MebleDom Mieszkanie

Materac to nie wszystko! Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż?

laura adai j67cwqzrlpg unsplash Materac to nie wszystko! Na co zwrócić uwagę wybierając stelaż?

Materac zwykle jest jednym z najważniejszych komponentów jakie dobieramy do naszego łóżka. Jednak warto w tym momencie także wspomnieć o tym, że nie tylko sam materac decyduje o komforcie naszego snu, a także o tym, czy solidnie się wyśpimy. Niezwykle ważny jest także sam stelaż, czyli miejsce, na którym ten materac kładziemy. Jednak wybór stelaża w większości przypadków schodzi całkowicie na drugi plan. Niestety nie doceniamy jego roli, a okazuje się, że jest ona niezwykle istotna. Wobec tego na co zwrócić uwagę wybierając stelaż do łóżka?

Dlaczego odpowiedni stelaż do łóżka jest tak ważny?

Zwykle wiemy, że nasz materac do snu opiera się głównie na stelażu. Jednak jego rola nie sprowadza się jedynie do tego, by podtrzymywał on materac. Okazuje się, że głównym zadaniem stelaża jest przede wszystkim zapewnienie materacowi- a także nam samym- odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dodatkowo stelaże mają również ogromne znaczenie w przypadku ochrony tkaniny, którą pokryty jest materac przed wilgocią. Jak więc łatwo można się domyślić, wybór odpowiedniego stelaża jest kluczowy, by zapewnić materacowi znacznie dłużą żywotność, a także ochronić go przed rozwojem grzybów i drobnoustrojów, które mogą wywoływać choroby.

Materiał z jakiego wykonany jest stelaż

Warto w tym momencie podkreślić, że stelaż ma ogromne znaczenie dla materacu, a także dla samej estetyki naszego snu. Wobec tego niezwykle istotny jest materiał, z jakiego został on wykonany. Musi on charakteryzować się ogromną wytrzymałością, a jednocześnie ponadprzeciętną odpornością. Musi on bowiem zapewnić solidne podparcie, by materac podczas snu był odpowiednio amortyzowany. Obecnie na rynku znacznie przeważają stelaże drewniane. Warto zdecydować się szczególnie na te, które wykonane zostały z drewna:

  • brzozowego;
  • sosnowego;
  • bukowego.

Wyróżniają się one nie tylko estetycznym wyglądem, a także zapewniają ogromną ergonomię pracy. Zwykle pod względem ekonomicznym najtaniej prezentują się stelaże z drewna sosnowego. Niemniej jednak są one podatne na odkształcenia. Dobrym rozwiązaniem okazuje się stelaż z drewna bukowego. Choć jest on nieco droższy, to jednak cechują go o wiele lepsze parametry.

Stelaż klasyczny czy regulowany?

Podczas wyboru odpowiedniego stelaża ważne są także jego dodatkowe funkcjonalności. Rynek oferuje nam zarówno modele klasyczne, ale także i modele regulowane. Oczywiście o wiele większą popularnością cieszą się modele regulowane. To dzięki nim można podnosić zagłówek i zapewnić sobie np. komfortowe warunki podczas oglądania telewizji. Co ciekawe, najnowocześniejsze modele dodatkowo posiadają możliwość regulacji elektrycznej, za pomocą pilota. Jednak są to jednocześnie modele znacznie. Klasyczne stelaże również nie są najgorszym wyborem. Zapewniają one solidne podparcie dla materaca, choć oczywiście nie da się ich regulować. Tak naprawdę w tym zakresie wybór uzależniony jest tylko i wyłącznie od naszych preferencji, a także- nie oszukujmy się- od naszych granic w odniesieniu do budżetu.

Powiązane posty
MebleDom Mieszkanie

Jak wybrać młodzieżowy fotel do biurka?

Nastolatek zazwyczaj ma zupełnie inne potrzeby i inaczej widzi aranżacje swojego pokoju niż rodzice. Coraz częściej zwraca uwagę na kolory ścian, meble…
Meble

Hoker do domu - dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Wysokie krzesło, popularnie zwane hokerem, należy do mebli, które kojarzymy jako wyposażenie wnętrza pubu, kawiarni czy restauracji. Ale wysokie krzesła spotkamy nie…
WnętrzaDom Mieszkanie

Aranżacja salonu - pomysły na modne i przytulne wnętrze

Salon to centrum całego mieszkania. Z tego względu warto zadbać o aranżację tego pomieszczenia, łącząc własne preferencje z modnymi pomysłami na dekorację…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.