Ogród

11 wskazówek, które pomogą utrzymać kosiarkę w dobrym stanie technicznym

naprawa kosiarki

Jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, możesz pamiętać dzień, w którym po raz pierwszy przyniosłeś do domu swoją nową kosiarkę. Kiedyś uruchamiała się przy pierwszym pociągnięciu i równomiernie kosiła całe podwórko. Po pewnym czasie użytkowania Twoja kosiarka może nie być już tak sprawna, jak kiedyś, ale to nie znaczy, że nie będzie dobrze wykonywać swojej pracy. Dzięki regularnej konserwacji możesz w pełni wykorzystać możliwości swojej kosiarki przez wiele lat. Przestrzegaj poniższych wskazówek dotyczących konserwacji kosiarki, aby utrzymać kosiarkę i trawę w doskonałej formie.

 1. Używaj świeżego paliwa

Gdy kosiarka nie odpala, jednym z typowych podejrzeń jest stara benzyna. Benzyna jest świeża tylko przez około 30 dni. Stare paliwo powoduje gromadzenie się wilgoci, utratę oktanów i odkładanie się gumy. Po zakończeniu koszenia opróżnij zbiornik paliwa, zwłaszcza jeśli nie planujesz korzystać z kosiarki przez okres dłuższy niż miesiąc. Gdy ponownie napełnisz kosiarkę paliwem, pamiętaj, aby używać wyłącznie świeżego paliwa, a nie tego, które już znajduje się w garażu.

 1. Wymień olej silnikowy

Podobnie jak w samochodzie, olej należy sprawdzać regularnie. Kontroluj poziom oleju w kosiarce i sprawdzaj, czy nie ma w nim zanieczyszczeń. Jeśli olej jest brudny lub ma ciemnoczarny kolor, spuść go za pomocą korka spustowego znajdującego się pod spodem kosiarki. Jeśli nie możesz znaleźć korka spustowego, ostrożnie przechyl maszynę na bok, aby spuścić olej. Każda wymiana oleju powinna wystarczyć na około 50 godzin pracy. Pamiętaj, aby używać czystego oleju silnikowego o klasie czystości SAE 30.

 1. Regularnie wymieniaj filtr powietrza

W większości kosiarek są stosowane filtry powietrza z papieru lub pianki, które będą łatwo dostępne. Są one dość niedrogie i powinny być wymieniane co roku. Zapchane lub brudne filtry powodują, że spalanie paliwa jest mniej wydajne i powoduje większe obciążenie maszyny.

Może to spowodować, że silnik straci moc w trakcie użytkowania lub nie uruchomi się w ogóle. Filtr należy wymieniać na początku każdego sezonu roboczego lub po 25 godzinach pracy — w zależności od tego, co wypadnie wcześniej.

 1. Miej oko na świece zapłonowe

Zanieczyszczone lub stare świece zapłonowe mogą być przyczyną wielu problemów z maszyną. Twoja kosiarka może stracić zapłon podczas pracy, co może być niebezpieczną sytuacją. Świece zapłonowe są łatwe do wymiany i niedrogie w zakupie. Wymieniaj je raz w roku lub po 100 godzinach pracy kosiarki. Przy zakładaniu nowej świecy nie dokręcaj jej zbyt mocno, gdyż może to uniemożliwić uruchomienie kosiarki.

 1. Czyszczenie mechanizmu koszącego

Mechanizm koszący i jego podwozie często zapychają się trawą i innymi zanieczyszczeniami. W pewnym stopniu jest to normalne i przewidywalne, ale zbyt duże nagromadzenie może powodować nierówne cięcie lub problemy z silnikiem. Do czyszczenia należy odłączyć świecę zapłonową i za pomocą wody z mydłem usunąć tłuszcz, brud i trawę. W przypadku dużych nagromadzeń na podwoziu należy użyć odpowiednich narzędzi do ich usunięcia.

czyszczenie kosiarki

 1. Czyszczenie silnika

Aby silnik pracował na pełnej mocy, osłona powietrza i żebra cylindra muszą być oczyszczone z brudu i zanieczyszczeń. Może się to wydawać nieco trudniejsze, jeśli nie masz doświadczenia mechanicznego, ale zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby poznać anatomię swojego silnika. Pamiętaj, aby używać rękawic, jeśli nie chcesz mieć pozostałości benzyny na rękach i upewnij się, że maszyna jest zimna po dotknięciu, zanim zaczniesz.

 1. Dbaj o ostrość ostrza kosiarki

Tępe ostrze kosiarki może być powodem, który sprawił, że trawnik jest nierówno przycięty. Ostrza można naostrzyć za pomocą tarczy szlifierskiej lub pilnika. Nie należy wykonywać tej czynności, gdy ostrze jest jeszcze zamontowane na kosiarce. Należy zwrócić szczególną uwagę na wyważenie ostrza.

Niewyważone ostrze będzie ciąć nierównomiernie i w efekcie uszkodzi kosiarkę lub silnik. Gdy uznasz, że zakończyłeś ostrzenie ostrza, możesz sprawdzić jego wyważenie, umieszczając środkowy uchwyt ostrza na stabilnym gwoździu. Jeśli ostrze pozostaje stabilnie oparte na gwoździu, można przystąpić do pracy.

 1. Używaj odpowiedniej benzyny

Nie używaj mieszanki paliwowej do kosiarki do trawy. Może być zbyt uboga lub zbyt bogata w zależności od typu posiadanej kosiarki. Jeśli masz silnik cztero lub dwucylindrowy, pamiętaj o stosowaniu zalecanego rodzaju paliwa. Nawet jeśli użyjesz niewłaściwego paliwa, kosiarka będzie prawdopodobnie pracować przez jakiś czas, ale w końcu silnik nie uruchomi się ponownie. Jeśli popełnisz ten błąd, po prostu opróżnij zbiornik paliwa i sprawdź, czy świeca zapłonowa wymaga wymiany. Następnie napełnij kosiarkę odpowiednim paliwem.

 1. Poszukaj zużytych lub uszkodzonych pasków

Jeśli masz kosiarkę z napędem mechanicznym, musisz zwracać uwagę na pasy maszyny. Gdy tylko zauważysz ich większe zużycie, wymień zużyte lub uszkodzone paski na nowe. W celu konserwacji układu napędowego należy sprawdzić skrzynię przekładniową i jej okolice. Upewnij się, że ten obszar jest oczyszczony z brudu i resztek trawy. Podczas sezonu koszenia przynajmniej dwukrotnie wyczyść pokrywę napędu.

 1. Przeczytaj instrukcję obsługi

Podobnie jak w przypadku samochodu lub innego nowego, skomplikowanego urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi przed jego użyciem. Dotyczy to również kosiarek do trawy. Każda kosiarka jest inna, więc wymagania dotyczące konserwacji mogą się nieco różnić w zależności od urządzenia. Niektóre maszyny mogą wymagać częstszej wymiany filtra lub mieć nietypowo umieszczony zbiornik paliwa.

Najlepszym sposobem na utrzymanie maszyny w dobrej kondycji jest wiedza na jej temat. Dlatego poświęć trochę czasu na poznanie swojej kosiarki i zwróć uwagę na umiejscowienie filtra powietrza, zbiornika paliwa i świecy zapłonowej.

 1. Przegląd u profesjonalisty

Nie musisz często oddawać swojej kosiarki do warsztatu, ale coroczny przegląd może być pomocny, zwłaszcza jeśli nie używasz często urządzeń mechanicznych. Profesjonalista sprawdzi filtry, świece i silnik, a także przeprowadzi testy diagnostyczne. Ponadto, nawet wyczyści kosiarkę.

Jeśli będziesz uważnie obserwować, jak pracuje Twoja kosiarka, będziesz w stanie wcześnie wykryć problemy, zanim staną się one poważne. Przestrzeganie tych wskazówek dotyczących konserwacji kosiarki pozwoli Ci w pełni wykorzystać jej możliwości przez wiele kolejnych sezonów.

Powiązane posty
Ogród

Kret w ogrodzie - jak pozbyć się kreta?

Ogród to miejsce, gdzie każdy miłośnik przyrody pragnie cieszyć się pięknem roślin i spokojem otaczającej przyrody. Niestety, czasem do ogrodu zaczepiają się…
Ogród

Jak dobrać kosiarkę do swojego ogrodu?

Ogród bez równo przyciętego, imponującego soczystą zielenią trawnika? To nie może się udać. Tak jak i pielęgnacja trawnika nie powiedzie się bez…
Ogród

Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzonkach poziomek

Poziomki to jedne z najsmaczniejszych i najczęściej uprawianych jagód na świecie. Mają wiele zastosowań kulinarnych, od ciast i ciasteczek po dżemy i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *