Ogród

Czym są gazony betonowe?

08 10 16 17 08 29 0829 firmakostkawystawkapakola074 Czym są gazony betonowe?

Jeśli stajemy przed pytaniem, czy warto stworzyć i zadbać o swój własny ogród, odpowiedź jest jedna i głośna — tak! Posiadanie ogrodu wpływa wspaniale na nasze samopoczucie i zdrowie, ponieważ zachęca nas do spędzania czasu na powietrzu, dzięki czemu organizm otrzymuje tak ważną dla nas witaminę D oraz dawkę świeżego powietrza. Zadbany ogród to większy komfort wypoczynku, a jaką w tym mają rolę gazony betonowe?

Nie da się ukryć, że nasza codzienność to często zamknięte przestrzenie — biuro, samochód, autobus, sklep, dom. Ogród, który mamy tuż obok to idealne miejsce dla relaksu i odpoczynku po całym dniu pracy i obowiązków. Warto więc zabrać się za jego tworzenie i zrobić to w sposób, który będzie odpowiednio dostosowany do naszego życia. Zapewne dla osób, które lubują się w ogrodnictwie zarówno przy domowym, jak i miejskim, gazony betonowe nie stanowią żadnej tajemnicy. Jednak dla osób, które jeszcze raczkują na temat ogrodnictwa, mogą być one nieznaną formą.

Czym są gazony betonowe?

Gazony są to duże, betonowe donice, które stanowią element architektury ogrodowej. Są one idealnym miejscem do sadzenia kwiatów, a w momencie, kiedy zestawimy je w większej ilości, możemy stworzyć murek, klomb czy nawet konstrukcję przy skarpie. Jest to nie tylko estetyczny, ale również bardzo praktyczny sposób na ekspozycję roślin, ze względu na to, że są to prefabrykowane gotowe formy.

Kiedy więc zaczynamy projektować swój ogród, warto właśnie postawić na takie niebanalne, a zarazem proste rozwiązania, jakie elementy małej architektury potrzebujemy? Gazony. Do tej pory były one kojarzone głównie z przestrzenią w mieście, parkami i skwerami. Jednak coraz częściej są używane w ogródkach przydomowych i ciężko się dziwić — są to bardzo funkcjonalne donice, występujące w różnych kolorach i wielkościach. Te tradycyjne zrobione są z betonu i keramzytobetonu, jednak produkuje się je także z drewna i tworzywa sztucznego.

Aranżując swój ogród, musimy również brać pod uwagę kształty gazonów — występują one w różnych formach takich jak: prostokąt, kwadrat, trapez, półksiężyc, półokrąg i sześciokąt. Planując swój ogród warto jednak najpierw (zanim wybierzemy kształt, materiał czy wielkość), przemyśleć jak planujemy zastosować gazony w naszej przestrzeni ogrodowej. Możemy zastosować je jako murek, który pozwala stworzyć nam bardziej piętrową kompozycję ogrodu a dodatkowo zabezpieczyć teren przed osuwaniem się.

Możemy też stworzyć na gazonach aranżację z pnących się krzewów, tworząc magiczny kącik naszego ogrodu. Gazony możemy też użyć jako po prostu pojemniki / donice na rośliny tworząc kwietniki. Jest to również świetny materiał do wzmocnienia skarp, jeśli w naszym ogrodzie mamy problem z nierównym terenem, a także sposób na wyznaczenie granic nawierzchni na jej obrzeżach. Tak naprawdę zastosowań gazonów, jak widać, jest wiele, a poprzez wykonanie z różnych materiałów, kolorów i wielkości, możemy tworzyć dzięki nim najróżniejsze ekspozycje ogrodowe. Nic dziwnego więc, że są coraz chętniej wykorzystywane przy domach.

Najczęściej spotykane kolory to szary, miedziany, czerwony, zielony i grafitowy. Jeśli zaś chodzi o kształty to te półksiężycowe, pozwalają na stworzenie bardzo ciekawego i opływowego w kształcie murku, jak również doskonale sprawdzają się przy alejach, podjazdach i okrągłych placykach. Prostokątne są za to świetnym elementem do budowy murków, szczególnie ze względu na specjalne zęby, które mają właściwości wzmacniające. Jednak zanim zabierzemy się za montaż gazonów, musimy pamiętać o podbudowie, dzięki której mamy pewność odpowiedniego umiejscowienia, Co ważne, są one również niezwykle stabilne i odporne na różne warunki atmosferyczne. Niestraszne im mrozy, silne wiatry czy opady, co w naszym klimacie jest szczególnie istotne. Jeśli więc planujemy aranżacje lub odświeżenie swojego ogrodu, warto rozpatrzyć użycie gazonów.

Budowa ogrodu, otoczenia wokół domu to praca która będzie procentowała na długie lata. Jeżeli masz wątpliwości skąd wziąć dobre komponenty betonowe, zapytaj producenta kostek brukowych. Jeżeli szukasz odpowiedzi na nurtujące pytania budowlane jak chociażby ile kostek brukowych jest w metrze kostki to sprawdź sekcje blogowe tych producentów. Z gazonami jest tak jak z tradycyjnymi kostkami brukowymi, kostka kostce nie równa i wszystko zależy od przeznaczenia. Nie daj się złapać w promocję cenową i owszem, jeżeli promocja jest ciekawa to ją rozważ, ale nie pozwól by cena była jedynym wyznacznikiem tego czy kupujesz konkretny gazon czy nie. Wszak tę decyzję będziesz oglądał przez długie lata. Niech to będą lata spędzone komfortowo i z miłym dla oka widokiem.

Powiązane posty
Ogród

Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzonkach poziomek

Poziomki to jedne z najsmaczniejszych i najczęściej uprawianych jagód na świecie. Mają wiele zastosowań kulinarnych, od ciast i ciasteczek po dżemy i…
Ogród

Nowoczesne grille ogrodowe - niezbędne wyposażenie każdej letniej kuchni

Lato to czas wakacji, relaksu i przede wszystkim smakowitych potraw z grilla. Aby jednak móc się cieszyć pysznymi potrawami, potrzebujemy odpowiedniego narzędzia,…
Ogród

Agrowłókniny ogrodowe - wszystko co musisz wiedzieć

Agrowłókniny ogrodowe to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego ogrodu. Służą do ochrony roślin przed szkodnikami, niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz do utrzymania…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *