TechnologiaDom Mieszkanie

Czy instalacja pompy ciepła ma sens w starym domu?

tablet gb069f9579 1920 Czy instalacja pompy ciepła ma sens w starym domu?

Wielu osobom wydaje się, że większość nowoczesnych rozwiązań stosowanych we współczesnym budownictwie, na przykład pompy ciepła, jest przeznaczonych tylko dla nowych budynków. Ale przecież stare domy też się remontuje i nic nie stoi na przeszkodzie, aby je nieco unowocześnić czy udoskonalić.

Pytanie tylko, czy warto? Przyjrzyjmy się temu na przykładzie instalacji pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką.

Pompa ciepła – wszystko, co warto wiedzieć na jej temat

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Inwestorzy decydują się na ich montaż nie tylko ze względów ekologicznych, ale przede wszystkim ekonomicznych. Ta forma ogrzewania budynku zapewnia znacznie niższe rachunki za energię. Osoby, które poważnie zastanawiają się nad montażem pompy, powinny bliżej zapoznać się z tym rozwiązaniem. Dużo cennej wiedzy na ten temat znaleźć można na stronie: https://eonfoton.pl/ gdzie proponowanych jest wiele cennych roziązań, np. magazyn energii, czy fotowoltaika.

Należy przy tym pamiętać, że pompy ciepła w większości podgrzewają wodę do 55 stopni Celsjusza. W okresie mroźnej zimy temperatura powietrza w pomieszczeniu ogrzewanym pompą jest nieco niższa niż przy ogrzewaniu tradycyjnym kotłem. Trzeba też mieć na uwadze to, że niska temperatura na zewnątrz powoduje mniejszą wydajność pompy ciepła. Te niuanse mogą czasem zaważyć nad wyborem tradycyjnych form ogrzewania.

Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu?

Pompy ciepła kojarzone są z nowym budownictwem. Zapewne dlatego, że same są nowością. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w starym domu. By jednak móc cieszyć się funkcjonalnością tej pompy, trzeba w odpowiedni sposób ten budynek przygotować. Należy zacząć od ocieplenia ścian zewnętrznych, wymiany starych okien na nowe, zamontowania szczelnych drzwi zewnętrznych, wykonania izolacji stropu albo dachu, a także zainstalowania wentylacji z rekuperacją. Wszystko to ma na celu ograniczenie strat ciepła. Dopiero później można zabrać się za montaż pompy.

Nie ma znaczenia, czy dom jest nowy, czy stary. Pompę ciepła można zamontować w każdym budynku, o ile cała instalacja towarzysząca z nią współgra. Czy to się opłaci, chociażby ze względu na konieczność przystosowania go do tej zmiany, zależy od konkretnej sytuacji. W tej sprawie warto skontaktować się z firmą, która swoją ofertę prezentuje na stronie: https://eonfoton.pl/.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Warszawa na fali mikrocementowej: Co warto wiedzieć przed remontem mieszkania?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zmienić wnętrze swojego mieszkania w Warszawie, nadając mu nowoczesny i trwały charakter? Mikrocement, dzięki swojej wszechstronności i…
Dom MieszkanieMebleWnętrza

Zestaw do przedpokoju - kompleksowe rozwiązanie dla Twojego domu

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy po przekroczeniu progu naszego domu. To właśnie tutaj witamy gości i przechowujemy niezbędne akcesoria takie jak odzież wierzchnią, buty…
Dom Mieszkanie

Jaki sejf wybrać do domu?

Wybór sejfu do domu to ważna decyzja, która może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo cennych przedmiotów i dokumentów. Przed dokonaniem zakupu warto dokładnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *