Dom Mieszkanie

Jak dbać o podłogi z naturalnego drewna? 7 wskazówek, które powinien znać każdy właściciel domu

dbanie o drewnianą podłogę

Drewno jest popularnym materiałem podłogowym, ponieważ jest niepowtarzalne w każdym domu, dodaje elegancji i ciepła każdej przestrzeni, a także jest bardzo trwałe i może przetrwać wiele lat. W rzeczywistości, wiele domów zbudowanych na początku XIX wieku nadal ma swoje oryginalne podłogi z naturalnego drewna.

Jeśli dba się o nie właściwie, drewniane podłogi są klasycznym i ponadczasowym wyborem, który pokocha każdy właściciel domu. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj podłóg może wymagać nieco więcej wysiłku, aby je wyczyścić i zabezpieczyć.

Aby pomóc Ci zachować ich piękno i wytrzymałość, stworzyliśmy listę kilku prostych wskazówek, które każdy może zastosować, aby zadbać o swoje podłogi i chronić je przez wiele lat.

1) Regularnie zamiataj i myj podłogi

Prostym sposobem na ochronę Twoich drewnianych podłóg jest pamiętanie o regularnym zamiataniu. Gdy chodzisz po swoim domu, nawet małe cząsteczki kurzu, brudu, żwiru lub innych zanieczyszczeń mogą prowadzić do niefortunnych wgnieceń i zadrapań w drewnie. Jeśli uda Ci się wyrobić w sobie nawyk częstego zamiatania, wyeliminujesz różne czynniki, które mogą zniszczyć piękno Twoich podłóg.

Nie powinieneś również nigdy pozwolić na pozostawienie rozlanych płynów.  Jak one zaschną, to będzie trudniej je wyczyścić i mogą spowodować nieestetyczne plamy lub zacieki na drewnie. Nawet najmniejsze rozlane płyny mają niezwykłą zdolność do wnikania w powierzchnię i uszkadzania desek. Wszelkie rozlania i wycieki należy usuwać jak najszybciej miękką szmatką, a następnie zawsze wysuszyć podłogę.

2) Użyj odpowiedniej końcówki odkurzacza

Zamiatanie jest zalecaną metodą czyszczenia podłóg z naturalnego drewna, ponieważ włosie miotły jest bardziej miękkie i mniej szkodliwe dla powierzchni drewna. Jednakże można nadal używać odkurzacza, ale byłoby mądrze używać przystawki, która jest przeznaczona do płytek i podłóg z drewna.

Próba odkurzania z normalną przystawką do dywanów, która może okazać zbyt szorstka, spowoduje zadrapania w drewnie. Większość odkurzaczy jest wyposażone, lub mają dostępne do dokupienia przystawki, które są specjalnie zaprojektowane do delikatnego drewna na podłodze, ale wciąż są w stanie zebrać cały brud i kurz. Zdecydowanie zaleca się używanie jednej z tych przystawek.

3) Zrezygnuj z używania mopa

Wielu właścicieli domów po prostu nie zdaje sobie sprawy, że mycie mopem podłóg z naturalnego drewna może powodować uszkodzenia i deformacje. W przeciwieństwie do czyszczenia innych rodzajów podłóg nasycanie drewna wilgocią nigdy nie jest dobrym pomysłem. W zależności od rodzaju podłogi, którą masz, wilgoć może wniknąć we włókna drewna i spowodować pęcznienie, wypaczanie lub wykrzywianie się desek. Jeśli tak się stanie, możesz mieć do czynienia z kosztownymi naprawami.

Jeśli Twoja podłoga z naturalnego drewna wymaga dokładnego czyszczenia, użyj lekko wilgotnej szmatki, a następnie natychmiast osusz podłogę ręcznikiem. Nigdy nie pozwól jej schnąć na powietrzu. Byłoby również mądrze unikać używania gorącej wody podczas czyszczenia podłóg drewnianych, letnia woda wystarczy.

4) Wybierz mądrze środki czystości

Bez względu na to, jaki rodzaj podłogi masz w swoim domu, ważne jest, aby być ostrożnym co do tego, jakie środki czyszczące są używane. Ale jest to szczególnie ważne w przypadku podłóg drewnianych, gdzie środek czyszczący może usunąć wykończenie lub zmatowić jego połysk.

Istnieje wiele produktów, które deklarują, że są bezpieczne dla podłóg z naturalnego drewna, ale mogą powodować uszkodzenia przy wielokrotnym stosowaniu. Jeśli nie masz pewności co do jakości produktu czyszczącego, który posiadasz, sprawdź u producenta, czy jest on bezpieczny do stosowania na drewnie. Możesz również przeczytać recenzje online lub skontaktować się z profesjonalistą w swojej okolicy, aby uzyskać dodatkowe informacje na temat tego, jakie środki czyszczące będą najlepsze do czyszczenia podłóg w Twoim domu.

Jako ogólną zasadę można przyjąć, że należy unikać środków czyszczących, które wykorzystują ocet lub amoniak, ponieważ te silnie kwasowe substancje mogą zmatowić lub zniszczyć podłogę. Mydła olejowe mogą tworzyć osad na podłodze, który może być trudny do usunięcia, a one również mogą zmatowić powierzchnię drewna.

5) Odłóż buty przy drzwiach

Jak tylko wejdziesz do domu, najlepiej jest zdjąć buty i zostawić je przy drzwiach. Jeśli nosisz buty w domu, zwróć uwagę na ich rodzaj.

Niektóre rodzaje butów, takie jak wysokie obcasy, mogą powodować znaczne uszkodzenia podłóg, ponieważ obcasy mogą działać jak małe młotki, gdy chodzisz po drewnie. Korki to kolejny winowajca, który może spowodować szybkie uszkodzenie. Kiedy Twoje dzieci wracają z meczu piłki nożnej, ich korki mogą spowodować głębokie zadrapania i wgniecenia, a także wnieść na podłogę mnóstwo brudu i innych nieznanych zanieczyszczeń.

Pozostawienie butów przy drzwiach zmniejsza szanse na pojawienie się zadrapań, wgnieceń i otarć na podłodze, a także zmniejsza ilość brudu, który trzeba później sprzątać.

6) Kup dywany i wykładziny

Strategiczne rozmieszczenie dywanów i wykładzin w całym domu może również pomóc w ochronie drewnianych podłóg. Jest to szczególnie istotne w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze i wejścia. Jako alternatywę zamiast korzystania z filcowych podkładek pod nóżki mebli, możesz użyć dywanu, który doda im stylu. To nie tylko osłania twoje podłogi, ale także dodaje eleganckiego wyglądu wnętrzom.

Innym świetnym sposobem na zachowanie elegancji podłogi z naturalnego drewna jest użycie solidnej wycieraczki przy wejściu. Będzie ona służyła jako miejsce, w którym brud, kurz i inne zanieczyszczenia nie dostaną się do Twojego domu (i nie spowodują zniszczeń). Będzie to również subtelne przypomnienie dla rodziny i gości, aby zatrzymali się i zdjęli buty przed wejściem do domu.

7) Zabezpiecz się przed zadrapaniami

Jeśli masz czworonożnych przyjaciół w swoim domu, pamiętaj, aby ich pazurki były krótko obcięte i gładkie, ponieważ mogą zadrapać drewnianą podłogę, zwłaszcza jeśli są większej lub cięższej rasy. Koty mogą również powodować uszkodzenia podłóg, więc rozważ użycie osłonek na pazury, aby temu zapobiec. Może to być również dobra metoda ochrony Twoich mebli.

Byłoby również mądrze umieścić filcowe podkładki na spodzie krzeseł, sof i stołów, aby zapobiec zadrapaniom i otarciom, które mogą wystąpić, gdy meble są przesuwane lub używane. Filcowe podkładki są dostępne w wersjach przyklejanych lub w wersji wklejanej i są łatwym i niedrogim sposobem na ochronę podłóg.

Pamiętaj o tym, jak przesuwasz duże meble lub urządzenia. Nawet przy zachowaniu ostrożności, przesuwanie tych ciężkich przedmiotów po twardej drewnianej podłodze może spowodować głębokie zadrapania. Staraj się zawsze podnosić je do góry, zamiast przesuwać po podłodze.

Ochrona i konserwacja zapewniająca trwałość na długie lata.

Podłogi z naturalnego drewna, gdy są właściwie pielęgnowane, mogą przetrwać pokolenia jako piękny element Twojego domu, nie wspominając o bardzo pożądanym aspekcie sprzedaży, gdy się na to zdecydujesz. Zachowując ostrożność w sposobie czyszczenia podłóg, pamiętając o tym, jak traktujesz je na co dzień i konsekwentnie stosując się do harmonogramu pielęgnacji, możesz pomóc przedłużyć żywotność swoich podłóg.

Powiązane posty
ArchitekturaDom Mieszkanie

W czym może Ci pomóc architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem, planowaniem i aranżacją przestrzeni wewnątrz budynków. Jego zadaniem jest tworzenie estetycznych, funkcjonalnych i komfortowych wnętrz, które spełniają…
Dom Mieszkanie

Plakaty - wspaniała pamiątka wakacyjnej podróży

Wakacyjne podróże to dla wielu z nas wyjątkowe chwile, pełne niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Choć wakacje zawsze kojarzą się z wypoczynkiem i…
Dom Mieszkanie

Przesuwne drzwi balkonowe – zalety

Przesuwne drzwi balkonowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób budujących lub remontujących swoje mieszkania lub domy. Oto kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *