Site icon Przyjazne Wnętrze

Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień

pexels vlada karpovich 4050388 Wszystko, co musisz wiedzieć o ogrzewaniu na podczerwień

Obecne rozwiązanie grzewcze nie spełnia Twoich oczekiwań? A może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i szukasz energooszczędnego i przyjaznego dla środowiska rozwiązania? W takim przypadku ogrzewanie na podczerwień może okazać się świetnym wyborem.

To nowoczesny i ekologiczny sposób ogrzewania, który zapewni komfort cieplny Tobie i Twojej rodzinie. Na czym dokładnie polega? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest i jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień to system grzewczy zyskujący na popularności. Emisja ciepła odbywa się tutaj poprzez fale elektromagnetyczne o optymalnej dla ogrzewania długości.

Fale podczerwone absorbowane są przez ściany, przedmioty, osoby, a następnie ciepło równomiernie oddawane jest do otoczenia. Źródłem fal o optymalnej dla ogrzewania długości są grzejniki na podczerwień (promienniki podczerwieni) lub folie grzewcze. Możesz wykorzystywać oba te sposoby bądź jeden z nich.

Dlaczego warto wybrać ten sposób ogrzewania?

Chcesz w przemyślany sposób wybrać instalację grzewczą do swojego domu? Ogrzewanie na podczerwień to wiele korzyści dla Ciebie i Twoich domowników. Inwestycja w taki system oznacza w praktyce:

Kiedy ogrzewanie na podczerwień się nie sprawdzi?

Ogrzewanie na podczerwień to świetny pomysł w większości nowych domów. Nie jest to jednak rozwiązanie uniwersalne. Nie sprawdzi się, jeżeli Twój dom nie jest odpowiednio ocieplony. W sytuacji, gdy zbyt dużo ciepła będzie uciekać przez ściany czy sufit, ogrzewanie na podczerwień po prostu nie będzie opłacalne, bo będzie skutkowało rosnącym zużyciem prądu. W Polsce koszt wytworzenia prądu jest wciąż na tyle wysoki, że nie możemy sobie pozwolić na wysokie jego zużycie.

Ogrzewanie na podczerwień będzie bardziej niezależne od cen prądu, jeśli posiadasz własną instalację fotowoltaiczną.