Dom Mieszkanie

Osiem rodzajów zlewozmywaków do kuchni

zlewozmywak w kuchni

Wszystko o zlewie kuchennym — ponieważ istnieje szeroki wybór, jeśli chodzi o zlewozmywaki kuchenne. Podobnie jak blaty i baterie, zlewozmywaki są odporne na trudne warunki pracy, oraz pełnią funkcję elementu dekoracyjnego w każdej kuchni. W tej chwili większość programów telewizyjnych pokazuje remonty przeprowadzane tak, aby wydawało się, że zlewy typu farmerskiego są modne. Można trzymać się trendu, lub można nadać swój osobisty styl i rozejrzeć się za innymi opcjami, które są tak samo funkcjonalne i stylowe. Właściciele domów powinni rozważyć całą ofertę, pomyśleć o tym, co najlepiej spełni ich preferencje i jak używają swoich zlewozmywaków na co dzień, zanim podejmą decyzję o zakupie.

Zlewozmywaki w zabudowie

Popularne po remontach, zlewozmywaki w zabudowie są wybierane przez wielu właścicieli domów, którzy początkowo posiadali zlewozmywaki z własnym wykończeniem lub zlewozmywaki podwieszane. Zlewozmywaki te są montowane pod blatem, bez warstwy nad górną krawędzią. Nieczystości z blatu mogą być łatwo wrzucone do zlewu bez żadnych przeszkód. Kiedy piękne blaty są na widoku, zlewozmywaki do zabudowy stanowią szczególnie miłe dopełnienie, ponieważ nie przerywają linii blatu nieestetycznym łączeniem. Zlewozmywaki do zabudowy są mocowane do spodu blatu i są tak samo szczelne jak tradycyjne zlewozmywaki podwieszane.

zlewozmywak zabudowany

Wbudowywane

Te modele, znane również jako zlewozmywaki samopoziomujące, są instalowane od góry i mają zaokrągloną krawędź w miejscu, gdzie stykają się z blatem. Jest to zdecydowanie najbardziej tradycyjny styl zlewozmywaków, choć szybko zastępowany jest przez bardziej nowoczesne opcje. Głównymi zaletami zlewozmywaków wbudowywanych jest to, że można je montować na blatach z dowolnego materiału, są stosunkowo niedrogie i bardzo łatwe do zainstalowania.

zlewozmywak wbudowany

Montowane na równi z blatem

Te zlewozmywaki wpuszczane również nie mają podniesionej lub zaokrąglonej krawędzi brzegowej, gdzie są przymocowane do blatu. Zamiast tego, ich instalacja polega na tym, że są one umieszczone na równi z blatem. Tak, chociaż mają możliwość zamiatania okruchów prosto do zlewu jak podwieszane, istnieje płaska krawędź, gdzie materiał zlewu i materiał blatu się łączą. Ten styl zlewu, jeśli jest wykonany z użyciem odpowiedniego materiału, może być wyróżniającą się cechą projektu.

Gospodarcze

Czasami nazywane „fartuchowymi”, zlewozmywaki w stylu gospodarczym to duże, ciężkie zlewozmywaki, które przywodzą na myśl rustykalną kuchnię lub dom w stylu zabytkowym. Główną cechą jest przód zlewu, który znajduje się w przestrzeni zwykle zajmowanej przez szafki. Przejście od stylu w zabudowie do zlewu typu gospodarskiego wymaga wycięcia części szafki pod zlewem. Zlewozmywaki te są zazwyczaj wybierane przez projektantów, choć są trwałe i funkcjonalne, a także mogą być zakupione w różnych konfiguracjach.

Zintegrowane

Zlewozmywaki zintegrowane są wykonane z tego samego materiału co blat. Sam zlew jest w zasadzie płytkim „wgłębieniem” w blacie, więc nie ma żadnych łączeń — i nie ma możliwości przecieków. Kuchnie z blatami z masywnej powierzchni to miejsca, w których najczęściej stosuje się zlewozmywaki zintegrowane.

Barowe

Istnieją dwie cechy, które odróżniają zlewozmywaki barowe od innych rodzajów. Pierwszą z nich jest rozmiar. Zlewozmywaki barowe są bardzo małe, ponieważ nie są przeznaczone do wykonywania tych samych prac domowych, co zwykłe zlewozmywaki kuchenne. Zlewozmywaki barowe są zazwyczaj używane do wylewania płynów, napełniania szklanek i innych drobnych czynności. Kolejną cechą jest lokalizacja. Zlewozmywaki barowe nie znajdują się w miejscach, w których można by się spodziewać pełnowymiarowego zlewu. Są one często spotykane na wyspach kuchennych, w pomieszczeniach wilgotnych i w strefach przygotowawczych. W rzeczywistości są one nazywane zlewozmywakami przygotowawczymi, choć niektóre zlewozmywaki przygotowawcze są nieco większe niż zlewozmywaki barowe.

Zlewozmywaki dwukomorowe

W przeciwieństwie do różnych typów zlewozmywaków kuchennych wyjaśnionych do tej pory zlewozmywak dwukomorowy jest bardziej o tym, co jest wewnątrz zlewu niż o projekcie lub sposobie instalacji. Zlewozmywaki dwukomorowe to tradycyjny styl, zbudowany z dwóch komór o tej samej głębokości i wielkości. Oczywiście, przy współczesnych preferencjach dla personalizacji i charakteru, niektórzy producenci oferują zlewozmywaki dwukomorowe z jedną dużą misą i drugą mniejszą i płytszą, lub są one podzielone przez niższą ściankę działową.

Zlewy jednokomorowe

Niektórzy projektanci kuchni pokazują preferencje dla prostszych, tradycyjnych, jednokomorowych zlewozmywaków, dodając dużą popularność projektom typu farmerskiego. Zgodnie z nazwą, jest jeden duży zlew, w którym są wykonywane wszystkie zadania związane z czyszczeniem i przygotowywaniem żywności. Ten format jest idealny dla właścicieli domów, którzy używają wielu dużych garnków lub specjalistycznego sprzętu. Zaletą jest dużo miejsca do pracy. Wadą jest czas potrzebny na napełnienie zlewu, aby namoczyć i umyć naczynia ręcznie. Ponadto, bez drugiego zlewu nie ma wyznaczonego miejsca do płukania naczyń.

zlewozmywak jednokomorowy

Materiały na zlewozmywaki kuchenne

Po funkcjonalności i projekcie kolejnym kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze zlewu jest materiał konstrukcyjny.

W zintegrowanych zlewozmywakach zlew będzie oczywiście zbudowany z tego samego materiału co blat i prawdopodobnie będzie to coś w formie kamienia lub stali nierdzewnej. Jednak istnieje wiele opcji do wyboru z innych projektów. Jeśli znajdziesz styl, który lubisz, możesz pewnie znaleźć ten styl wykonany z preferowanego materiału.

  • Stal nierdzewna: Jednym z bardziej popularnych wyborów jest stal nierdzewna, Materiał niedrogi, lekki i odporny na uderzenia w kuchni. Właściciele domów powinni zwrócić uwagę wskaźnik stali, którą wybierają. Im wyższy wskaźnik stali, tym cieńszy metal. Niższy wskaźnik metalu będzie droższy, ale znacznie bardziej wytrzymały na zwykłe przypadki użytkowania w zatłoczonej kuchni. Choć tańsze w kosztach, cieńsze zlewy nie są tak odporne na uszkodzenia, i mogą hałasować podczas wlewania wody.
  • Ceramiczne: Wypalane w wysokiej temperaturze, te silne zlewozmywaki będą służyć przez wiele lat. Mogą one ulec uszkodzeniu, jeśli coś ciężkiego lub ostrego wpadnie do niego, więc trochę dodatkowej ostrożności jest zalecane.
  • Żeliwo: Pokryte warstwą emalii, żeliwne zlewozmywaki są popularne i trwałe, ale również ciężkie, co może ograniczać rodzaje mocowań, które mogą być używane.
  • Kompozyt: Czasami używane w połączeniu z kamiennymi blatami, zlewozmywaki kompozytowe łączą kruszony materiał kamienny z żywicą epoksydową, tworząc mocny materiał, który jest odporny na ciepło, plamy i zadrapania.

Istnieje wiele możliwości wymiany starego i niezawodnego zlewu. Jeśli rozejrzysz się trochę, pamiętając, jak używasz zlewu, jaki masz budżet i jaki rodzaj materiału preferujesz, na pewno znajdziesz idealny projekt dla swojego stylu.  Ponieważ zlewozmywaki są narzędziami do pracy, zasługują na odpowiednie poszukiwania przy zakupie. W czasie, projekty zlewów kuchennych pojawiają się i znikają, ale zlew powinien codziennie poddawać się ciężkiej pracy i nadal służyć przez całe długie lata.

Powiązane posty
ArchitekturaDom Mieszkanie

W czym może Ci pomóc architekt wnętrz?

Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem, planowaniem i aranżacją przestrzeni wewnątrz budynków. Jego zadaniem jest tworzenie estetycznych, funkcjonalnych i komfortowych wnętrz, które spełniają…
Dom Mieszkanie

Plakaty - wspaniała pamiątka wakacyjnej podróży

Wakacyjne podróże to dla wielu z nas wyjątkowe chwile, pełne niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Choć wakacje zawsze kojarzą się z wypoczynkiem i…
Dom Mieszkanie

Przesuwne drzwi balkonowe – zalety

Przesuwne drzwi balkonowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród osób budujących lub remontujących swoje mieszkania lub domy. Oto kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *