Dom MieszkanieBudowa

Dom kontenerowy – rozwiązanie ekologiczne i komfortowe, które naprawdę się opłaca 

glowne ocieplony dom z kontenerow Dom kontenerowy – rozwiązanie ekologiczne i komfortowe, które naprawdę się opłaca 

Z każdym rokiem rośnie nasza świadomość ekologiczna, a wraz z nią rodzą się nowe pomysły, jak pomóc środowisku wrócić choć w niewielkim stopniu do swej naturalnej równowagi. Jednym z nich jest moda na przywracanie życia rzeczom zużytym i na pierwszy rzut oka nienadającym się już do zagospodarowania. I tu pojawia się koncepcja budowy domu z nowych lub używanych kontenerów. Co ciekawe, taki trend staje się coraz popularniejszy na całym świecie. W czym tkwi jego fenomen?

Koncepcja mieszkaniowa zyskująca na sile

Trend stawiania domów z kontenerów morskich rozwinął się pierwotnie w USA i w krajach skandynawskich jako odpowiedź na coraz większe problemy z zanieczyszczeniem środowiska i ocieplającym się klimatem. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko dać drugie życie temu, co najprawdopodobniej zostałoby wcześniej czy później zezłomowane, ale jest również atrakcyjnym i oryginalnym pomysłem architektonicznym. W Polsce taka koncepcja dopiero raczkuje, jednak z roku na rok zyskuje już coraz większą rzeszę zwolenników. To nie tylko efekt coraz wyższych cen, ale również coraz większa świadomość społeczna, stawiająca na ekologiczny tryb życia.

W Warszawie na Woli powstała nowatorska inwestycja zbudowana z kontenerów. Implant, bo tak nazywa się ten budynek Nowej Epoki Handlu, jest największym w Polsce pop-upem, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, sportowe oraz edukacyjne.

dom z kontenerów na co uważać

Domy kontenerowe to rodzaj budownictwa modułowego, gdzie podstawowym budulcem są kontenery morskie, zarówno te nowe, jak i używane. Konstrukcja standardowego kontenera to w zasadzie samonośna rama stalowa, wykonana najczęściej z profili zabezpieczonych antykorozyjnie. Ściany, sufit i podłoga takiego obiektu składają się przeważnie z ocynkowanej blach, która została dodatkowo usztywniona bocznymi wzmocnieniami, a także odpowiednio zaizolowana wełną mineralną lub coraz popularniejsza obecnie izolacją poliuretanową, np. marki PURIOS.

Fabrycznie nowe kontenery mieszkalne

Każdy, kto decyduje się na tego rodzaju budownictwo, może obecnie nabyć zarówno kontenery używane (najczęściej morskie), jak i zupełnie nowe konstrukcje, które są przygotowywane specjalnie do celów mieszkaniowych. Oczywiście, używane kontenery morskie są o wiele tańsze, jednak nowe moduły są nie tylko fabrycznie przygotowane do użytkowania, ale również można wybierać z różnych ich wymiarów. Najpopularniejsze obecnie kontenery mają długość 6 m, szerokość 2,4 m oraz wysokość 2,6 m. Szeroka oferta gabarytowa kontenerów mieszkalnych to także większe możliwości aranżacyjne.

jak ocieplić dom z kontenerów

Kluczowa sprawa to ocieplenie

Kontenery przeznaczone pod zamieszkanie ociepla się w ten sam sposób, co standardowe budynki stawiane z cegły, płyty czy drewna. Jak ocieplić kontener? Termoizolację takiej konstrukcji można przeprowadzić na kilka sposobów, stosując w tym celu różnego rodzaju materiałów. Dwa z nich są jednak bezkonkurencyjne i najpowszechniej używane w tym celu.

Pierwszy z nich to zastosowanie wełny mineralnej. W tej metodzie konieczna jest budowa w kontenerze wewnętrznej konstrukcji drewnianej, w której ułożona zostanie izolacja termiczna. To powszechnie stosowane rozwiązanie ma jednak wadę – wymaga dużych nakładów pracy oraz czasu. Nie daje również stuprocentowej gwarancji wyeliminowania ryzyka pojawienia się mostków termicznych na łączeniach warstw.

Drugi sposób to rozwiązanie stosunkowo młode technologicznie na polskim rynku, jednak zdecydowanie szybsze, wydajniejsze i pewniejsze w ostatecznym rozrachunku. Piana poliuretanowa jest znana ze swojej wysokiej izolacyjności. Zapewnia bardzo niski współczynnik przenikania ciepła. Piana PURIOS eliminuje wszelkie miejsca, przez które ciepło mogłoby wydostawać się na zewnątrz (tzw. mostki termiczne). Gwarantuje równomierne ocieplenie całej powierzchni kontenera, a przy tym jest prosta i szybka w aplikacji.

Główne zalety modułowych domów kontenerowych

  • Ekologia – wykorzystanie wyeksploatowanych kontenerów to sposób na prosty recykling i odzyskanie materiału, który i tak zostałby zezłomowany.
  • Szybkość montażu – dom z kontenerów można postawić zaledwie w kilka tygodni.
  • Mobilność – dom z kontenera można szybko, łatwo i bezpiecznie przetransportować w inne miejsce. Ze względu na modułowość takiego rozwiązania dom kontenerowy można bez żadnego problemu powiększyć, dostawiając kolejny kontener.
  • Cena – rozwiązanie względnie tanie, zwłaszcza porównując je z budową tradycyjnego domu.
  • Komfort – wbrew pozorom warunki mieszkaniowe, jakie zapewnia budowla kontenerowa są często o wiele lepsze, niż np. w niektórych starych kamienicach. Niewielkim kosztem można mieszkać wygodnie i z klasą.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Nietypowe kształty i rodzaje płytek. Na które warto zwrócić uwagę i czemu mogą być ciekawym pomysłem na stylizację?

Kafelki podłogowe są często wybieranym rodzajem wykończenia wnętrza. Nie ma w tym nic dziwnego, gdy weźmiemy pod uwagę, że umożliwiają stworzenie bardzo…
Dom Mieszkanie

Funkcjonalne dodatki do mieszkania

Jeśli nie lubi się niepotrzebnych gadżetów, a mimo wszystko chce się mieć jakieś ciekawe dekoracje w domu, warto postawić na to, co…
Dom Mieszkanie

Jak wybrać drzwi zewnętrzne do domu?

Bardzo ważnym elementem każdego budynku są drzwi zewnętrzne. Pełnią funkcje praktyczne, ale są również estetycznym dopełnieniem fasady. Muszą być solidne, odporne na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *