TechnologiaDom Mieszkanie

Rodzaje pomp ciepła – powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła

rodzajepompciepla powietrznegruntoweiwodnepompyciepla Rodzaje pomp ciepła - powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które zyskują coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, bowiem należą do najbardziej energooszczędnych, tanich w eksploatacji i przyjaznych dla środowiska naturalnego systemów ogrzewania. Do swojej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii przy niewielkim wspomaganiu energii elektrycznej. Na rynku dostępne są jednak różne rodzaje pomp ciepła, które różnią się przede wszystkim zasobem naturalnym, z którego pobierają ciepło. Sprawdź, jakie są pomiędzy nimi różnice!

Zasada działania pompy ciepła

Na pompę ciepła jako urządzenia zapewniającego ogrzewanie domu decyduje się coraz większe grono osób. Jest to bowiem w pełni zautomatyzowany, bezpieczny, ekologiczny, wydajny, energooszczędny i tani w użytkowaniu system grzewczy. Może on służyć zarówno do zapewnienia ciepła w budynkach, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wiele modeli można także zastosować w zastępstwie klimatyzacji – pompą ciepła można bowiem zapewniać chłodzenie pomieszczeń.

W jaki sposób działa pompa ciepła? Wykorzystuje ona odnawialne źródła energii. Pobiera je z otoczenia budynku – z gruntu, z wody lub z powietrza, a następnie poprzez czynnik chłodniczy przekazuje do instalacji grzewczej znajdującej się we wnętrzu domu. Pompa ciepła nie wytwarza zatem ciepła, a jedynie odpowiada za jego transport.

Pompy ciepła składają się z trzech elementów:

  • dolnego źródła – pobierane jest z niego ciepło,
  • pompy ciepła, która czerpie ciepło i poddaje je procesom termodynamicznym, dzięki czemu zmienia ono postać na użyteczną,
  • górnego źródła ciepła – czyli instalacji grzewczej w budynku. Najlepiej, aby było do ogrzewanie płaszczyznowe, czyli ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne. Dużo mniej wydajne jest podłączenie pompy ciepła do tradycyjnych grzejników.

Rodzaje pomp ciepła – klasyfikacja

Główna klasyfikacja pomp ciepła opiera się o dolne źródło ciepła, z którego korzysta pompa ciepła. Technologia zastosowana w pompach umożliwia pobieranie ciepła z różnych źródeł odnawialnych: wody, gruntu lub powietrza. Wyróżniamy zatem wodne, gruntowe oraz powietrzne pompy ciepła. Jakie są między nimi różnice?

Pompy ciepła gruntowe

Gruntowa pompa ciepła korzysta z energii cieplnej zgromadzonej w ziemi. Jest to jedno z najstabilniejszych źródeł ciepła, ponieważ temperatura gruntu jest stała niezależnie od wahań temperatury na zewnątrz. Z tej przyczyny gruntowe pompy ciepła zaliczane są do najbardziej efektywnych systemów grzewczych.

Z montażem gruntowej pompy ciepła wiąże się jednak sporo pracy, ponieważ konieczny jest montaż kolektorów w ziemi, które odpowiadają za pobieranie ciepła. Niezbędne jest wykonanie prac instalatorskich w ziemi lub odwiertów, co niesie ze sobą konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Tym samym gruntowe pompy ciepła są stosunkowo drogie, a wielu inwestorów stających przed wyborem pompa ciepła gruntowa czy powietrzna decyduje się na wybór drugiego z wymienionych rozwiązań.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzna pompa ciepła korzysta z nośnika ciepła, jakim jest powietrze. Jest to nieco mniej stabilne źródło ciepła, ponieważ ulega dużym wahaniom w zależności od temperatury otoczenia. Jednakże to właśnie ten rodzaj urządzeń zyskał w ostatnim czasie ogromną popularność.

Montaż powietrznych pomp ciepła jest znacznie łatwiejszy. Podczas instalacji pompy ciepła nie trzeba wykonywać specjalnych prac, które ingerują w otoczenie. Instalacja powietrznej pompy ciepła wiąże się także z mniejszymi kosztami niż w przypadku pomp ciepła gruntowych. Co więcej rozwój technologiczny sprawił, że pompy ciepła czerpiące ciepło z powietrza są coraz bardziej wydajne, nawet w sytuacji spadku temperatury zewnętrznej do -25 stopni Celsjusza. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wydajność powietrznych pomp ciepła spada wraz ze znacznym spadkiem temperatury zewnętrznej, a do pozyskania ciepła na stałym poziomie potrzebują wtedy więcej prądu. O działaniu powietrznych pomp ciepła możesz dowiedzieć się więcej zapoznając się z publikacją https://e-energia.pl/pompy-ciepla-powietrzna/

Na rynku dostępne są różne rodzaje powietrznych pomp ciepła. Można je podzielić na:

  • pompy ciepła powietrze-woda – w tej pompie ciepła pobierane z otoczenia powietrze jest kierowane do instalacji grzewczej, a także do instalacji zapewniającej ciepłą wodę użytkową,
  • pompy ciepła powietrze-powietrze – również korzysta z powietrza jako źródła ciepła, jednak kieruje je bezpośrednio do pomieszczeń. Działa na podobnej zasadzie, co klimatyzacja.

Wodne pompy ciepła

Wodna pompa ciepła wykorzystuje ciepło nagromadzone w wodach gruntowych. Jest równie efektywna jak pompa ciepła gruntowa, bowiem woda jest także bardzo stabilnym źródłem ciepła. Jednak jest to najrzadziej stosowany rodzaj pomp ciepła, co wynika z małej dostępności wód gruntowych odpowiednich do ich montażu.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Innowacyjne pomysły na łazienkę z Viverto

Od minimalizmu, przez eklektyzm po glamour, łazienka może być miejscem, które odzwierciedli Twój indywidualny styl. Ceramika, armatura, oświetlenie, meble i akcesoria —…
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
Dom Mieszkanie

Rodzaje kabin prysznicowych - Jakie mogą być kabiny prysznicowe?

Kabiny prysznicowe stanowią nieodłączny element współczesnych łazienek, oferując nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych, które…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *