Inne

Jak łatwo wywabić komara z ukrycia

komary Jak łatwo wywabić komara z ukrycia

Co jest gorsze niż wiedza, że obok ciebie są komary? Niemożność ich zlokalizowania! To irytujące brzęczenie, połączone z okazjonalnymi uderzeniami skrzydeł i myślą, że niosą one jakąś chorobę — wręcz wprawia nas w irytację! Desperacko szukasz ich kryjówki, ale wszystko na próżno.

Jeśli jeszcze się z tym nie zmierzyłeś, zapewniamy cię, że ten dzień jest bliżej, niż myślisz. Ale to tylko do czasu, aż znajdziecie skuteczny sposób, by temu zapobiec. I właśnie dlatego opracowaliśmy kilkanaście metod „zrób to sam”, które pomogą ci wywabić komara z ukrycia i go uśmiercić.

Od naturalnych składników po dostępne na rynku narzędzia, a nawet Twoje ciało — wszystko to mamy dla Ciebie do wyboru.

Sposoby na wywabienie komara z ukrycia.

Drożdżowa pułapka

Porozmawiajmy o jednej z niezawodnych metod — drożdżowej pułapce. Owady te mają naturalne upodobanie do CO2 (dwutlenku węgla), a jego wysoka zawartość w drożdżach działa na nie jak przynęta.

Aby wykonać taką pułapkę, potrzebujemy następujących rzeczy:

 • Drożdże aktywne
 • Cukier brązowy
 • 1 filiżanka wrzącej wody
 • Plastikowa butelka z sodą
 • Taśma izolacyjna
 • Farba w sprayu / papier o czarnej barwie

Ustawianie pułapki.

Na początek należy ostrożnie wyciąć pustą butelkę z sodą tuż pod szyjką, w miejscu, w którym łączy się ona z główną częścią. Zdjąć zakrętkę z powstałej „szyjki” i włożyć ją do dolnego cylindra w sposób odwrócony, przypominający lejek.

Nie wciskaj przy tym szyjki aż do dna cylindra. Upewnij się, że zostawisz wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić kubek z płynem i trochę powietrza. Za pomocą taśmy klejącej przymocuj lejek do butelki.

Taśma nie tylko utrzymuje lejek na miejscu, ale także uszczelnia krawędzie, przez które komary mogą uciekać. Po zakończeniu należy pomalować butelkę farbą w sprayu lub okleić papierem. Pozostawić do wyschnięcia.

Następnie dodajemy około 1/4 szklanki brązowego cukru do 1 szklanki wrzącej wody. Dokładnie zamieszaj do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Następnie odstawiamy ten roztwór do ostygnięcia, aż będzie można bezpiecznie włożyć do niego palec.

Jeśli roztwór jest zbyt gorący, zabije drożdże. Z drugiej strony, jeśli jest za zimno, drożdże nie aktywują się w pełni. Najlepiej więc, aby temperatura wynosiła od 45 do 55 stopni Celsjusza. Dlatego zalecamy użycie termometru do gotowania, aby kontrolować temperaturę.

Kiedy roztwór osiągnie właściwą temperaturę, delikatnie wymieszaj drożdże z opakowania i wlej je do lejka. Twoja drożdżowa pułapka jest gotowa! Ponieważ pułapka ma przyciągać komary, nie trzymaj jej zbyt blisko swojego łóżka lub kanapy. Zamiast tego, umieść ją w pobliżu np.: otwartego okna.

Jak to działa?

Drożdże reagują z cukrem, uwalniając CO2 w procesie zwanym fermentacją. Komary podążają śladami CO2, przechodząc przez butelkę i zostają uwięzione z powodu zaklejonych krawędzi. Po pewnym czasie męczą się i topią się w roztworze. Jeśli zobaczysz, że uwięzionych jest zbyt wiele komarów, wymieniaj roztwór, aby zachować jego skuteczność.

Można również dostosować ilość drożdży i cukru w zależności od potrzeb.

Pułapka na wentylatory

Wentylatory o dużej prędkości mogą zostać przekształcony w doskonałą pułapkę na komary przy niewielkim nakładzie pracy. Chociaż można również użyć wentylatora pudełkowego, my preferujemy wentylatory o dużej prędkości, ponieważ wytwarzają one dużą ilość powietrza.

Oto rzeczy, których będziesz potrzebował:

 • Wentylator dużej prędkości
 • Ekran z siatką ochronną
 • Silne magnesy lub plastikowe opaski zaciskowe
 • Alkohol do pocierania
 • Woda
 • Ręcznik papierowy
 • Butelka ze sprayem
 • Nożyczki

Ustawianie pułapki.

Po pierwsze, umieść wentylator w pobliżu miejsca, w którym według ciebie znajduje się najwięcej komarów (tylna strona powinna być skierowana w tę stronę). Jeśli nie ma tam gniazdka elektrycznego, należy skorzystać z przedłużacza. Kiedy już będziesz zadowolony z ustawienia, weź siatkę i przetnij ją tak, aby pasowała do powierzchni czołowej wentylatora (okrągła metalowa ramka).

Upewnij się, że otwory nie są zbyt małe, aby komary mogły przez nie przejść. Następnie owiń go szczelnie wokół wentylatora tak, aby krawędzie siatki pokrywały się z bokami ramki. Mocno zamocuj go za pomocą magnesów. Jeśli Twój wentylator nie ma płaskiej metalowej ramy, użyj plastikowych opasek zaciskowych.

Z drugiej strony, umieść w butelce z aerozolem taką samą ilość alkoholu i wody.

Jak to działa?

Włączamy wentylator na średnich obrotach. Podczas gdy komary zasysają powietrze, aby wydmuchać je z przodu, są one również zasysane (jak odkurzacz), co powoduje uwięzienie ich w siatce. Niech wentylator pracuje przez jakiś czas.

Następnie należy wyłączyć wentylator i rozpylić rozcieńczony alkohol na siatkę, skupiając się na uwięzionych komarach. Alkohol do nacierania zabije je. Upewnij się, że nic nie dostanie się do silnika urządzenia. Jednocześnie należy zwilżyć papierowy ręcznik tym samym roztworem i umieścić go bezpośrednio pod wentylatorem.

Bardzo ostrożnie zdjąć siatkę z wentylatora i lekko postukać, aby komary spadły na ręcznik. Wyrzucić je i przetrzeć wentylator suchą ściereczką.

Pułapka piwna

Można również zastąpić drożdże i roztwór cukru połową puszki starego piwa. Kilka badań wykazało, że chociaż komary nie lubią smaku, to jednak mają naturalną skłonność do odczuwania zapachu alkoholu.

Zwiększenie emisji CO2

Jeśli jesteś zbyt niecierpliwy, by czekać na zadziałanie pułapki na drożdże, opryskanie nadmuchem powietrza spowoduje, że praca zostanie wykonana dość szybko. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy jej stosowaniu, ponieważ zwiększony poziom CO2 może powodować zawroty głowy, mdłości, bóle głowy, szybsze bicie serca i wiele innych komplikacji zdrowotnych.

Dlatego nie zalecamy stosowania tej metody w pomieszczeniach zamkniętych. Ponadto należy stosować maskę i dokładnie przewietrzyć miejsce po pozbyciu się komarów.

Bezpieczniejszym sposobem jest zakup wabika na komary. Nowoczesne wabiki wykorzystują katalizator, którym jest praktycznie zestaw koralików ceramicznych lub siatki ceramicznej pokrytej platyną. Katalizator ten bezpośrednio przekształca propan w celu uwolnienia ciepła i CO2 bez konieczności użycia płomienia.

Ponadto, wkład z oktanolem (substancja chemiczna przyciągająca komary) również zwiększa atrakcyjność. Powstała w ten sposób kombinacja gazów i substancji chemicznych przyciąga komary, które następnie zbliżają się do źródła. W miarę zbliżania się do źródła wentylator zasysa je do worka z siatką, gdzie odwadniają się i umierają.

Największą zaletą zastosowania pułapki na komary jest to, że nie wydziela ona żadnych szkodliwych produktów ubocznych, takich jak tlenek węgla czy tlenki azotu. Poza tym brak płomienia zmniejsza ryzyko wystąpienia pożaru.

Metoda kwiatowa

Kwiaty nie tylko poprawiają atmosferę Twojego pokoju, ale również wywabiają komary z ukrycia. Ponieważ uwielbiają one karmić się nektarem, zauważysz sporo komarów wokół kwiatów, szczególnie w nocy. Kup bukiet lub przechowuj zestaw swoich ulubionych kwiatów w pomieszczeniach najbardziej dotkniętych przez te insekty.

Chociaż metoda ta może nie wykazywać szybkich rezultatów jak pułapka na drożdże, to jednak jest skuteczna. Upewnij się, że kwiaty są świeże lub wymień je, gdy tylko zaczną wysychać.

Użycie zapachu

Woda kolońska i perfumy o kwiatowym zapachu podobno przyciągają komary. Dodatkowo, produkty do pielęgnacji skóry zawierające kwas mlekowy (który jest również produkowany naturalnie wraz z potem przez człowieka) są dla nich niezwykle kuszące. Wystarczy rozlać kilka kropel takiego produktu na każdy zakamarek domu, aby komary wyszły na zewnątrz.

Alternatywnie, można również użyć swoich ulubione perfumy lub nałożyć balsam, a następnie przejść się po pomieszczeniach, w których zazwyczaj znajduje się najwięcej komarów. W takim przypadku należy zachować ostrożność, aby zapobiec tym irytującym ugryzieniom przez komary!

Ważną rzeczą, którą należy tutaj zauważyć, jest to, że nie wszystkie zapachy są lubiane przez komary. Tak więc, używanie produktów, które pachną jak poniżej, nie może służyć do ich wydobywania:

 • Czosnek
 • Bazylia
 • Trawa cytrynowa
 • Mięta pieprzowa
 • Lilak indyjski

Systematyczne wyszukiwanie

Technika systematycznych poszukiwań jest najbardziej przydatna do zabijania komarów w zamkniętych przestrzeniach. Ponadto, nie potrzebujesz żadnych wymyślnych gadżetów, aby wykonać to zadanie. Latarka, packa i odrobina koncentracji wystarczy do wykonania zadania!

W przypadku, gdy planujesz wykorzystać tę metodę na większej przestrzeni, oto jak możesz to zrobić. Zacznij od ograniczenia miejsca tak bardzo, jak to możliwe. Możesz użyć do tego celu mebli lub dużych pudeł kartonowych (ale zachowaj wystarczająco dużo miejsca, aby móc się poruszać). Kiedy już to zrobisz, zamknij wszystkie drzwi i okna oraz przyciemnij światła.

Używając latarki, przeszukaj każdy centymetr ściany, podłogi i sufitu. Dmuchnij lekko w narożniki, aby uzyskać efekt CO2; powinno to wyciągnąć komary z ich ukrycia. Uważaj, aby nie stracić czujności i szybko zadziałać, gdy tylko je zauważysz.

Pułapka świetlna

Plan ten można również zrealizować z niewielką modyfikacją i bez ograniczania przestrzeni. Włączyć małe źródło światła i ustaw jej nieruchomo. Na razie trzymaj latarkę wyłączoną. Po pewnym czasie komary prawdopodobnie podążą za światłem i osiądą na pobliskiej powierzchni.

Teraz należy powoli przesuwać latarkę do tej pozycji, zachowując ostrość. Spowoduje to rzucenie większego i lepszego cienia, który pozwoli Ci go zlikwidować.

Pułapka technologiczna

Pułapka technologiczna działa prawie tak samo jak systematyczne wyszukiwanie, gdzie nie trzeba nawet wstawać z łóżka.

Wyłącz światła w swoim pokoju i schowaj się pod kocem. Następnie zwiększ do maksimum jasność swojego telefonu lub tabletu. Tutaj możesz dalej trzymać urządzenie, lub umieścić je na klatce piersiowej (nad kocem). Komary na pewno podążą za światłem, zbliżą się do ciebie, a nawet usiądą na ekranie.

Nie trać juch z oczu. Trzymaj swoją packę gotową i ostrym ruchem doprowadź do zabójczego uderzenia, ale upewnij się, że nie uszkodzisz urządzenia.

Stojąca woda

To żadna tajemnica, że stojąca woda jest preferowanym terenem lęgowym dla komarów. Ale co by było, gdybyśmy powiedzieli ci, że możesz go użyć do uwięzienia ich? Dodając do stojącej wody elementy z gospodarstwa domowego, można zamienić ją w praktycznie śmiertelną pułapkę.

– Olej

Cienka warstwa olejku może skutecznie uwięzić komary, a także udusić larwy. Do tego celu można użyć dowolnego naturalnego oleju, takiego jak olej roślinny, oliwa z oliwek lub olejek cynamonowy. Co więcej, nie potrzebujesz więcej niż 1 łyżeczka na litr wody. Nie używaj go jednak do akwariów, w których żyją ryby.

– Mydło

Dodanie kilku kropli dowolnego mydła do zbiornika stojącej wody zmniejsza jej napięcie powierzchniowe, co z kolei powoduje utonięcie komarów.

– Ocet jabłkowy

Jasne, ta w pełni organiczna substancja nie zabija dorosłych komarów, ale jest wystarczająco silna, aby usunąć larwy, gdy jest stosowana w większym stężeniu.

– Wybielacz

Podobnie jak ocet jabłkowy, wybielacz może być używany do zabijania larw. A ponieważ jest to substancja zasadniczo toksyczna, należy upewnić się, że rozcieńczona woda nie zmiesza się z wodą pitną ani nie będzie stanowić pożywki dla roślin i zwierząt.

Do tej pory widzieliśmy wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do wywabienia komarów z ich kryjówek. Ale szczerze mówiąc, nic nie przyciąga ich bardziej niż ludzkie ciało. W dalszej części omówimy więc, jak można wykorzystać swoje ciało do stworzenia tej idealnej przynęty.

Wykorzystanie wydzielin

Po zjedzeniu niektórych pokarmów nasze pory wydzielają pewne substancje, takie jak sól, potas i kwas mlekowy, które przyciągają spragnione samice komarów szukające krwi jak żadne inne. Chipsy, słone przekąski ziemniaczane i zupy to kilka rzeczy, które zwiększają poziom soli w naszym organizmie.

Podobnie, słodycze naśladują nektarową słodycz kwiatów. Z drugiej strony, owoce takie jak awokado i banany są bogatym źródłem potasu. A jeśli rozkoszujesz się szklanką piwa lub dwoma w ciągu dnia, zadanie jest już wykonane.

Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, zachowaj szczególną ostrożność, aby uniknąć jedzenia, które może mieć wpływ na Twoje zdrowie.

Stosowanie ciepłoty ciała

Dla wielu może to być równie zaskakujące, że komary mogą odbierać informacje termowizyjne nawet z dużej odległości. Mówiąc wprost, są one naturalnymi miłośnikami rozgrzanych zwierząt z powodu ich zdolności do krwiopijstwa. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie, którzy czują się rozgrzani, są bardziej podatni na ugryzienia komarów.

Dlatego też wzrost temperatury ciała może skutecznie zwabić komary i istnieje kilka sposobów, aby to zrobić.

– Ćwiczenia

Ciepło, pot i zapach wytwarzany przez twoje ciało po dobrym treningu jest po prostu nieodparty dla komarów. Ale jeśli trening sam w sobie nie jest do końca twoją specjalnością, możesz nawet wybrać się na spacer lub zrobić jakieś intensywne sprzątanie.

Po zakończeniu ćwiczeń przejdź się po pokoju, aby wyciągnąć jak najwięcej komarów, zanim temperatura twojego ciała i oddychanie staną się normalne.

– Weź gorący prysznic

Podczas gorącego (nie letniego) prysznica nie możesz się pocić ani obficie oddychać, a wynikająca z tego temperatura ciała jest nadal wystarczająca, aby komary mogły się tu kręcić. Poza tym, siedzenie przy kominku lub tulenie się pod kocem będzie miało ten sam efekt.

Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku tej techniki, jest to, że trzeba znosić ciepło na tyle długo, aby się mocno pocić. W przeciwnym razie nie będzie ona dawała żadnych znaczących rezultatów.

– Pomoc od przyszłej mamy

Okay, to jest może nie w porządku, ale kobiety w ciąży są bardziej podatne na ugryzienia komarów. Jak być może już wiesz, częste uderzenia gorąca są częstym objawem ciąży, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla tych insektów. Ponadto dodatkowa waga ciała w tym czasie powoduje intensywne oddychanie, które sprawia, że wydychają one więcej dwutlenku węgla niż zwykle.

Tak więc, jeśli masz ciężarną przyjaciółkę lub członka rodziny, to może nie być złym pomysłem poprosić ją o pomoc. Jest to jednak ryzykowna próba, ponieważ komary są aktywnymi nosicielami wielu chorób. Upewnij się, że zabijesz je, zanim będą mogły ją ukłuć, aby zapobiec wszelkim nieszczęściom.

Poczekaj na pełnię księżyca

Dopasowywanie twojego polowania na komary do pełni księżyca może nie zabrzmieć bardzo romantycznie, ale mimo to twoje zadanie zostanie wykonane bardziej efektywnie. Kilka badań wykazało, że z nieznanych powodów komary stają się o 500% bardziej aktywne podczas pełni księżyca niż w jakikolwiek inny dzień.

Więc chwycić za packę lub wabik na komary, aby móc bawić się całą noc!

Słowo finałowe

Lista była długa, bo nie chcieliśmy pominąć żadnej prostej sztuczki! Od brzęczenia po przenoszenie chorób, komary są w każdym stopniu irytujące. Dlatego tak ważne jest, aby je wyciągnąć z ukrycia i pozbyć się ich.

Ale wciąż wskazane jest trzymanie się z dala od nich. A najlepszym sposobem na to jest utrzymanie otoczenia w czystości. Dodatkowo należy używać naturalnych środków odstraszających komary i wykonywać regularne zabiegi odkomarzania z pomocą profesjonalistów. Zapobieganie jest bowiem lepsze niż leczenie.

W związku z tym nadszedł czas, abyśmy zakończyli dzisiejszy przewodnik. Mamy nadzieję, że do tej pory zdecydowaliście się już Państwo na metodę działania w następny weekend.

Powiązane posty
Inne

Popularne tkaniny – co jest na topie?

Wraz z modą na samodzielne szycie renesans przeżywają materiały. Wybór odpowiedniego wpływa na efekt końcowy, dlatego poznaj je jak najlepiej, by dobierać…
TechnologiaInne

Okap tuba - jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Okap kuchenny tuba cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób. Wyróżnia go nie tylko niepowtarzalny design, ale i funkcjonalność. O czym…
OgródInne

Jak przygotować piknik w ogrodzie?

Aby w pełni wykorzystać ciepłą aurę nadchodzących miesięcy, warto spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej wolnych chwil. Piknik „pod chmurką” to wspaniały…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.