Inne

Zawór zwrotny i izolator przepływów zwrotnych w systemie wodnym

antyskazeniowe izolator przeplywow zwrotnych Zawór zwrotny i izolator przepływów zwrotnych w systemie wodnym

System wodociągowy może być narażony na zanieczyszczenia i skażenie, gdy zostanie wymuszony przepływ wody w przeciwnym kierunku do normalnego. W takiej sytuacji woda z systemu odbiorczego może cofać się do głównej sieci wodociągowej. Przepływ zwrotny może wystąpić w dwóch przypadkach:

Syfonowanie zwrotne – występuje, gdy ciśnienie w głównej sieci wodociągowej nagle spada poniżej ciśnienia w obwodzie po stronie odbiorcy. Może to być na przykład spowodowane awarią głównej sieci wodociągowej lub gdy znaczne ilości wody są pobierane przez użytkowników po stronie źródła (np. systemy przeciwpożarowe).

Przepływ zwrotny pod ciśnieniem – ma miejsce, gdy ciśnienie w obwodzie po stronie odbiorcy wzrasta – na przykład z powodu pompowania wody z dodatkowej studni lub alternatywnego źródła.

Zawór zwrotny jako element izolatora przepływu zwrotnego

Izolator przepływów zwrotnych to hydrauliczne urządzenie zabezpieczające, które zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczonej wody z powrotem do głównej sieci wodociągowej. Izolator przepływów zwrotnych typu BA, który możesz kupić w Antyskazeniowe.pl składa się z dwóch szeregowo umieszczonych zaworów zwrotnych oraz zaworu spustowego w strefie pośredniej. Ciśnienie w strefie pośredniej musi zawsze być niższe od ciśnienia po stronie źródła. Jeśli dzieje się inaczej, zawór spustowy otwiera się, tworząc strefę separacji między dwoma systemami. W normalnych warunkach przepływu oba zawory zwrotne są otwarte, a zawór spustowy jest zamknięty. Gdy nie ma zapotrzebowania na wodę ze strony użytkowników, przepływ zatrzymuje się, zawory zwrotne zamykają się, a zawór spustowy pozostaje zamknięty.

Spadek ciśnienia po stronie źródła powoduje, że zamyka się każdy zawór zwrotny i otwiera zawór spustowy. Spust trwa do całkowitego opróżnienia izolatora przepływów zwrotnych. Gdy ciśnienie po stronie źródła wraca do normy, zawór spustowy zamyka się i izolator przepływów zwrotnych jest gotowy do dalszej pracy. Gdy ciśnienie po stronie odbiorcy wzrasta, zawór zwrotny po stronie odbiorcy zamyka się, zapobiegając cofnięciu się wody, która została już dostarczona do użytkownika, z powrotem do głównej sieci.

Izolator przepływów zwrotnych – zastosowanie

Izolator przepływów zwrotnych służy głównie do ochrony głównej sieci wodociągowej przed potencjalnym zanieczyszczeniem z prywatnych systemów. Musi być zainstalowany bezpośrednio za wodomierzem miejskim, przed jakimikolwiek użytkownikami będącymi częścią prywatnej własności. W instalacjach na terenie prywatnych nieruchomości, w celu utrzymania oddzielnych sekcji systemu, izolatory przepływów zwrotnych muszą być instalowane na granicach stref, w których może wystąpić zanieczyszczenie.

Instalacja izolatora

Aby umożliwić kontrolę i utrzymanie izolatora przepływów zwrotnych w dobrym stanie, musi być on zainstalowany wraz z serią urządzeń zgodnie z normami. Prawidłowa kolejność instalacji obejmuje:

  • zawór odcinający początkowy,
  • sito z możliwością inspekcji i odpływem,
  • izolator przepływów zwrotnych,
  • zawór odcinający końcowy.

Cały zestaw musi być zainstalowany w dostępnym miejscu o wystarczającej wielkości, aby zapobiec jego zanurzeniu w przypadku przypadkowego zalania. Odpływ izolatora przepływów zwrotnych musi być widoczny i podłączony do systemu kanalizacyjnego zgodnie z lokalnymi przepisami.

Powiązane posty
Inne

Opakowania na wino. Bezpieczny transport i efektywna prezentacja produktu

Opakowanie to jeden z najważniejszych elementów każdego produktu, szczególnie gdy chodzi o delikatne artykuły, takie jak wino. W przypadku e-commerce, odpowiednie pudełka…
MebleInne

Jak odnawiać meble drewniane? Praktyczne porady i triki

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak tchnąć nowe życie w stare, drewniane meble, które z biegiem lat straciły swój blask? Renowacja mebli drewnianych…
Inne

Projektowanie systemów monitoringu

Współczesne technologie monitoringu to nie tylko narzędzia zapewniające bezpieczeństwo, ale także sposób na kontrolę i zarządzanie przestrzeniami prywatnymi oraz publicznymi. Odpowiednie zaprojektowanie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *