Dom Mieszkanie

Jak często zmieniać i prać pościel? Negatywne skutki zaniedbywania tego obowiązku

logan nolin evcecyopkki unsplash1 Jak często zmieniać i prać pościel? Negatywne skutki zaniedbywania tego obowiązku

Pościeli nie zmienia się wyłącznie wtedy, kiedy ulegnie ona zabrudzeniu. Tak naprawdę już po kilku nocach we włóknach materiału mogą zacząć gromadzić się roztocza, dla których pożywką są zrogowaciałe komórki naskórka. Częstotliwość zmieniania i prania pościeli zależy od wielu czynników, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie. Kiedy i dlaczego należy zmieniać poszewki i prześcieradła? Podpowiadamy!

Dlaczego należy regularnie zmieniać pościel?

Nie wystarczy zmieniać pościeli co sezon ze względu na rodzaj materiału i jego właściwości. Tekstylia tego typu należy prać regularnie, gdyż w trakcie użytkowania pojawiają się w nich mikroorganizmy nazywane roztoczami. Pościel, w której znajdują się komórki naskórka i wilgoć (z potu) stanowi idealne siedlisko dla tych niewielkich, choć niebezpiecznych żyjątek. Zbyt rzadkie zmienianie pościeli może skutkować między innymi:

 • alergią, która objawia się katarem, łzawieniem oczu czy kichaniem,
 • pogorszeniem kondycji skóry, w tym wystąpieniem trądziku, wysypki czy nawet egzemy.

Im bardziej wrażliwa jest nasza skóra, tym większe ryzyko wystąpienia takich problemów, stąd szczególnie w przypadku dzieci i alergików pościel należy zmieniać systematycznie.

Jak często zmieniać pościel?

Chociaż jest to zależne od wielu czynników, przyjmuje się, że minimalna częstotliwość zmiany i prania pościeli to jeden miesiąc. W wielu przypadkach wskazane będzie jednak zmienianie poszewek i prześcieradeł nawet co tydzień lub co dwa tygodnie. O częstszej zmianie pościeli powinny pomyśleć osoby, które:

 • sypiają nago,
 • nie kąpią się przed snem,
 • śpią z domowym zwierzęciem,
 • są bardzo aktywne w trakcie snu,
 • ślinią się,
 • mają skłonność do alergii,
 • mają bardzo wrażliwą skórę lub walczą z wypryskami skórnymi.

Zmieniając pościel, należy pamiętać też o jej prawidłowym wypraniu. Jeśli chcemy założyć na łóżko czysty i świeży komplet, musimy wyprać go w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Dopiero w takiej temperaturze wody giną bowiem szkodliwe mikroorganizmy.

 Czy da się odłożyć w czasie zmienianie pościeli?

Nie każdy jest w stanie nastawiać do prania pościel co tydzień, czy co dwa tygodnie. Osoby, które chciałyby nieco przedłużyć ten okres, powinny stosować się do kilku prostych zasad:

 1. Brać prysznic przed snem, aby usunąć zrogowaciałe komórki naskórka.
 2. Często wietrzyć pościel na świeżym powietrzu.
 3. Unikać spania ze zwierzętami.
 4. Zadbać o higienę snu: kłaść się do łóżka w świeżej piżamie i nie leżakować w nim w ciągu dnia w codziennych ubraniach.

Warto zadbać również o materac

Na bezpieczny i zdrowy sen wpływa także czystość naszego materaca. Jego poszycie nie łatwo jest prać w pralce, a tym bardziej ręcznie, dlatego warto zabezpieczyć jego powierzchnię przed wnikaniem zabrudzeń. Można dokonać tego za pomocą specjalnych podkładów i ochraniaczy lub poprzez zastosowanie nieprzemakalnego prześcieradła. Taka dodatkowa warstwa materiału jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości niż oryginalny pokrowiec na materac. Można zatem prać ją równie często, co pościel.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Blaty kuchenne Wrocław - Jak wybrać najlepszy salon z blatami na wymiar?

Blaty kuchenne to nie tylko praktyczne i estetyczne elementy wyposażenia kuchni, ale także inwestycja na lata. Dlatego warto zadbać o to, aby…
Dom Mieszkanie

Jak pielęgnować spieki kwarcowe?

W dzisiejszych czasach spieki kwarcowe cieszą się coraz większą popularnością jako wytrzymałe i estetyczne materiały wykończeniowe w domach i miejscach publicznych. Jednak…
Dom MieszkanieWnętrza

W jakim wnętrzu szyna oświetleniowa sprawdzi się najlepiej?

Nowoczesna szyna oświetleniowa jest elastycznym rozwiązaniem, które pasuje do wielu rodzajów wnętrz, od mieszkań prywatnych po przestrzenie komercyjne. Jej uniwersalność i możliwość…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *