Dom MieszkanieInne

Jak czyścić podłogi winylowe?

czyszczenie paneli winylowych

Masz w domu winylową podłogę? Oto poradnik jak prawidłowo czyścić podłogi winylowe i jak utrzymać je w czystości.

Podłogi winylowe są jednym z najlepszych wyborów dla wielu właścicieli domów, ponieważ wyglądają elegancko i są dostępne w rozsądnej cenie. Poza tym podłogi te są znane z łatwego montażu, trwałości, komfortu i właściwości redukujących dźwięk. Ponadto, są one łatwe w utrzymaniu!

Czasami jednak nasza ignorancja sprawia, że nawet najprostsze rzeczy idą źle. Aby zrobić cokolwiek poprawnie, musimy mieć odpowiednią wiedzę na ten temat. Konserwacja podłogi winylowej nie różni się w tej kwestii. Jeśli chcesz, aby twoje podłogi winylowe były w doskonałym stanie przez długi czas, powinieneś zawsze mieć na uwadze kilka wskazówek i sztuczek

Odkurzaj podłogę codziennie

Dla wielu z nas może się to wydawać nieistotne, ale w rzeczywistości drobny pył w kurzu jest na tyle ostry, że może uszkodzić zewnętrzną warstwę podłogi winylowej, podobnie jak papier ścierny. Dlatego tak ważne jest, aby sprzątać je z podłogi tak dokładnie, jak to tylko możliwe, a łatwym sposobem na to jest użycie odkurzacza.

Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odkurzaczy, potrzebny jest taki, który będzie czyścił podłogę bez pozostawiania śladu lub uszkodzenia powierzchni. Więc upewnij się, że masz najlepszy odkurzacz do swoich luksusowych podłóg z desek winylowych.

Powinieneś odkurzać podłogę codziennie, szczególnie w tych dniach, kiedy w Twoim domu jest dużo ludzi. Użyj do odkurzania szczotki lub powierzchni filcowej. Ponieważ szorstkość obracającej się szczotki lub wałka dociskowego może zaszkodzić wykończeniu, należy unikać stosowania.

Zamiatanie też by się przydało

Jak stwierdzono wcześniej, kurz może być naprawdę szkodliwy dla podłogi i pozostawia zadrapania podczas chodzenia po niej z kurzem pod stopami. Jednym z bardzo tanich i mądrych rozwiązań w tym zakresie jest regularne używanie miotły i zamiatanie domu. Powinieneś regularnie biegać z miotłą po swoim domu przynajmniej raz dziennie.
Częste zamiatanie pomoże również zapobiec przedostawaniu się brudu do środka i wpłynie na trwałość twojego winylu. Zamiatanie jest czymś, co może zrobić każdy, jest również doskonałym ćwiczeniem fizycznym. Jeśli więc twój dom jest duży, to możesz rozłożyć obowiązek na członków twojej rodziny, aby oszczędzić energię i czas.

Daj wycieraczkę przed drzwi

Zapobieganie jest lepsze niż leczenie; dotyczy to również twoich winylowych podłóg. Dlatego też zawsze zaleca się stosowanie wycieraczki. Codziennie nosimy dużo brudu na butach i możemy go wnieść do domu z zewnątrz, jeśli nie mamy wycieraczki przy drzwiach, co daje więcej dodatkowej pracy.
Wycieraczki nie tylko chronią nasze podłogi przed kurzem i brudem, ale także chronią je przed innymi istotnymi czynnikami zewnętrznymi, chemikaliami. Chemikalia z asfaltu mogą utknąć na podeszwach butów. Jeśli nie zostaną wytarte, mogą mieć wpływ na podłogę i spowodować jej zżółknięcie.
Poza utrzymaniem podłóg w czystości wycieraczki podkreślają również piękno naszego wejścia, jest to sytuacja korzystna dla wszystkich.

Zastosuj najłagodniejszą technikę czyszczenia

Używanie silnej metody czyszczenia, aby dać twojemu winylowi szybką i wyraźną pielęgnację nigdy nie jest dobrym pomysłem, zamiast tego, musisz używać delikatnej metody czyszczenia, takiej jak zamiatanie lub odkurzanie podłogi każdego dnia i natychmiastowe wycieranie każdego rozlanego płynu.
W przypadku brudu, który nie schodzi tak łatwo, można użyć ciepłej wody i umyć mopem. Pamiętaj jednak, że woda powinna być ciepła, a nie gorąca, a mop powinien być tylko wilgotny, a nie całkowicie mokry. Jeśli jednak Twoja podłoga nie jest jeszcze wystarczająco czysta, sięgnij po specjalne mydło do czyszczenia paneli winylowych.

Sprzątaj przy użyciu odpowiedniego środka czyszczącego

Czy twoja winylowa podłoga jest wykonana z winylu bez wosku, czy też jest to starszy winyl, który wymaga woskowania? Odpowiedź zdecyduje o tym, na jaki środek czyszczący powinieneś się zdecydować. Dostępne są środki czyszczące, przeznaczone do czyszczenia podłogi winylowej niewymagającej woskowania. Jeśli więc twój winyl nie wymaga woskowania, wyczyść go odpowiednio.

Stare podłogi winylowe należy czyścić ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Najpierw dobrze wymieszaj wodę ze środkiem czyszczącym, następnie zwilż mopa lub gąbkę płynem i dokładnie wcieraj, staraj się zachować wosk w nienaruszonym stanie, aby uniknąć jego ponownego nakładania. Następnie należy je dokładnie spłukać czystą, zimną wodą, niezależnie od tego, co jest napisane na etykiecie środka czyszczącego.

Unikaj nadmiernego moczenia mopa

Woda jest wprawdzie doskonałym środkiem czyszczącym do winylowej podłogi, ale może też ją uszkodzić. Uważaj więc, aby nie przemoczyć podłogi winylowej zbyt mokrym mopem, ponieważ woda może dostać się do jej obrzeży lub pęknięć i spowodować poluzowanie, lub wygięcie się rogów. Aby utrzymać podłogę w stanie nienaruszonym, mop powinien być zawsze zwilżany tylko podczas czyszczenia.

Dokładnie spłucz cały środek czyszczący

Na rynku są środki czyszczące do podłóg, które teoretycznie nie wymagają spłukiwania. Jednak bez względu na to, jakiego środka używasz, jeśli osad pozostanie na podłodze, zbierze brud. Dlatego należy dobrze spłukać wodą, niezależnie od tego, którego mydła używasz, i trzymać się czyszczenia czystą wodą, tak długo, jak to możliwe.

Zachowaj połysk

Winyl bez wosku jest wykonany z bezbarwnej powłoki poliuretanowej, aby nadać mu połysk. Dlatego też, jeśli użyje się wosku, nie będzie on dobrze przylegał do powłoki, przez co stanie się ona brzydka i niechlujna, więc trzeba będzie ją zerwać. Dlatego, do takich paneli, nie używaj produktów z woskiem i nie woskuj ich.

Aby przywrócić utracony blask winylowi z powłoką poliuretanową, powinieneś:

  • Użyj pasty lub lakieru do podłóg bez wosku.
  • Przed nałożeniem lakieru należy dokładnie wyczyścić podłogę.
  • Zastosuj jedną lub dwie cienkie warstwy zgodnie z instrukcjami na etykiecie.

W przypadku idealnego wyczyszczenia, jak podano wcześniej, połysk pasty powinien utrzymywać się przez rok. Pamiętaj więc, aby go zachować.
Jeśli jednak Twoja podłoga jest wykonana ze starego winylu, zwykle będzie wymagała woskowania. W takim przypadku woskuj ją, gdy straci połysk, używając odpowiedniej ilości wosku zgodnie z zaleceniami.

Możesz użyć szamponu do włosów.

Tak jak szampon zmywa lakier do włosów z włosów, może on również usunąć pozostałości z winylu. Szampon może być również świetnym środkiem czyszczącym do winylu. Jeśli więc na Twojej podłodze nagromadził się bród:

  • Wymieszaj odrobinę szamponu z litrem ciepłej wody.
  • Zwilż mop mieszanką i umyj nim podłogę.
  • Dobrze spłucz ją czystą wodą.
  • Używaj podnóżków ochronnych do ciężkich przedmiotów.

Meble i urządzenia domowe, które są zbyt duże lub zbyt ciężkie, mogą pozostawić wgniecenie na podłodze, jeśli stoją w jednym miejscu przez dłuższy czas. Aby temu zapobiec, należy zaopatrzyć się w ochraniacze do podłóg w sklepach z artykułami AGD, których użyjesz podczas ustawiania.

Powiedz „nie” kółkom.

Rolki mogą uszkodzić winyl, pozostawiając zadrapania lub ślady na jego powierzchni. Więc lepiej nie używać ich na podłodze winylowej

Nie przesuwaj mebli bezpośrednio po podłodze.

Czasami trzeba będzie przeciągnąć i przenieść meble, zmieniając ich układ lub je wymieniając. Nigdy nie ciągnij ich po podłodze; zamiast tego postaw jej na grubym materiale lub przenieś.
Utrzymanie winylowej podłogi jest naprawdę proste. Stosuj te proste sztuczki i utrzymuj podłogę w doskonałym stanie przez lata.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Ściany z mchu - Najlepszy przewodnik

Ściany z mchu to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie przynieść zielone do ciebie. Zapewniają one…
Dom Mieszkanie

Przekształcenie sypialni w biuro — Wykorzystaj swój wolny pokój

Praca w domu nigdy nie jest łatwa. Posiadanie spokojnego miejsca jest niezbędne do skupienia się na pracy i produktywności. Ciągłe zakłócenia ze…
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *