Dom Mieszkanie

Kiedy sięgnąć po farby alkidowe?

farba alkidowa Kiedy sięgnąć po farby alkidowe?

Farby alkidowe (ftalowe) należą do przeważnie wykorzystywanych rodzajów farb. Ich popularność bierze się stąd, iż są tanie, natomiast do tego, zmieniając proporcje elementów, można swobodnie dopasować ich wartości do danych potrzeb. Niewielka cena tychże farb wywołana jest tymże, iż materiały do ich produkcji są niezwykle łatwo dostępne. Ważny element to olej (lniany, sojowy, słonecznikowy, rybi bądź odmienny), który jest niedrogi, natomiast jego uzyskanie chociażby w ogromnych ilościach nie powoduje większych kłopotów.

Co to jest emalia alkidowa?

Emalia alkidowa to farba zapewniająca odporne warstwy, do używania na przestrzeniach drewnianych oraz drewnopochodnych, betonie, metalu. Warstwy wyróżniają się dużą stylistyką (rezultat ogromnej rozlewności farby, co oddziałuje na niwelowanie śladów po wykorzystanym narzędziu) oraz często odpowiednią wytrzymałością techniczną. Jako spoiwo wykorzystana jest żywica alkidowa. Z zasady jest artykuł rozcieńczalnikowy.

Wartości farb alkidowych

Farby alkidowe określane są odmiennie farbami ftalowymi. Są one farbami rozpuszczalnikowymi, gdzie za rozcieńczalnik służy benzyna lakowa/ksylen, natomiast za spoiwo płyn żywicy alkidowej. Owego typu farby schną dzięki przyłączeniu się tlenu z powietrza. Jako, iż podlegają one zmydleniu, to nie poleca się po nie sięgać w wypadku malowania przestrzeni alkaicznych oraz cynku ani także stali ocynkowanej. To samo tyczy się farb krzemianowo-cynkowych. Farby ftalowe nie sprawdzą się również do pokrywania nimi części podwodnych oraz do malowania pomieszczeń pojemników, ponieważ w kontakcie z wodą zmiękczają się.

Co wyróżnia farby alkidowe?

Farby alkidowe charakteryzują się wytrzymałością na działanie powietrzne oraz duże temperatury. Nie są wrażliwe na wycieranie. Po wyschnięciu tworzą twardą, sprężystą błyszczącą warstwę. Za sprawą specjalnych zmian można osiągnąć różne wartości. Przykładowo, w przebiegu zmian oleju sojowego bądź rycynowego można osiągnąć środek o doskonałej wytrzymałością na zżółknienie oraz działanie promieni słonecznych. Po dodaniu pentaerytrytu farba staje się niezwykle wytrzymała na wodę. Po modyfikacji styrenem można podnieść wytrzymałość farby na chemikalia.

Wykorzystanie farby alkidowej

Alkidowe farby wykorzystuje się do malowania drzewa i rozmaitych typów metalu. W związku z tymże, iż podlegają one zmydleniu, nie należy farb alkidowych używać do malowania przestrzeni alkalicznych, na przykład świeżych tynków, do przestrzeni z cynku i stali ocynkowanej, natomiast również do farb krzemianowo-cynkowych, szczególnie w otoczeniu mokrym. Należałoby również podkreślić, iż grunty ftalowe można używać tylko na podłoża ręcznie zdezynfekowane.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Ściany z mchu - Najlepszy przewodnik

Ściany z mchu to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie przynieść zielone do ciebie. Zapewniają one…
Dom Mieszkanie

Przekształcenie sypialni w biuro — Wykorzystaj swój wolny pokój

Praca w domu nigdy nie jest łatwa. Posiadanie spokojnego miejsca jest niezbędne do skupienia się na pracy i produktywności. Ciągłe zakłócenia ze…
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *