówek dotyczących czyszczenia szklanych drzwi prysznicowych w najbardziej bezproblemowy i satysfakcjonujący sposób.

Różnica między twardą i miękką wodą

Zanim przejdziemy do wskazówek, chcemy wyjaśnić przyczynę tych brzydkich, uporczywych plam na drzwiach prysznicowych. Główną przyczyną jest twarda woda, szczególnie dla właścicieli domów, którzy mieszkają w regionach, gdzie występuje twarda woda. W przeciwieństwie do wody miękkiej zawiera ona duże ilości rozpuszczonych minerałów, w tym magnezu, wapnia, kredy i kamienia.

Niestety, większość ilość doprowadzanej wody jest twarda, szczególnie na obszarach miejskich. Wchłania ona minerały i przekształca się w twardą wodę podczas przepływu przez grunty.

Kiedy te minerały zmieszają się z mydlanymi, pozostawiają plamy na szklanych drzwiach. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uniknąć tego problemu, jest regularne czyszczenie powierzchni szklanych. Nie pozwól, aby plamy zajęły całe drzwi, lecz działaj, gdy tylko zaczną się pojawiać.

Co to są mydliny?

Piana mydlana ma zwykle strukturę woskową, składającą się z cząsteczek mydła, minerałów z twardej wody i stearynianu wapnia. Elementy te reagują ze sobą, tworząc na drzwiach prysznica twarde, nierozpuszczalne w wodzie plamy.

Choć może się to wydawać bardzo irytujące, można sobie z tym poradzić niedrogo, unikając tym samym kosztów wymiany drzwi. Powinieneś zacząć od wyczyszczenia nagromadzonej mydlanej piany. Później, po wzięciu prysznica, przejdź do czyszczenia. Zapobiegnie to w przyszłości powstawaniu mydła i osadów mineralnych.

Jak zapobiegać powstawaniu piany mydlanej?

W przypadku większości środków czyszczących istnieje potrzeba ostatniego płukania po czyszczeniu. Dzieje się tak głównie ze względu na twardą wodę. Tak więc to ostatnie płukanie, częściej pozostawia po wyschnięciu smugi, czyli drobne cząstki kamienia i ślady wodne na parawanie prysznicowym.

Najlepiej radzić sobie z tym przy pomocy ściągaczki. Być może już używasz jej do czyszczenia szyby czołowej. Niemniej, jednak jeśli jej nie masz, zawsze możesz ją kupić w każdym lokalnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Wystarczy użyć ściągaczki, aby zetrzeć nadmiar wody na szybie po jej spłukaniu.

Materiały czyszczące do szklanych drzwi prysznicowych

Teraz spójrzmy na listę niezbędnych i skutecznych środków czyszczących, które zmienią Twoje drzwi prysznicowe w promienny i przezroczysty szklany panel. Każdą z tych rzeczy można znaleźć w Internecie lub w dowolnym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

 • Butelka ze sprayem
 • Gąbka czyszcząca
 • Środek do czyszczenia szkła
 • Ściągaczka
 • Ścierka lub ręcznik z mikrofibry
 • Ręcznik papierowy
 • Gazeta
 • Środki czyszczące — biały ocet, mydło do naczyń, soda oczyszczona, cytryna, amoniak, wódka, alkohol do pocierania, nadtlenek wodoru.

Kroki czyszczenia drzwi prysznicowych w łazience.

Czyszczenie po gorącym prysznicu

Czyszczenie należy rozpocząć zaraz po wzięciu gorącego prysznica, ponieważ ciepło i wilgoć pozwalają na łatwe usuwanie piany mydlanej. Alternatywnie, możesz pozwolić, aby gorąca woda płynęła, wytwarzając wystarczającą ilość pary, aby spowodować zaparowanie szklanych drzwi.

Użyj butelki z aerozolem lub gąbki

Bez względu na to, jaki środek czyszczący wybierzesz, najwygodniejszym sposobem jego aplikacji jest natrysk na szybę. Tak więc należy wlać mieszankę do butelki z rozpylaczem i nakierować dyszę bezpośrednio na brzydkie plamy.

Poza tym można namoczyć gąbkę w tym samym roztworze i wytrzeć drzwi prysznicowe. W przypadku stosowania przemysłowych środków chemicznych łazienka musi być odpowiednio wentylowana. Ponadto, w zależności od środka czyszczącego, podczas pracy z gąbką mogą być potrzebne rękawice.

Czyszczenie należy zawsze rozpoczynać od krawędzi drzwi i kończyć na wnętrzu. Po spryskaniu pozostawić roztwór na 10 do 30 minut. Następnie wytrzyj szklane drzwi gąbką nasączoną wodą, aż roztwór zostanie całkowicie wypłukany. Do osuszenia drzwiczek użyj szmatki, ręcznika papierowego, ściągaczki lub ręcznika z mikrofibry.

11 Wskazówek dotyczących czyszczenia szklanych drzwi prysznicowych

 1. Ocet i woda

Biały ocet to niezawodny i skuteczny środek czyszczący, który może zdziałać cuda z Twoimi drzwiami prysznicowymi. Jest niedrogi i zazwyczaj dostępny w domu. Ocet jest praktycznym rozwiązaniem, które pomoże Ci usunąć wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia z powierzchni, nie stanowiąc jednocześnie zagrożenia dla środowiska ani dla członków rodziny.

Wystarczy wlać i wymieszać 1 część octu i 3 części ciepłej wody w butelce z rozpylaczem. Rozpylić obficie na powierzchnię i pozostawić na chwilę na miejscu. Po pewnym czasie spłukać ciepłą wodą i przetrzeć szmatką, papierowym ręcznikiem.

 1. Ocet i płyn do mycia naczyń

Do przygotowania tego roztworu należy zmieszać równe ilości octu z płynem do naczyń. Wlej mieszaninę do ręcznego dozownika gąbki i wytrzyj szklane drzwiczki prysznica do czysta.

 1. Soda oczyszczona i ocet

Zrób pastę z sody oczyszczonej w połowie kubka i octu. Nanieś obficie pastę na uciążliwe miejsce szyby drzwi prysznicowych i pozostaw na co najmniej 10 do 15 minut. Następnie wytrzyj pastę szmatką lub papierowym ręcznikiem.

 1. Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Umieść około pół filiżanki sody oczyszczonej na szmatce lub ręczniku i wytrzyj nią wilgotne drzwi prysznicowe. Jak tylko soda oczyszczona z proszkiem zetknie się z wodą, tworzy z niej peeling zwalczający osady. Pozwól, aby reakcja trwała przez chwilę, a następnie oczyść ją ciepłą wodą.

Wkrótce drzwi prysznicowe odzyskają swój pierwotny połysk, bez żadnych śladów poprzednich plam. Dla lepszego efektu można spłukać szklaną powierzchnię sokiem z cytryny lub białym octem.

 1. Cytryna i woda

Skorzystaj z niezwykłych właściwości czyszczących kwasku cytrynowego, aby zetrzeć trudne do usunięcia plamy na drzwiach prysznicowych. Niemniej jednak sok z cytryny jest doskonałym środkiem do czyszczenia powierzchni, zapewniającym pozytywne rezultaty przy minimalnym wysiłku. Poza tym pachnie świeżym i przyjemnym zapachem, gdy bierzesz kąpiel po sesji czyszczenia.

Weź 2 do 3 cytryn i wyciśnij je, aby uzyskać sok. Będziesz potrzebować około 3 łyżek soku, aby zmieszać go z filiżanką wody. Wlej do butelki z rozpylaczem sok z cytryny i potrząśnij nim energicznie w celu prawidłowego wymieszania.

Następnie spryskaj roztworem drzwi prysznicowe i pozostaw na około pięć minut. Następnie należy całość przetrzeć suchą ściereczką z mikrofibry.

 1. Ocet, soda oczyszczona i sól

Do naniesienia białego octu na szklane drzwiczki panelu należy użyć butelki z aerozolem. Daj mu kilka minut przed nałożeniem pasty sody oczyszczonej i soli na tej samej powierzchni za pomocą wilgotnej gąbki. Ponownie pozwól jej trochę działać przed wypłukaniem do czysta.

 1. Mięta pieprzowa i wódka

Jest to kolejna mieszanka, która może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Wystarczy zmieszać pół szklanki wódki z 1 szklanką wody i dodać do niej około 8 do 10 kropli miętowego olejku eterycznego. Wlej mieszankę do butelki z rozpylaczem i nałóż obficie na szklane drzwiczki, po każdym prysznicu.

Roztwór można również stosować do cotygodniowego mycia. Sugerujemy spryskanie środkiem czyszczącym wszędzie w kabinie prysznicowej, a następnie spłukanie po 10-15 minutach.

 1. Amoniak i woda

Środki czyszczące na bazie amoniaku są znane z tego, że są dość użyteczne na brzydkie smugi i plamy na szklanych drzwiach prysznicowych. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich, ponieważ zapach może być dość nieprzyjemny.

Ale jeśli podjąłeś już decyzję, po prostu połącz dwie łyżki stołowe amoniaku z ciepłą wodą i napełnij butelkę z rozpylaczem tą mieszanką. Spryskaj drzwi tą mieszanką, a następnie po około 3-5 minutach wyczyść powierzchnię suchą ściereczką z mikrofibry.

 1. Mięta pieprzowa, drzewo herbaciane, i nadtlenek wodoru

Połączenie mięty pieprzowej i drzewa herbacianego jest praktycznym rozwiązaniem eliminującym pleśń i grzyby pleśniowe rosnące w Twojej kabinie prysznicowej. Do tego potrzebna jest 1 szklanka wody i pół szklanki nadtlenku wodoru.

Do mieszanki należy dodać od 8 do 10 kropli miętowego olejku eterycznego i dodatkowo 10 kropli olejku z drzewa herbacianego. Spryskaj drzwi prysznicowe i inne miejsca wewnątrz kabiny dotknięte pleśnią lub grzybem. Pozwól mu usiąść, a następnie spłucz to miejsce po 1 do 2 godzin.

 1. Komercyjne środki czyszczące

Może się tak zdarzyć, że zamieszkasz w okolicy, która ma tylko twardą wodę. W takim przypadku domowe środki czyszczące mogą nie być wystarczająco silne do pracy. Na szczęście są na rynku pewne produkty czyszczące, które mogą rozwiązać ten problem w krótkim czasie.

Po pierwsze, należy upewnić się, że powierzchnia szkła jest całkowicie sucha. Następnie można użyć dowolnego przemysłowego środka czyszczącego o zakresie pH od 7 do 8. Przed wytarciem szmatką lub ręcznikiem papierowym należy odczekać kilka minut. Zalecamy noszenie rękawiczek podczas procesu czyszczenia, aby chronić ręce i skórę przed ostrymi chemikaliami.

 1. Nadtlenek wodoru i alkohol do czyszczenia

Wymieszaj około pół szklanki nadtlenku wodoru z równą częścią alkoholu do czyszczenia. Do mieszanki należy dodać po 1 łyżce stołowej mydła w płynie i nabłyszczacza do zmywarki do naczyń. Nalej ją do pojemnika z rozpylaczem i wlej trochę wody w celu rozcieńczenia.

Następnie delikatnie wstrząśnij i wymieszaj, aby uniknąć tworzenia się piany wewnątrz butelki. Zastosuj go na szklane drzwiczki i używaj w miarę potrzeb.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedynym sposobem na utrzymanie szklanych drzwi prysznica w czystości i blasku jest regularne czyszczenie. Za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, spróbuj zauważyć, czy na szybie są jakieś plamy. Potrzeba trochę czasu, aby te plamy zamieniły się w uporczywe zabrudzenia, więc zanim to nastąpi, musisz oczyścić powierzchnię.

Ostatecznie, to od Ciebie zależy, który środek lub technika czyszczenia jest najbardziej przydatna i wygodna. Niezależnie od tego, upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne środki czyszczące, ponieważ skuteczność tych środków zależy od użycia odpowiednich materiałów.

Powiązane posty
Inne

Popularne tkaniny – co jest na topie?

Wraz z modą na samodzielne szycie renesans przeżywają materiały. Wybór odpowiedniego wpływa na efekt końcowy, dlatego poznaj je jak najlepiej, by dobierać…
TechnologiaInne

Okap tuba - jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Okap kuchenny tuba cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób. Wyróżnia go nie tylko niepowtarzalny design, ale i funkcjonalność. O czym…
OgródInne

Jak przygotować piknik w ogrodzie?

Aby w pełni wykorzystać ciepłą aurę nadchodzących miesięcy, warto spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej wolnych chwil. Piknik „pod chmurką” to wspaniały…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.