Dom Mieszkanie

Kompletny przewodnik po pielęgnacji dywanów w domu

dywan w domu Kompletny przewodnik po pielęgnacji dywanów w domu

Dywany są zaprojektowane tak, aby spełniać wiele funkcji. Zapewniają komfort i ciepło bosym stopom, a także dodają uroku każdej przestrzeni. Mogą również skutecznie zamaskować kurz i lekkie zanieczyszczenia, aby utrzymać porządek w pokoju pomiędzy sprzątaniem. Wykorzystanie tego bonusowego sposobu daje jednak odpowiedź na pytanie, dlaczego regularna pielęgnacja jest tak ważna dla dywanu, wykładziny lub chodnika.

Chociaż dywany mogą pomóc w utrzymaniu porządku, ważne jest, aby usuwać z nich kurz i brud, a nie pozwalać, aby pozostawały głęboko osadzone we włóknach. Ignorowanie zabrudzeń na dywanie może doprowadzić do powstania trwałych plam i nieprzyjemnych zapachów lub z czasem pogorszyć jakość tkanin. Jednak nie każdy dywan można czyścić tymi samymi metodami. Najtrudniejsze jest znalezienie odpowiedniego środka dla każdego rodzaju dywanu, ponieważ unikalne wzory mogą stanowić szczególne wyzwanie.

Z czego jest wykonany?

Pierwszym krokiem do zapewnienia ochrony dywanowi, niezależnie od tego, czy jest to dywan z górnej półki, czy coś, w co zainwestowano mniej, ważne jest, aby wiedzieć, z czego jest wykonany.

 • Wełna.

Włókna wełniane są z natury bardzo chłonne i podatne na strzępienie się i wypadanie. To sprawia, że są bardziej podatne na plamy, a wszelkie przebarwienia łatwo się przenoszą i rozprzestrzeniają. Odkurzając wełnę lub włókna syntetyczne, należy używać małych mocy, np. ręcznej przystawki i wyłączyć lub zdjąć końcówkę do prania.

 • Owcza wełna.

Pluszowe i luksusowe, dywaniki z owczej wełny wymagają specjalnej pielęgnacji, aby zachować ich miękkość i intensywny kolor. Skórzany spód jest trwały, ale może zostać przesuszony przez detergenty do prania lub mydło. W przypadku plam należy lekko zwilżyć obszar plamy i użyć skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej jako środka do namoczenia rozlanego płynu. Pozostawić do całkowitego wyschnięcia, a następnie wytrzepać futro, aby usunąć skrobię.

 • Włókna naturalne.

Juta, konopie, włosie sizal oraz trawa morska to tkane dywaniki, które są bardzo odporne na suche zanieczyszczenia i kurz. Brud wpada przez splot i można go po prostu odkurzyć, podnosząc dywan. Mokre plamy wymagają jednak większej ostrożności, ponieważ włókna mogą pleśnieć i pękać pod wpływem zbyt dużej ilości wilgoci.

 • Włókna syntetyczne.

Szorstkie włókna dywanów syntetycznych mogą być chronione chemicznie przed plamami, ale nie zawsze jest to pewne. Należy uważać, aby środki myjące używane do czyszczenia tych dywanów były bezpieczne dla kolorów.

Do wewnątrz i na zewnątrz

Zaprojektowane z myślą o trwałości, dywaniki do użytku zewnętrznego mogą wytrzymać nieco więcej. Można je myć przy użyciu bezpiecznych dla kolorów płynów i spłukiwać wężem ogrodowym, dzięki czemu łatwiej zniosą niekorzystne warunki pogodowe.

Problemy, na które należy zwracać uwagę.

Oczywiste zabrudzenia w postaci zabłoconego odcisku łapy lub przypadkowego okruszka chleba to dopiero początek. Niezależnie od rodzaju dywanu, istnieje wiele oznak problemów, które zaniedbane z czasem mogą prowadzić do dalszych szkód. Jeśli zauważysz początek problemu, zajmij się nim szybko, a przedłużysz trwałość swojej inwestycji.

Wypadanie

W przypadku dywanów wełnianych pewne wypadanie lub przypadkowe luźne „kiełki” tu lub tam są normalne, szczególnie jeśli jest to nowy dywan. Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włókien nowego dywanu, należy skorzystać z poniższych wskazówek:

 • Umieść dywan w miejscu o małym natężeniu ruchu. Im mniej stóp depczących po nim, tym lepiej włókna będą mogły się ułożyć.
 • Przycinaj wszelkie nitki lub luźne kępki nożyczkami, nie ciągnij ich.
 • Czyszcząc dywan, należy użyć odpowiednich środków.
 • W ciągu pierwszych kilku miesięcy należy odkurzać dywan co najmniej dwa razy w tygodniu, używając najniższego ustawienia mocy.
 • Do pielęgnacji dywanu należy używać szczotki do dywanów, aby delikatnie usunąć luźne włókna.

Odbarwienia

W przypadku wielu rodzajów dywanów różnice kolorystyczne mogą być naturalną częścią projektu. Ręcznie robione dywaniki często różnią się między sobą poszczególnymi partiami kolorów, co może nadać dywanikom wyjątkowy charakter. Upewnij się, że przejrzałeś każdy zakupiony dywan pod kątem miejsc, w których kolory mogą być mocniejsze lub słabsze i zwróć uwagę na te obszary w przyszłości.

W zależności od rodzaju dywanu i jego jakości wczesną oznaką starzenia się dywanu może być jego blaknięcie lub odkształcenia. Wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może spowodować żółknięcie dywaników ze skóry owczej i blaknięcie barwników w innych typach dywaników. Zastosowanie środków chemicznych lub inne płynne uszkodzenia, a nawet regularny nacisk na dywan, mogą obniżyć jakość koloru. Gdy barwnik wyblaknie, niewiele można zrobić, poza oddaniem go do profesjonalisty w celu wyczyszczenia lub odnowienia.

Zapach

Proces barwienia i klejenia dywanów może obejmować substancje chemiczne, które pozostawiają zapach na włóknach. Kiedy są one następnie zwijane i uszczelniane na czas transportu i przechowywania, zapach może być nieco uporczywy. Zapachy powinny zniknąć w ciągu kilku tygodni użytkowania, ale nie wahaj się wąchać dywanu podczas dokonywania zakupu, aby upewnić się, że jest to zapach, z którym możesz sobie poradzić.

Innym częstym problemem jest wilgoć wsiąkająca w nici i tworząca stęchły zapach dywanu, niezależnie od tego, czy jest on nowy, czy stary i używany. Najłatwiejszym sposobem na odświeżenie stęchłego dywanu może być słońce i świeże powietrze, aby sprawdzić, czy wilgotny i stęchły zapach jest dobrze wysuszony.

 • Powieś dywan na ogrodzeniu lub poręczy w słoneczny dzień, aby umożliwić przepływ powietrza wokół po obu stronach.
 • Uważaj, aby nie zostawiać górnej powierzchni w słońcu dłużej niż godzinę lub dwie, aby chronić kolory przed blaknięciem.
 • Jeśli musi być położony płasko, chronić górną powierzchnię odwrócić go, aby odsłonić tylko tylną stronę po kilku godzinach.
 • Może minąć kilka dni suszenia, zanim zapachy się ulotnią, więc schowaj dywan na noc, aby chronić go przed dalszym niszczeniem przez wilgoć.

W przypadku uporczywych zapachów można spróbować bardziej drastycznego rozwiązania: żwirek dla kota. Glinka zawarta w czystym, bezzapachowym żwirku dla kotów może pochłaniać zapachy i wilgoć.

 • Wynieś dywan do miejsca, w którym nie będzie przeszkadzał ani po którym nie będzie się chodziło.
 • Rozłóż na dywanie warstwę świeżego, bezzapachowego żwirku dla kotów. Żwirek powinien być tak pozbawiony substancji chemicznych, jak to tylko możliwe, i uważaj, aby nie wszedł we włókna.
 • Pozostaw go na dzień lub tak długo, aby glina mogła wyciągnąć uciążliwe zapachy.
 • Wytrzep dywan i odkurz go kilka razy. Zapachy i wszelkie pozostałe resztki zanieczyszczeń powinny zniknąć i zostawić świeży dywan.

Zagięcia

Niezależnie od tego, czy jest to dywanik do salonu, czy chodnik do przedpokoju, dywany powinny leżeć płasko. Zagięcie może spowodować pęknięcie i uszkodzenie podłoża, co może doprowadzić do przyspieszonego zniszczenia włókien, a także spowodować ryzyko potknięć i upadków. Nowy dywan może mieć zagięcia powstałe w wyniku transportu, ale powinny one ustąpić w ciągu tygodnia lub dłużej.

Jeżeli zagięcie jest wyjątkowo uporczywe, należy zwinąć dywan w odwrotnym kierunku i pozostawić go na noc lub położyć płasko na stronie przeciwnej do zagięcia. Meble lub ciężkie książki mogą być użyte do dociążenia rogów, ale należy uważać, aby nie rozprostować nadmiernie dywanu podczas próby jego rozprostowania.

Zużycie

Tak jak każdy inny materiał, dywany mogą być miejscami wytarte w wyniku regularnego użytkowania. Chodzenie po nich, zwierzęta domowe, a nawet pozostawienie mebli na dywanie może z czasem spłaszczyć włosie, oddzielając i rozrywając włókna lub podłoże. W zależności od jakości dywanu niektóre z nich po zużyciu można odnowić.

Taśma do dywanów może być użyta do szybkiej naprawy podłoża. Nigdy nie używaj maszyny do szycia do naprawy ręcznie tkanego dywanu, ponieważ powoduje to uszkodzenia strukturalne podłoża dywanu i zużywa włókna. Krawędzie mogą być zaplecione, a przecięte podłoże może być ponownie utkane, jeśli trafi się do profesjonalnego konserwatora wcześnie, zanim dojdzie do zbyt wielu uszkodzeń. Jeśli jest to warte naprawy, warto naprawić to prawidłowo. Jeśli chodzi o droższe dywany, mistrzowie tkania i profesjonalne usługi czyszczenia najlepiej zadbają o ich trwałość.

Pamiętaj o tym

Niezależnie od rodzaju dywanu i zabrudzenia, warto znać jeszcze kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących pielęgnacji.

 • Zawsze chroń dywan i podkładkę pod dywan. Podkładka zmniejsza zużycie, utrzymuje dywan w miejscu i zapewnia dodatkową amortyzację.
 • Regularne odkurzanie lub zamiatanie dywanu miotłą pomoże zachować świeżość włosia w przypadku dywanów o dłuższym włosie i pomoże oddzielić uporczywą sierść zwierząt domowych od włókien dywanu.
 • Dobrym pomysłem jest odkurzanie lub trzepanie dywanów raz w tygodniu. Dzięki temu nie będą one gromadzić zbyt wiele brudu i zanieczyszczeń, co pozwoli uniknąć rozciągania i zużywania się włókien.
 • Co sześć miesięcy należy obrócić dywan lub przenieść go w nowe miejsce. Zapobiega to spłaszczaniu i ugniataniu włosia przez nadmierny ruch i zapewnia równomierne zużycie.
 • Dywanów nie należy używać w zbyt wilgotnych pomieszczeniach bez dobrej wentylacji. Osadzająca się wilgoć może zniszczyć podłoże dywanu, jak również spowodować powstanie pleśni i brudu.
 • Nie należy wystawiać barwionego dywanu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ekspozycja na promieniowanie UV i różnice temperatur przyczyniają się do blaknięcia kolorów. Włókna skóry owczej i wełny żółkną i mogą wysychać lub strzępić się łatwiej przy zbyt dużym nasłonecznieniu.
 • Impregnaty plamoodporne, silne chemiczne środki czyszczące i wybielacze mogą pogorszyć stan włókien i zniszczyć barwniki. Nawet te środki, które deklarują, że są bezpieczne dla kolorów, należy najpierw przetestować na małej powierzchni, zanim zastosuje się je na całym dywanie.
 • Unikaj odkurzania wzdłuż krawędzi dywanów z długim włosiem lub z frędzlami. Odkurzacz będzie ciągnął nici i może poluzować włókna lub spowodować strzępienie się frędzli, pogarszając jakość dywanu.
 • Inną sztuczką czyszczenia jest trzepanie lub wieszanie dywanu na zewnętrznej poręczy lub ogrodzeniu, a następnie użycie miotły lub trzepaczki do dywanów, aby uderzyć w tył dywanu w celu usunięcia nadmiaru brudu. Większość dywanów jest na tyle trwała, że jest to przydatna opcja, ale należy pamiętać o rodzaju dywanu i sile konstrukcji przed wyładowaniem cotygodniowych frustracji na dywaniku. Celem jest uderzenie go na tyle mocno i szybko, aby usunąć brud, jednocześnie pozostawiając włókna przytwierdzone do podłoża.

Jak wyczyścić dywan (podstawy)

Pierwszą zasadą utrzymania dywanu w czystości jest szybkie działanie! Nie pozwól, aby plamy zaschły. Im mniej czasu włókna są wystawione na działanie brudu, tym większe szanse na wyczyszczenie, więc najlepiej od razu przystąpić do czyszczenia.

Usuń wszelkie meble lub inne przeszkody, które mogą uniemożliwić łatwy dostęp do plamy, lub które mogą spowodować, że wilgoć będzie się zbierać lub gromadzić się głębiej we włóknach dywanu.

Zgarnij nadmiar jedzenia lub innych zanieczyszczeń płaskim, tępo zakończonym narzędziem, takim jak szufelka.

Jeśli to możliwe, najpierw odkurz, ale uważaj, aby nie wetrzeć brudu w dywan. Pomaga to w usunięciu nadmiaru brudu lub zanieczyszczeń, które mogą przeszkadzać w głębszym czyszczeniu.

Plamy trzeba wytrzeć czystą szmatką, aby wchłonąć nadmiar płynu. Nie należy wcierać plam w dywan. Pocieranie plam powoduje ich głębsze wniknięcie we włókna i rozprzestrzenienie wszelkich przebarwień, dzięki czemu plama staje się większa.

 • Użyj czystej szmatki lub papierowego ręcznika, aby zastosować środki czyszczące. I ponownie, plamy na obszarze, który ma być oczyszczony, nie należy szorować.
 • Wszelkie środki czyszczące, które używamy przed głębokim czyszczeniem. Powinny być pozostawione na dywanie przynajmniej 10 minut.
 • Dla większości plam, zimna woda z płynem do naczyń to skuteczna ochrona koloru dywanu. Wymieszaj 1 filiżankę wody z łyżeczką czystego płynu do naczyń w butelce z rozpylaczem, wstrząśnij nią i spryskaj plamę.
 • Nie używaj mocnych, pachnących mydeł, detergentów do prania lub detergentów do zmywarek. Poszukaj środków czyszczących o niskim ph, między 5.0 i 8.0, lub neutralnych detergentów. Jeśli mydła są zbyt silne, nie wypłuczą się prawidłowo z włókien i mogą pozostawić lepką pozostałość, która zbierze brud i zanieczyszczenia.

Zbyt dużo wody lub wilgoci może pogorszyć sprawę, więc uważaj, aby nie używać nadmiernej ilości wody. Pozwól na swobodną cyrkulację powietrza wokół dywanu, a jeśli to możliwe, wysusz go w formie rozwieszonej lub podwieszonej. Odczekaj 12 do 24 godzin zanim zaczniesz chodzić po dywanie lub postawisz na nim meble, aby mieć pewność, że jest całkowicie suchy przed użyciem.

Po wyczyszczeniu i wysuszeniu dywanu należy go ponownie odkurzyć, aby upewnić się, że wszystkie resztki zanieczyszczeń i rozluźnione włókna zostały usunięte. Jeżeli dywan jest dwustronny, odkurz obie strony, aby wyłapać wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia.

Może się to wydawać uciążliwe lub nieistotne, bo w końcu to tylko dywan, a dywany są po to, by po nich chodzić i je brudzić. Jednak regularne czyszczenie dywanów i chodników w Twoim domu może sprawić, że będą one służyć przez wiele lat.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Ściany z mchu - Najlepszy przewodnik

Ściany z mchu to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie przynieść zielone do ciebie. Zapewniają one…
Dom Mieszkanie

Przekształcenie sypialni w biuro — Wykorzystaj swój wolny pokój

Praca w domu nigdy nie jest łatwa. Posiadanie spokojnego miejsca jest niezbędne do skupienia się na pracy i produktywności. Ciągłe zakłócenia ze…
Dom MieszkanieTechnologia

7 Korzyści z instalacji systemu centralnego odkurzania

Odkurzanie jest często niedogodnością, czy chodzi o potykanie się o kable, wyrzucanie brzydko pachnącego pojemnika lub konieczność ponownego pójścia do sklepu co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *