Technologia

Jak czyścić i konserwować pralkę? 10 wskazówek dotyczących konserwacji, które pomogą Ci w pełni wykorzystać możliwości Twojej pralki.

konserwacja pralki

Wielu właścicieli domów myśli, że pralka jest urządzeniem „samoczyszczącym”, ale niestety tak nie jest. Podobnie jak każde inne urządzenie w domu, także i to wymaga okresowego czyszczenia i pielęgnacji.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się z brudem, zanieczyszczeniami i nieczystościami, które zostają usunięte z Twoich ubrań? Niestety, choć można je usunąć z ubrań, nie wszystkie trafiają do filtra na końcu płukania.

Wszystkie te zanieczyszczenia powoli gromadzą się wewnątrz urządzenia. W połączeniu z minerałami i pozostałościami po detergentach ta kumulacja po prostu narasta i prowadzi do tego, że urządzenie staje się mniej wydajne i trudniejsze w użyciu. Z czasem po prostu się psuje i trzeba je wymienić. Ponieważ jest to tak ważne urządzenie w codziennym życiu, a także drogie do wymiany, bardziej praktyczne i niedrogie jest po prostu wdrożenie kilku nawyków, które zapewnią, że będziesz dbać o nią we właściwy sposób.

Bez względu na to, jaki typ pralki posiadasz, oto dziesięć wskazówek dotyczących konserwacji i użytkowania, które możesz zastosować, aby utrzymać urządzenie w doskonałym stanie przez wiele lat.

  1. Używaj właściwego detergentu.

Nic nie powoduje kłopotów z pralką bardziej niż używanie niewłaściwego rodzaju detergentu. Podczas gdy zwykłych detergentów można używać w większości pralek, nie jest dobrym pomysłem używanie ich w pralkach o wysokiej wydajności (HE). Jeśli jesteś właścicielem tego typu pralki, zdecydowanie zaleca się używanie detergentu, który został specjalnie opracowany dla tej jednostki.

Ten detergent jest szeroko dostępny i łatwy do zauważenia w sklepie, ponieważ będzie oznaczony dużym napisem „HE” na etykiecie. Ten typ detergentu nie tylko jest lepszy dla tego typu pralki, ale jest też mniej szkodliwy dla Twoich ubrań (i urządzenia) i pomoże zapobiec niepotrzebnemu gromadzeniu się brudu wewnątrz pralki.

  1. Sprawdź swoje ubrania.

Jednym z powszechnych błędów wielu ludzi jest brak dokładnego sprawdzenia kieszeni przed praniem ubrań. Większość przedmiotów prawdopodobnie przetrwa cykl prania, nie wywierając żadnego wpływu na maszynę. Jednak po zetknięciu z wodą i detergentem, są pewne przedmioty, które mogą nie tylko zniszczyć Twoje ubrania, ale także spowodować uszkodzenie samej pralki. Lepiej zachowaj ostrożność i upewnij się, że nie będziesz miał żadnych niespodzianek, gdy będziesz chciał włożyć swoje ubrania do suszarki.

  1. Pozostaw otwarte drzwiczki.

Chociaż zamknięte drzwiczki pralki, kiedy nie jest używana, mogą wydawać się praktyczne i estetyczne, zaleca się pozostawienie jej otwartej na krótki okres czasu. Po każdym użyciu, po prostu zostaw drzwiczki otwarte na dwie lub trzy godziny, aby umożliwić odparowanie wilgoci.

Zapobiegnie to rozwojowi pleśni i bakterii, a także wszystkich nieprzyjemnych zapachów, które ze sobą niosą. Jest to szczególnie ważne w przypadku pralek ładowanych od przodu, ponieważ mają one gumową uszczelkę, której należy pozwolić wyschnąć.

  1. Spróbuj użyć octu do czyszczenia wnętrza.

Jednym z popularnych składników używanych w domu jest ocet, który może pomóc w utrzymaniu czystości wewnątrz pralki. Pomimo jego ostrego zapachu, ocet jest bardzo łagodnym i skutecznym środkiem czyszczącym, który może zdziałać cuda w czyszczeniu Twojej pralki. W zasadzie jest to naturalny środek czyszczący i dezodorant, dlatego nie jest niczym niezwykłym używanie go do czyszczenia pralki.

Aby wyczyścić swoją pralkę, wystarczy do niej wlać filiżankę octu po wybraniu trybu gorącej wody. Umieszczamy ocet wewnątrz zbiornika urządzenia i szczeliny zmiękczacza tkanin. Byłbyś zdumiony jak czysta i świeża jest twoja pralka po tym, jak zakończy cykl. Byłoby mądrze, gdybyś sprawdził dwa razy, czy jest czysta i świeża. Sprawdź to z producentem, ale ocet można używać w prawie każdym typie pralki, włączając w to pralkę i suszarkę wysokiej wydajności.

  1. Wycieraj i czyść wnętrze pralki.

Aby zapobiec niepotrzebnemu gromadzeniu się brudu i zanieczyszczeń, postaraj się nabrać nawyku wycierania wnętrza pralki co tydzień. Kiedy już zostanie wytarta i pozostawiona do wyschnięcia, użyj odkurzacza, aby usunąć wszelkie włókna, włosy i inne nieczystości z maszyny. To jedno zadanie będzie zapobiegać zatorom i innym problemom eksploatacyjnym, a także zapewni, że Twoja pralka nadal będzie prać ubrania w najbardziej efektywny sposób.

  1. Sprawdź węże.

Bęben wewnątrz pralki jest odpowiedzialny w dużej części za to, jak twoje ubrania są czyszczone wewnątrz urządzenia. Może również doprowadzić do tego, że będzie się trochę ruszać. Znasz ten dźwięk. Dudnienie i potrząsanie pralki na wysokim poziomie wirowania.

Ten ruch może powodować niepotrzebne obciążenie węży i prowadzić do innych problemów z działaniem urządzenia. Może to również powodować wycieki wody, która może przedostać się do innych części pralki i spowodować ich rdzewienie. Aby zapewnić optymalną wydajność, rozważ sprawdzenie węży co najmniej raz w roku, a także wymianę tych, które wydają się być nieszczelne lub zniszczone.

  1. Czyszczenie i dezynfekcja pojemników na detergenty.

Bez całkowitego rozbierania pralki, zaleca się, abyś wyczyścił wszelkie łatwe do wyjęcia części, takie jak pojemnik na płyn do zmiękczania tkanin lub inne dozowniki na detergenty. Po wyjęciu wszystko to namocz w occie kilka godzin.

Gdy tamte wyjmowane części moczą się, użyj szczoteczki do zębów lub gąbki, aby dokładnie wyczyścić wnętrze swojej pralki. Chociaż mógłbyś użyć wybielacza, ponieważ jest to środek dezynfekujący i czyszczący, ocet i soda oczyszczona to dwa naturalne produkty, które mają takie same właściwości i są znacznie mniej szkodliwe do użycia w pralce.

  1. Sprawdź filtry.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, pralki mają wewnątrz siebie filtry, które pomagają zapobiegać powstawaniu dużych zanieczyszczeń i rzeczy z prania. Najczęstszym filtrem, który musi być sprawdzony, jest filtr włókien. Są one przydatne przy łapaniu rzeczy, o których zapominasz w swoich kieszeniach, mogą także stwarzać problemy, gdy nie są sprawdzane lub czyszczone regularnie.

  1. Nie zapomnij o zewnętrznej stronie pralki.

Zewnętrzna strona pralki jest tak samo ważna jak jej wnętrze. Wykończenie pralki jest emaliowane i bez regularnego czyszczenia, zacznie matowieć, pękać i źle wyglądać. W końcu może to spowodować, że Twoje urządzenie będzie wyglądało na dużo starsze, niż jest w rzeczywistości. Nawet detergenty mają ostre składniki, które mogą mieć wpływ na wygląd Twojego urządzenia.

Staraj się natychmiast wytrzeć wszelkie rozlane płyny, a także co kilka miesięcy dobrze ją wytrzeć. Twoja pralka odwdzięczy ci się, lepiej czyszcząc ubrania, dłużej działając i oszczędzając pieniądze na wydatkach związanych z jej użytkowaniem.

  1. Słuchaj swojej pralki.

Na koniec, jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy zrobić, aby upewnić się, że pralka jest w dobrej formie, jest słuchanie jej podczas pracy. Podczas jej różnych cykli, obserwuj pralkę i staraj się dostrzec dziwne dźwięki lub nadmierne ruchy, które mogą wskazywać, że coś jest nie tak z urządzeniem.

Na przykład, jeśli zauważysz, że nagle zaczyna się bardzo trząść, może to być tylko znak, że trzeba ponownie wyregulować mechanizm równoważący obciążenie. Z drugiej strony, może to być znak koniecznej naprawy. Zakładaj jednak, że coś jest nie tak z urządzeniem w związku z tym, możesz być pewny, że nie będziesz miał problemów z jego działaniem.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…
TechnologiaInne

10 powodów, dla których warto zmienić żarówki na oświetlenie LED

Szukasz powodu, aby przejść na oświetlenie LED? Oto dziesięć korzyści, jakie daje ten rodzaj oświetlenia. Według danych  Agencji Informacji Energetycznej , przeciętne…
Technologia

Toalety samoczyszczące: Czy one naprawdę działają?

Luksusowa łazienka może być wyposażona w nową, samoczyszczącą się toaletę, ale czy warto? Jak działa toaleta samoczyszcząca? Jeśli zastanawiałeś się nad nową toaletą,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *