Inne

Jak pozbyć się rybików? Poznaj domowe sposoby!

rybiki Jak pozbyć się rybików? Poznaj domowe sposoby!

Praktycznie niewidoczne za dnia, za to niezwykle ożywione wieczorami. Uwielbiają ciepło, wilgoć oraz produkty spożywcze bogate w skrobie, dlatego tak bardzo upodobały sobie łazienki oraz zakamarki między kuchennymi szafkami. Mowa o rybikach, niegroźnych, ale mało estetycznych owadach, które często stają się nieproszonymi lokatorami w naszych domach. Jak pozbyć się popularnych srebrzyków? Są na to skuteczne metody!

Rybki to zwinne oraz szybkie stworzenia, które sprawnie przemieszczają się między szczelinami. Pokryte srebrną łuską i poruszając się w falujący sposób, do złudzenia przypominają niewielkie ryby, czemu tez zawdzięczają swoją potoczną nazwę. Są trudne do wyłapania, najczęściej można natrafić na nie wieczorem, kiedy zaczynają funkcjonować. Uwielbiają ciemność, ciasne i ciepłe miejsca, a także wilgoć. To powinien być  dla nas jasny sygnał, jak należy postępować, by wypędzić niechciane owady z mieszkania.

Czystość to podstawa

Wydaje się oczywiste, ale jest absolutnie podstawowym sposobem w walce ze srebrzykami. Utrzymanie czystości w mieszkaniu zagwarantuje, że niechętnie będą do nas zaglądać. Woda i wilgoć to idealne warunki życia dla rybików, dlatego też  należy regularnie wycierać wszelkiego rodzaju plamy czy mokre powierzchnie (zwłaszcza w łazienkach). Zalecane jest również stałe wietrzenie pomieszczeń, by osuszać mieszkanie i niwelować mikroklimat, który jest naturalnym sprzymierzeńcem owadów. Uwagę należy zwrócić także na porządek w szafkach, zwłaszcza tam, gdzie przechowywane są kasze, makarony czy pieczywo. Pozbywając się resztek pokarmów czy okruszków ograniczamy pożywienie, którego rybiki poszukują. Nie zapominajmy o regularnym praniu – mokre ścierki kuchenne, ręczniki czy zawilgocone ubrania mogą tylko przyciągać budzące odrazę insekty.

Porządkując powierzchnie mieszkania, warto zwrócić uwagę na ewentualne szczeliny, w których lubią przebywać srebrzyki. Odpowiednie zaklejenie i zabezpieczenie wszelkich zakamarków czy dziur między meblami ograniczy przemieszczanie się niechcianych lokatorów w naszym mieszkaniu. 

Broń naturalna

Poza utrzymaniem porządku, w walce z rybikami można posłużyć się także naturalnymi produktami. Owady z reguły nie lubią ostrych i intensywnych zapachów. Świetnie zatem sprawdzą się tutaj lawenda czy cytryna. Wystarczy posmarować daną powierzchnią kwaskiem lub wykorzystać kulki zapachowe, co powinno skutecznie wypędzić insekty z domu. Podobnie zadziała cynamon, rozmaryn, a nawet goździki – ich wyrazista woń będzie skutecznie chronić szafki czy półki kuchenne. W ostateczności można użyć także kwasu borowego, niemniej jest on szkodliwy dla zdrowia człowieka czy zwierząt domowych, dlatego jego stosowanie powinno być niezwykle ostrożne i tylko w skrajnych przypadkach. 

Powiązane posty
TechnologiaInne

10 powodów, dla których warto zmienić żarówki na oświetlenie LED

Szukasz powodu, aby przejść na oświetlenie LED? Oto dziesięć korzyści, jakie daje ten rodzaj oświetlenia. Według danych  Agencji Informacji Energetycznej , przeciętne…
Inne

Czego nie należy spłukiwać w toalecie - 9 rzeczy, których spłukiwania należy zaprzestać

Twój domowy system wodociągowy może cię zaskoczyć. W jednej chwili wszystko jest w porządku i działa sprawnie, a w następnej toaleta jest…
Inne

Jak uporządkować narzędzia na tablicy z haczykami?

Tablica do wieszania jest świetna do organizowania narzędzi zarówno w skromnych garażach domowych, jak i profesjonalnych obiektach. Jeśli już masz tablicę na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *