Inne

Dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się wysuszonej farby akrylowej z pędzli

brudne pędzle

Zaschnięcie pędzli zdarza się najlepszym i najbardziej ostrożnym z nas. Ile razy miałeś przypływ kreatywności, miałeś świetny pomysł w głowie, biegłeś do swojego studia, ustawiałeś swoje płótno tylko po to, aby stwierdzić, że wszystkie twoje pędzle mają wyschniętą farbę akrylową na sobie i są teraz bezużyteczne?

To bardzo normalne, że zapominasz umyć pędzle po długiej i produktywnej sesji malarskiej. Raz, kładziesz ostateczne pociągnięcia na swoim arcydziele, jesteś zobowiązany zrobić krok do tyłu, docenić to i wszystko nocą.

Następnego ranka budzisz się, wchodzisz do swojej pracowni i odkrywasz, że twój ukochany pędzel zamienił się w jedną masę stwardniałego od farby włosia. Mimo usilnych prób rozplątania, rozdzielenia i umycia włosia, nie poddaje się ono w żaden sposób.

Rozumiemy, jakie to przykre uczucie. Z tego powodu skompilowaliśmy ten przewodnik, aby przejść przez wszystkie opcje umożliwiające ożywienie sztywnego pędzla pokrytego farbą akrylową.

Uwaga: Bądź jednak świadomy, że metody wymienione poniżej mogą nie być w stanie Ci pomóc, ponieważ niektóre pędzle mogą być po prostu zbyt uszkodzone, zwłaszcza jeśli trzymałeś je w ten sposób przez dłuższy okres czasu. Te metody powinny być używane tylko jako ostateczność po tym, jak wszystkie prostsze metody zawiodły.

Jakiego rodzaju włosie ma Twój pędzel?

Po pierwsze, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju włosie znajduje się na twoim pędzlu. Są one szeroko sklasyfikowane w dwóch typach:

 1. Pędzle syntetyczne

Jeśli Twój pędzel ma syntetyczne włosie, to najprawdopodobniej usuwanie z niego utwardzonego akrylu jest absolutnie straconą sprawą. Jeśli mycie wodą z mydłem nie przynosi rezultatów, to znaczy, że wyczerpałeś już wszystkie możliwości. Bardzo trudno jest usunąć farbę akrylową z syntetycznych pędzli, a nawet jest to prawie niemożliwe.

To dlatego, że syntetyczne włosie po prostu nie wytrzymuje ostrych środków chemicznych, których należy użyć, aby usunąć te grudki powłoki farby. Będą się one prawdopodobnie rozpadać, jeśli wejdą w kontakt z ostrymi chemikaliami.

Możesz wypróbować metody wymienione poniżej, ale nie możemy zagwarantować, że to zadziała. Jednak nie masz nic do stracenia, prawda?

 1. Naturalne włosie

Jeśli twój pędzel jest wykonany z naturalnego włosia, będziesz miał o wiele łatwiejsze zadanie, próbując usunąć z nich wyschniętą farbę.

Takie włosie jest o wiele bardziej odpowiednie dla ostrych chemicznych środków myjących. Z tego powodu, gorąco polecamy zakup pędzli naturalnych. Mogą one kosztować trochę więcej, ale nadrabiają to trwałością i łatwością czyszczenia. Zaoszczędzisz na dłuższą metę dużo pieniędzy.

Więc bez dalszych wstępów, przejdźmy do tego, jakie rozwiązania można użyć, aby usunąć wyschniętą farbę z tych pędzli.

Rozwiązania, które można wykorzystać, aby pozbyć się wysuszonego akrylu z pędzli.

 1. Aceton, zmywacz do paznokci

Aceton jest podstawowym składnikiem większości zmywaczy do paznokci. Można go znaleźć w każdym sklepie z kosmetykami. Tak więc będzie to dość łatwe do uzyskania.

Zanurzenie pędzla w roztworze acetonu sprawi, że aceton przeniknie przez włosie i pozbędzie się większości akrylowych osadów. Farba po prostu odrywa się od włosia i rozpuszcza się w rozpuszczalniku.

Wskazówka: Roztwory acetonu są dość ostre. Dlatego powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla małych dzieci, a najlepiej w pomieszczeniu z dużą ilością wentylacji, tak aby zapach szybko się ulatniał.

 1. Alkohol do nacierania, alkohol izopropylowy

Alkohol izopropylowy, powszechnie spotykany w alkoholu do nacierania, to kolejny doskonały wybór. Ma znacznie mniej nieprzyjemny zapach niż aceton i działa w ten sam sposób.

Rozpuszczalnik przenika prosto do włosia i rozpuszcza farbę przyklejoną do niego. W rzeczywistości, większość zestawów do usuwania farby akrylowej, które można znaleźć w Internecie, są w zasadzie wykonane z tego składnika. Jest to tylko przepakowane i sprzedawane pod inną nazwą marki.

Stąd, jeśli chcesz zaoszczędzić swoje ciężko zarobione pieniądze, po prostu kup ogólny alkohol izopropylowy. To działa prawie identycznie do roztworu acetonu.

Kroki jak używać tych rozpuszczalników

Po zakupie rozpuszczalnika (alkohol izopropylowy lub aceton), reszta procesu jest dość prosta.

Krok 1

Napełnij szklany słoik wybranym przez siebie roztworem.

Krok 2

Zanurz w nim pędzel aż do poziomu okucia.

Krok 3

Pozostaw na kilka minut do nasiąknięcia.

Krok 4

Wyjmij pędzelek.

Krok 5

Opłucz ciepłą wodą z mydłem, lub płynem do mycia naczyń.

Krok 6

Powtarzaj proces, aż wszystkie grudki farby znikną.

Proces ten jest dość prosty i powinien być w stanie pozbyć się większości akrylowych nagromadzeń, zwłaszcza jeśli Twój pędzel nie był w tym stanie zbyt długo.

 1. Żel do dezynfekcji rąk.

Twój zawsze wierny żel do dezynfekcji rąk ma teraz inne zastosowanie — może być używany do czyszczenia zanieczyszczeń z pędzli.

Żel do dezynfekcji rąk ma prawie taki sam skład chemiczny jak rozpuszczalniki wymienione powyżej (używa alkoholu etylowego). W rezultacie może być stosowany do osiągnięcia tych samych wyników, w ten sam sposób.

W rzeczywistości wolelibyśmy to niż pozostałe, ponieważ jest to łatwiejsze i nie wymaga żadnej aparatury. Wszystko, co musisz zrobić, to wycisnąć odrobinę na dłoń, a następnie dokładnie i energicznie pocierać pędzel, aż wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte.

Powtórz ten proces kilka razy, a wszystkie grudki farby powinny zniknąć.

Jest to proces ręczny i może zrobić się trochę bałagan, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody pod ręką, aby oczyścić ręce i pędzel po zakończeniu. Do mycia używaj ciepłej wody z mydłem, tak jak wspomnieliśmy wcześniej.

Inne rozpuszczalniki, których możesz użyć:

 1. Roztwór amoniaku,
 2. Denaturat,
 3. Rozcieńczalnik do lakieru.

Jednak stosowanie tych rozwiązań może być niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Naszym zdaniem, po prostu nie warto.

Uwaga: We wszystkich procesach, które wymieniliśmy powyżej, pamiętaj, aby upewnić się, że Twój pędzel nie pozostaje w długotrwałym kontakcie z tymi roztworami.

Nie zanurzaj go po prostu w roztworze i nie zostawiaj na noc. Może to być katastrofalne dla pędzla, a całe włosie może się postrzępić lub złamać.

Co jeszcze możesz zrobić?

Jeśli wypróbowałeś wszystko, co wymieniliśmy powyżej, (jeśli jedna z metod wymienionych powyżej nie działa, jest mało prawdopodobne, że inna będzie) nadal można wypróbować kilka metod ręcznych przed całkowitym porzuceniem nadziei i rezygnacji.

Użyj starego grzebienia i ręcznie usuń grudki z włosa

Jeśli wszystko zawiedzie, weź stary grzebień, którego już nie używasz i wykorzystaj go, aby spróbować zeskrobać z pędzla wszystkie pozostałości farby. Im drobniejsze zęby na grzebień, tym sukces będzie wielki.

Pierwszą rzeczą, którą robisz, jest zwilżenie pędzla w wodzie z odrobiną oleju. To doda trochę siły włosiu, a także pozwoli grudkom farby ześlizgiwać się z niego nieco sprawniej, podczas gdy Ty będziesz przeczesywać pędzel.

Aby upewnić się, że nie złamiesz szczeciny lub nie wyciągniesz jej z okucia, chwyć szczecinę i przytrzymaj ją mocno u podstawy w pobliżu okucia. To powinno zapobiec przypadkowemu złamaniu.

Przytnij swój pędzel

Jeśli po prostu nie można usunąć całej farby, kolejną najlepszą rzeczą jest przycięcie pędzla. To jest lepsze niż po prostu wyrzucenie go do kosza, prawda?

Poza tym możesz użyć tego przyciętego pędzla do innych celów malarskich, na przykład do nakładania farby. Możesz nawet stać się naprawdę kreatywny w swoich obrazach, używając różnych przyciętych pędzli. Możesz po prostu zmienić wpadkę w coś wspaniałego.

Środki zapobiegawcze

Jak mówi stare przysłowie, zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie. Nigdy nie będziesz musiał przechodzić przez cały powyższy proces, jeśli tylko byłbyś bardziej ostrożny na samym początku.

Ale to nie wszystko, jeśli chodzi o nieostrożność. Tego typu rzeczy na pewno się wydarzą, jeśli nie posiadasz ustalonej rutyny lub odpowiedniego procesu.

Oto kilka wskazówek, które jeśli będą przestrzegane konsekwentnie, zapewnią, że Twoje pędzle nigdy nie będą musiały stawić czoła żadnej z tych sytuacji.

 1. Zawsze miej pod ręką wodę.

Płynny akryl jest rozpuszczalny w wodzie, ale nie suchy akryl. Kiedy zanurzysz swoje pędzle w wodzie, farba się odrywa.

To naprawdę dobry nawyk, aby trzymać słoik z wodą pod ręką i gdzieś w polu widzenia. Dzięki temu, gdy oczy automatycznie tam powędrują, będziesz pamiętał o zanurzeniu tam pędzli i wyjęciu ich.

Chociaż nie jest to duży problem podczas malowania, gdy będziesz używał do różnych kolorów tego samego pędzla, ale możesz mieć kilka pędzli, których używasz raz lub dwa razy, a potem trzymasz osobno, ponieważ nie potrzebujesz ich w danej chwili. Najprawdopodobniej masz osobne miejsce na te pędzle — te rzadziej używane.

Dobrym pomysłem byłoby trzymanie słoika z wodą obok tych pędzli. W ten sposób, jak tylko skończysz z nimi, zanurzasz pędzle w wodzie.

 1. Zrób harmonogram.

Rozumiemy, że przygotowanie harmonogramu jest irytujące, bolesne i na pewno nieartystyczne. Ale ma to swoje korzyści.

Ale jeśli przeznaczysz określony czas tylko na czyszczenie pędzli, możesz być pewna, że nigdy nie będzie na nich gromadził się akryl.

Uwaga: Bardzo często myjemy nasze pędzle, ale nie do końca. W rezultacie, resztki farby pozostają u podstawy okucia lub w środkowej części pędzla. Te miejsca są często pomijane i powodują problemy w późniejszym czasie.

Więc kiedy robisz sobie przerwę na umycie pędzli, nie spiesz się i umyj je tak dokładnie, jak tylko możesz. To zajmie tylko kilka sekund więcej.

To, co ta przerwa również zrobi, to da Ci świeże spojrzenie na Twój obraz. Zrobisz krok do tyłu, spojrzysz na swój obraz, i może zobaczysz, czego mu brakuje lub jak możesz go ulepszyć.

 1. Regularnie kontroluj.

Jeśli zostawiłeś farbę na pędzlach na noc lub tylko na kilka godzin, może ona wyschnąć, ale nie będziesz miał żadnych problemów z oczyszczeniem jej za pomocą któregokolwiek z procesów wymienionych powyżej.

Jednakże im dłużej akryl pozostaje na pędzlu, tym trudniej jest go uratować. Jeśli minęło wiele dni lub tygodni, może być niezmiernie trudno go oczyścić.

Jeśli więc będziesz regularnie kontrolował wszystkie swoje przybory malarskie, taka sytuacja nigdy nie będzie miała miejsca, a twoje pędzle będą pod dobrą opieką.

Podsumowanie

Na zakończenie chcielibyśmy tylko przypomnieć, że procesy, o których mówiliśmy wcześniej, mają stosunkowo duże szanse zadziałać, ale tylko wtedy, gdy wyschnięta farba nie jest zbyt stara. Jeśli farba nie chce zejść, pocieranie pędzla nie pomoże. Z drugiej strony, może to po prostu złamać włosie. Pamiętaj, aby pędzel nie leżał zbyt długo w silnych roztworach chemicznych, wystarczy, że potrzymasz go tam przez kilka minut. Nie trzymaj nawet pędzla zanurzonego w wodzie przez noc, ponieważ może to spowodować wygięcie włosia. Jeśli próbowałeś wszystkiego i nie działa, to po prostu trzeba przyjąć, że nadszedł czas, aby zakupić nowy zestaw pędzli.

Powiązane posty
Inne

Popularne tkaniny – co jest na topie?

Wraz z modą na samodzielne szycie renesans przeżywają materiały. Wybór odpowiedniego wpływa na efekt końcowy, dlatego poznaj je jak najlepiej, by dobierać…
TechnologiaInne

Okap tuba - jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Okap kuchenny tuba cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób. Wyróżnia go nie tylko niepowtarzalny design, ale i funkcjonalność. O czym…
OgródInne

Jak przygotować piknik w ogrodzie?

Aby w pełni wykorzystać ciepłą aurę nadchodzących miesięcy, warto spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej wolnych chwil. Piknik „pod chmurką” to wspaniały…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.