Dom Mieszkanie

Co zrobić, żeby okna nie parowały? 5 sposobów

glowne zaparowane okno wycieranie recznikiem Co zrobić, żeby okna nie parowały? 5 sposobów

Niektóre okna mają tendencję do zaparowywania od wewnątrz, szczególnie jesienią i zimą. Jeśli para wodna spływa codziennie po szybach okiennych, może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Musisz jak najszybciej poradzić sobie z jej kondensacją na oknie. Dowiedz się, co powoduje parowanie i poznaj sposoby na rosiejące szyby w mieszkaniu.

Dlaczego parują szyby w domu?

Parowanie okien w domu ma związek z wilgotnością. Jeśli jest zbyt wysoka i dodatkowo w pomieszczeniu jest bardzo ciepło, dochodzi do skraplania się wody z powietrza w najzimniejszych miejscach. Dlatego też osadza się ona w postaci pary wodnej na ścianach zewnętrznych, skośnych sufitach oraz szybach okiennych.

Proces ten można zaobserwować zwłaszcza jesienią i zimą. Kiedy powietrze na zewnątrz jest chłodne i suche, a w mieszkaniu jest ciepłe i wilgotne, parują szyby w domu. Wówczas skroplona woda powoli spływa po szybach i zbiera się wokół gumy okiennej. Zaparowane okna w mieszkaniu są także częstym efektem nieodpowiedniej wentylacji. Kondensacja pojawia się wtedy najczęściej na szybach w kuchni podczas gotowania lub w łazience po kąpieli w ciepłej wodzie.

Niestety, parujące okna w domu to poważny problem, ponieważ w konsekwencji mogą prowadzić do powstawania pleśni na ścianach i niekorzystnie wpływać na klimat w pomieszczeniu.

Co zrobić, żeby okna nie parowały? 5 domowych sposobów

  1. Regularne wietrzenie. Upewnij się, że powietrze w środku jest regularnie wymieniane. Najlepszym sposobem na to jest wietrzenie każdego pomieszczenia co kilka godzin przez 10-15 minut. Najlepiej otwórz okno szeroko, ponieważ samo uchylenie nie wystarczy, ponieważ wówczas powietrze nie krąży wystarczająco.
  2. Odsłanianie okien. W ciągu dnia podciągnij rolety i odsuń zasłony. Upewnij się, że do szyb dostaje się wystarczająca ilość powietrza.
  3. Odpowiednie ogrzewanie. Brak ciepła też nie jest rozwiązaniem. Lepiej odpowiednio ogrzać pomieszczenie, by zmniejszyć wilgotność. Powietrze o temperaturze 20oC może wchłonąć 17,3 g wody na m3.
  4. Domowe pochłaniacze wilgoci. Wsyp trochę soli do słoika (powinien być w trzech czwartych pełny) i umieść pojemnik przed oknem lub na parapecie. Sól pochłonie wilgoć, która w innym przypadku osadzałaby się na szybach okiennych. Jeśli masz koty, zamiast soli możesz wsypać do słoika żwirek.
  5. Osuszacz w ciężkich przypadkach. Jeśli żaden z powyższych sposobów na parujące okna w mieszkaniu nie pomaga, możesz wykorzystać moc profesjonalnego osuszacza. Wypożycz lub kup takie urządzenie, aby usunąć nadmiar wilgoci z powietrza w pomieszczeniu.

Co zrobić, gdy na zaparowane okna nic nie pomaga?

Każdego roku, wraz z nadejściem chłodów, właściciele mieszkań i domów z drewnianymi oknami borykają się z tym samym problemem: zaparowaniem. Wszelkie próby zaizolowania otworów okiennych silikonem, pianką i innymi materiałami czasami tylko zaostrzają problem.

parujące okno w domu

Wielu mieszkańców domów i mieszkań w starym budownictwie zna ten problem: jesienią i zimą szyby zaparowują od wewnątrz. Problemem mogą być okna, które wymagają wymiany.

W szczególnie ciężkich przypadkach woda spływa na parapet, a stamtąd na podłogę. W efekcie okna pęcznieją i nie jest łatwo je otworzyć. W takich sytuacjach najlepszym sposobem poradzenia sobie z parującymi szybami w domu jest zakup funkcjonalnych okien PCV i wymiana starych szyb.

Często okna zaparowują od wewnątrz, kiedy są nieszczelne i jeśli para wodna dostała się do przestrzeni między szybami. Wtedy zaparowanie nie zniknie i najlepszym wyjściem jest tylko wymiana na nowy, dobrze ocieplony i szczelny model, który ma bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej oraz termicznej.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
Dom Mieszkanie

Rodzaje kabin prysznicowych - Jakie mogą być kabiny prysznicowe?

Kabiny prysznicowe stanowią nieodłączny element współczesnych łazienek, oferując nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych, które…
ArchitekturaDom Mieszkanie

Salon z otwartym sufitem - Dlaczego wysoki sufit jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w nowo budowanych domach

Ostatnio trend na wysokie sufity ponownie zyskał na popularności, stając się jednym z ciekawszych elementów nowoczesnego projektowania domów. Dążenie do stworzenia przestronnych,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *