Dom Mieszkanie

Jak się pozbyć czarnej pleśni?

czarna pleśń
Czarna pleśń na ścianie w mieszkaniu

Czarna pleśń jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Może ona siać spustoszenie w Twoim domu i zbierać żniwo na Twoim zdrowiu. Podczas gdy usuwanie czarnej pleśni czasami wymaga profesjonalnej pomocy, doświadczeni właściciele domów mogą nauczyć się, jak zabić czarną pleśń i skutecznie rozwiązać ten problem przy użyciu odpowiednich materiałów.

Ten przewodnik wyjaśni, jak pozbyć się czarnej pleśni w domu i nie dopuścić do jej powrotu w przyszłości.

Znajdź źródło wilgoci

Usuwanie czarnej pleśni jest ważne. Ale najpierw trzeba zidentyfikować, że jest to czarna pleśń. Najpierw spójrz na kolor, a następnie sprawdź zapach. Czarna pleśń jest czarna lub nawet ciemnoszara i często pachnie wilgocią i stęchlizną, ponieważ zwykle rośnie w miejscach o dużej wilgotności. Czarna pleśń jest również zazwyczaj zauważalna w domu, jeśli odczuwasz pieczenie lub drapanie w gardle, lub płucach. Czarna pleśń jest niebezpieczna i może w znacznym stopniu wpłynąć na Twoje zdrowie, jeśli nie będzie usunięta, dlatego ważne jest, aby ją usunąć, gdy tylko się o niej dowiesz.

Zanim zaczniesz zwalczać czarną pleśń, musisz wykonać test na obecność czarnej pleśni i znaleźć jej źródło. Często jest ona wynikiem nadmiaru wilgoci w danym miejscu. Najprawdopodobniej znajdziesz czarną pleśń w miejscach w domu, do których nie zaglądasz tak często jak np. do piwnicy, ale może ona pojawić się wszędzie. Oto kilka typowych źródeł wilgoci, których należy szukać:

 • Baterie i armatura. Nieszczelne baterie zlewozmywaków, pryszniców i wanien mogą z czasem prowadzić do rozwoju czarnej pleśni.
 • Odsłonięte instalacje wodno-kanalizacyjne. Uszkodzone lub przeciekające rury, szczególnie w cieplejszych temperaturach, mogą często powodować powstawanie czarnej pleśni w takich miejscach jak piwnice.
 • Podgrzewacze wody. Niewielki przeciek może spowodować powstanie czarnej pleśni w piwnicy lub w szafie z podgrzewaczem wody.

Chroń siebie

Wszystkie projekty budowlane i remontowe typu „zrób to sam” wymagają odpowiedniej odzieży i sprzętu. Radzenie sobie z czarną pleśnią jest szczególnie niebezpieczne, więc upewnij się, że przed rozpoczęciem prac zabezpieczysz się przed kontaktem z czarną pleśnią. Oto co będzie Ci potrzebne:

 • Załóż maskę ochronną, która ochroni Cię przed zarodnikami, które mogą prowadzić do zatrucia czarną pleśnią.
 • Noś odzież, która zakryje Twoją skórę. Koszula z długimi rękawami i długie spodnie są niezbędne.
 • Chroń oczy okularami ochronnymi, a ręce gumowymi rękawicami. Wyrzuć rękawice i kup nową parę, gdy zrobisz sobie przerwę lub skończysz pracę.

Przygotuj teren

Po założeniu odzieży ochronnej można przystąpić do przygotowania miejsca do czyszczenia. Oto co musisz zrobić:

 • Należy wyłączyć klimatyzację lub grzejnik. Należy unikać ruchu powietrza w całym domu podczas usuwania czarnej pleśni.
 • Uszczelnij otwory drzwiowe lub obszary, które prowadzą do reszty domu ciężką plandeką i taśmą malarską. To powstrzyma zarodniki pleśni przed rozprzestrzenieniem się po domu.
 • Użyj wyciągu wentylacyjnego w pobliżu otworów zewnętrznych. Wentylator wyciągowy pomoże usunąć unoszące się w powietrzu zarodniki z domu.

Sprawdź, czy w pomieszczeniu nie ma wilgoci

 • Sprawdź, czy w danym miejscu nie ma wilgoci, używając wilgotnościomierza. Unikaj dotykania czarnej pleśni.
 • Jeśli nie ma wilgoci w pomieszczeniu, spryskaj je wodą. Pomoże to utrzymać zarodniki czarnej pleśni z dala od powietrza.

Zabezpiecz powierzchnię

 • Aby uzyskać naturalny sposób na pozbycie się czarnej pleśni, połącz jedną porcję sody oczyszczonej z pięcioma porcjami octu spirytusowego i pięcioma porcjami wody w butelce z rozpylaczem.
 • Alternatywnie, można użyć chemicznego środka do usuwania pleśni, uniwersalnych środków czyszczących, wybielacza lub płynu do naczyń.
 • Spryskaj czarną pleśń i pozostaw mieszaninę na około 30 minut do jednej godziny.
 • Wyszoruj obszar z czarną pleśnią za pomocą gąbki i wybranego roztworu.Pozwól mu wyschnąć i powtórz proces w razie potrzeby, aby upewnić się, że usunąłeś pleśń.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: Zawsze czytaj instrukcje producenta przed użyciem środków do usuwania pleśni i grzybów.

Posprzątaj powierzchnię

 • Oczyść teren i usuń wszelkie pozostałości, które mogą zawierać czarną pleśń.
 • Dokładnie wyczyść pomieszczenie, w którym znajdowała się czarna pleśń przed rozszczelnieniem drzwi.
 • Pozostaw włączony wyciąg na kilka godzin do jednego dnia przed jego odłączeniem.
 • Aby zapobiec powrotowi czarnej pleśni, należy pamiętać o kontroli wilgotności w domu, regularnym czyszczeniu i dezynfekcji miejsc narażonych na zawilgocenie, terminowej naprawie przecieków, suszeniu mokrych przedmiotów przed ich przechowaniem oraz kontroli przepływu powietrza.
Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Ściany z mchu - Najlepszy przewodnik

Ściany z mchu to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie przynieść zielone do ciebie. Zapewniają one…
Dom Mieszkanie

Przekształcenie sypialni w biuro — Wykorzystaj swój wolny pokój

Praca w domu nigdy nie jest łatwa. Posiadanie spokojnego miejsca jest niezbędne do skupienia się na pracy i produktywności. Ciągłe zakłócenia ze…
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *