Site icon Przyjazne Wnętrze

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

instalacja fotowoltaiczna Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

W perspektywie rosnącej troski o środowisko naturalne, na znaczeniu zyskują odnawialne źródła energii (OZE). W Polsce szczególnie dynamiczne rozwija się energetyka słoneczna, czyli fotowoltaika. Chociaż montaż tego typu instalacji jest kosztowną inwestycją, dostępnych jest wiele dotacji pozwalających sfinansować takie przedsięwzięcie.

Jak szybko zwróci się inwestycja w instalację fotowoltaiczną?

Zależy to od trzech głównych czynników. Chodzi mianowicie o koszty zakupu poszczególnych modułów fotowoltaicznych oraz cenę energii elektrycznej. Nie bez znaczenia jest także wysokość dotacji otrzymanej na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. W przypadku typowych mikroinstalacji o mocy nieprzekraczającej 50 kW na zwrot kosztów inwestycji możemy liczyć po upływie około 10 lat. Oczywiście jest to górna granica i istnieje wiele sposobów na skrócenie tego okresu nawet o połowę. Jednym z nich jest wykorzystanie tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Rosnące ceny energii elektrycznej sprawiają, że instalacje fotowoltaicznej stają się coraz bardziej opłacalne. W dłuższej perspektywie jest to dobre miejsce na ulokowanie swojego kapitału. Przeciętna inwestycja w fotowoltaikę powinna zwrócić się po około 6 latach. W tym celu niezbędne jest skorzystanie z pomocy oferowanej w ramach rozmaitych programów rządów takich jak „Mój Prąd”. Mniejsze koszty operacyjne instalacji fotowoltaicznej możemy uzyskać wtedy, gdy większość produkowanej energii zużywamy na zasilanie domowych urządzeń. Od nadwyżki energii elektrycznej przesyłanej do sieci energetycznej pobierana jest swojego rodzaju prowizja. Oddając 1 kWh prądu, możemy w przyszłości odebrać zaledwie 0,8 kWh, o ile dysponujemy instalacją fotowoltaiczną o mocy powyżej 50 kW.

Główne korzyści wynikające z posiadania instalacji fotowoltaicznej

Chodzi przede wszystkim o obniżenie naszych wydatków na prąd. Zarówno osoby prywatne, jak i duże zakłady produkcyjne mogą skorzystać na posiadaniu tego typu instalacji. Dzięki temu zakup kosztownych części w postaci falownika oraz paneli fotowoltaicznych w dłuższej perspektywie jest wysoce opłacalną decyzją. Nawet dodatkowe koszty związane z wymianą starej instalacji elektrycznej nie zmieniają korzyści z montażu fotowoltaiki. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość obniżenia naszych rachunków za prąd nawet o 95%. Przy żywotności instalacji PV sięgającej nawet 30 lat, możliwe jest zaoszczędzenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów rozwiązań fotowoltaicznych, wsparcie finansowe ze strony rządu w postaci rozmaitych dotacji i ulg sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zainwestować w fotowoltaikę.