Dom Mieszkanie

Czy wentylatory sufitowe zużywają dużo energii elektrycznej?

wentylator sufitowy

Szukasz energooszczędnego i opłacalnego sposobu na utrzymanie chłodu w cieplejszych miesiącach? Zainstaluj wentylator sufitowy. Istnieje jednak powszechne błędne przekonanie co do zużycia energii przez wentylatory sufitowe. Czy zużywają one dużo energii elektrycznej? Cóż, oto wskazówka — nie bardzo!

Chociaż niektóre modele zużywają więcej energii niż inne, nadal zużywają stosunkowo mniej energii elektrycznej niż urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne. Dlatego większość osób często korzysta z nich, aby cieszyć się chłodnym wiatrem, który przynosi ulgę twojej skórze.

Wciąż nie jesteś przekonany? Nie ma problemu, jesteśmy tu po to, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji na ten temat.

W tym przewodniku nie tylko omówimy, ile zużywają elektryczne wentylatory sufitowe, ale także wyjaśnimy czynniki, które decydują o ich zużyciu energii. Co więcej, uzyskasz cenny wgląd w kluczowe różnice pomiędzy użytkowaniem klimatyzatora i wentylatora.

Tak więc, bez zbędnych komentarzy, zabierajmy się do roboty!

Czy wentylatory sufitowe zużywają dużo energii elektrycznej?

Nie ma sensu przedłużać, więc przejdźmy od razu do odpowiedzi na podstawowe pytanie, które stanowi fundament tego przewodnika — czy wentylatory sufitowe zużywają tonę energii elektrycznej? Nie, nie zużywają!

Idealnie byłoby, gdyby większość wentylatorów sufitowych pracowała z mocą 50-80 W, a kosztowałoby to około 6-10 groszy za godzinę. Jednak koszt eksploatacji wentylatora sufitowego w dużej mierze zależy od jego prędkości obrotowej, czasu użytkowania oraz tego, czy używasz z nim świateł, czy nie.

Jak dużo energii elektrycznej zużywają wentylatory sufitowe?

Teraz gdy wiesz, że wentylatory sufitowe nie zużywają zbyt wiele energii, jesteśmy pewni, że będziesz zainteresowany dowiedzeniem się, ile energii elektrycznej rzeczywiście zużywają. Jest na to prosta formuła, ale musisz wiedzieć, ile watów potrzebuje Twój wentylator do pracy.

Ci, którzy mają nowy wentylator, mogą łatwo znaleźć jego moc na pudełku, w którym został dostarczony. W przypadku starszego wentylatora możesz mieć szczęście, że jego instrukcja obsługi leży gdzieś w domu. Jeśli nie, lepiej poszukać w Internecie producenta i modelu.

Kiedy znasz już moc, po prostu pomnóż liczbę watów potrzebnych do zasilania wentylatora z ceną za kWh energii elektrycznej pobieraną przez firmę energetyczną. Weźmy przykład, aby pogłębić zrozumienie związane z tym tematem.

Na przykład, Twój wentylator sufitowy potrzebuje 60 watów do pracy, podczas gdy Ty płacisz firmie energetycznej 0.62 złotego za kWh energii elektrycznej. Poniższe obliczenia pomogą Ci określić zużycie energii elektrycznej przez Twój wentylator i całkowity koszt, jaki będziesz musiał zapłacić.

  1. Zużycie energii elektrycznej na godzinę

Koszt użytkowania wentylatora sufitowego przez jedną godzinę będzie wynosić: 60 watów x 0,62 PLN = 37,2 PLN.

Ponieważ kalkulujemy w kilowatach, a wiemy, że 1 kW = 1000 W. Więc trzeba będzie podzielić 37,2 przez 1000 = 0,0372

Dlatego praca Twojego wentylatora sufitowego będzie Cię kosztować 0,0372 złotego  za jedną godzinę zużycia energii elektrycznej.

  1. Zużycie energii elektrycznej w ciągu dnia

Teraz, załóżmy, że używasz wentylatora średnio 6 godzin dziennie; jeden dzień zużycia energii elektrycznej przez wentylator będzie: 60 W x 6 godzin = 360 Wh

Można również łatwo obliczyć, ile firma energetyczna obciąży cię za jeden dzień zużycia energii elektrycznej. Wystarczy pomnożyć koszt za godzinę przez średnią liczbę godzin użytkowania wentylatora, tj. 6 godzin (jak w przykładzie).

Zatem Twój wentylator sufitowy będzie Cię kosztował 0,0372 PLN x 6 godzin = 0,223 PLN dziennie.

  1. Zużycie energii elektrycznej w ciągu miesiąca

Przyjmując średnie zużycie energii elektrycznej wentylatora sufitowego jako 360 Wh na dzień, całkowite zużycie energii elektrycznej w miesiącu będzie wynosić: 360 x 30 = 10800

Ponieważ obliczamy KWh, trzeba będzie podzielić 10800 przez 1000 = 10,8 KWh. Teraz, biorąc 1 KWh jako 1 jednostkę, całkowite zużycie energii przez twój wentylator sufitowy wyniesie 10,8 jednostki.

Na koniec, obliczymy całkowitą kwotę, jaką będziesz musiał zapłacić za używanie swojego wentylatora przez miesiąc. W tym celu należy pomnożyć całkowite zużycie energii w danym miesiącu przez cenę, którą płacimy za kilowat, czyli 10,8 x 0,62 PLN = 6,70 PLN.

Podsumowując, Twój wentylator sufitowy będzie Cię kosztował 6,70 złotych miesięcznie i 6,70 PLN x 12 = 80,40 złotych za cały rok. Tak więc można sobie wyobrazić, jak opłacalne i energooszczędne są te urządzenia.

Czynniki, które określają zużycie energii elektrycznej przez twój wentylator sufitowy

Jak wspomniano wcześniej, zużycie energii elektrycznej i koszty eksploatacji wentylatora sufitowego mogą się różnić w zależności od kilku czynników. W tej części pokrótce przedstawimy te punkty, aby lepiej je zrozumieć. Możesz również rozważyć te kluczowe czynniki jako wskazówki, które pomogą Ci zaoszczędzić więcej energii i pieniędzy.

  1. Moc

Jest dość oczywiste, że moc wentylatora odgrywa znaczącą rolę w określaniu jego całkowitego zużycia energii. A w zależności od producenta i modelu, moc może wahać się od 10 watów do 120 watów lub więcej.

  1. Certyfikacja Energy Star

Jeśli używasz starszego wentylatora sufitowego, czas wymienić go na nowszy model z certyfikatem Energy Star. Wentylatory te zostały zaprojektowane tak, aby zużywały mniej jednostek energii elektrycznej, co czyni je bardziej energooszczędnymi i oszczędnymi.

  1. Wentylatory z oprawami oświetleniowymi

Zgadzamy się, że wentylatory sufitowe z oprawami świetlnymi są niezwykle atrakcyjne i pomagają wzmocnić atrakcyjność lub nowoczesną estetykę Twojego domu. Jednak tak naprawdę nie są one tak energooszczędne jak wentylatory sufitowe bez opraw oświetleniowych.

Nawet jeśli planujesz zakup wentylatora z oprawami oświetleniowymi, upewnij się, że wybierzesz te, które są wyposażone w żarówki LED. Są one bardziej energooszczędne i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami.

  1. Zastosowanie wentylatora sufitowego

Jest to niewątpliwie kolejny kluczowy czynnik, który decyduje o zużyciu energii elektrycznej przez Twój wentylator sufitowy. Oczywiste jest, że im częściej korzystasz z wentylatora w ciągu jednego dnia, tym większe jest zużycie energii. Ale nawet wtedy nie będzie cię to kosztowało zbyt wiele.

Zawsze jednak zaleca się, aby nie marnować energii lub pieniędzy, kiedy można je oszczędzać. Dlatego upewnij się, że wyłączasz wentylator za każdym razem, gdy wychodzisz z pomieszczenia, aby zmniejszyć całkowite zużycie energii elektrycznej wraz z wydatkami.

Wentylatory sufitowe vs. klimatyzatory. Które są tańsze i bardziej energooszczędne?

Zanim porozmawiamy o zużyciu energii elektrycznej i różnicach cenowych pomiędzy wentylatorami sufitowymi a klimatyzatorami, chcielibyśmy omówić ich funkcje.

Obecnie wentylatory sufitowe są napędzane silnikami elektrycznymi, które pomagają w obracaniu łopatkami i równomiernym rozprowadzaniu powietrza w otoczeniu. A gdy chłodna bryza dotyka skóry, pot z ciała wyparowuje, aby cię ochłodzić.

Z drugiej strony, klimatyzatory wykorzystują środki chemiczne, aby wyeliminować ciepło z wnętrza pomieszczenia do atmosfery na zewnątrz. Chemikalia te przekształcają się z gazu w ciecz, a następnie wracają do gazu w znacznie szybszym tempie, aby przeprowadzić proces chłodzenia.

Więc, które z tych dwóch urządzeń jest bardziej energooszczędne? Cóż, średnio wentylator sufitowy wymaga do pracy od 10 do 120 watów, natomiast klimatyzatory potrzebują mocy od 750 do 3500 watów. Widząc ogromną różnicę między tymi dwoma urządzeniami, jesteśmy pewni, że odpowiedź jest oczywista.

I oczywiście, im większe zużycie energii elektrycznej, tym wyższa cena. Tak więc, ponieważ zużycie energii elektrycznej przez wentylator jest porównywalnie mniejsze niż w przypadku klimatyzatora, jest on tańszy w użyciu.

Omówmy teraz bardziej szczegółowo koszty, dobrze? Idealnie byłoby, gdyby dobre wentylatory sufitowe wymagały 30 watów mocy do pracy. Dla porównania każdy porządny klimatyzator potrzebowałby około 1,2 kilowata mocy.

Jednak zastosowanie wentylatora o mocy 30 W przez trzy godziny będzie kosztowało tylko około 6 groszy, podczas gdy klimatyzator o mocy 1,2 kilowata na godzinę będzie kosztował około 2,23 złotego. Ale nawet wtedy ludzie nadal wolą używać klimatyzatorów, zwłaszcza w cieplejszym klimacie.

Dzieje się tak dlatego, że wentylatory sufitowe nie chłodzą pomieszczenia; zamiast tego chłodzą tylko skórę, podczas gdy klimatyzatory w rzeczywistości obniżają temperaturę w pomieszczeniu. Dlatego długotrwałe działanie wentylatora nie zmieni temperatury w pomieszczeniu, a jedynie spowoduje marnowanie energii elektrycznej, szczególnie gdy nie ma potrzeby pracy.

Dlatego też ludzie często korzystają z połączenia wentylatora sufitowego i klimatyzatora, aby zmniejszyć wydatki na rachunki za energię elektryczną.

Podsumowując, korzystanie z klimatyzatora to skuteczny sposób na schłodzenie pomieszczenia; jednocześnie wentylatory sufitowe są najtańsze w użyciu. Aby chłodzić pomieszczenie efektywniej, proponujemy zastosowanie kombinacji obu tych metod.

Na zakończenie

Nie ma wątpliwości, że wentylator sufitowy pomaga zapewnić ekonomiczne chłodzenie! Wymaga on minimum jednostek energii elektrycznej do pracy, co kosztuje znacznie mniej niż jakikolwiek klimatyzator. Nie należy jednak ignorować toczącej się debaty na temat tego, czy urządzenie klimatyzacyjne jest bardziej energooszczędne niż wentylator.

W niniejszym przewodniku staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania na praktycznych przykładach i wyjaśnieniach. Mamy nadzieję, że znajdziecie Państwo wystarczająco jasne powody, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, które stanowi podstawę niniejszego artykułu.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Jak zorganizować przewijak? Praktyczny poradnik dla rodziców

Zastanawiasz się, jak zorganizować przewijak, aby był wygodny i funkcjonalny? Dobrze zaplanowane miejsce do pielęgnacji dziecka ułatwia codzienne obowiązki, zapewnia bezpieczeństwo i…
Dom Mieszkanie

Jakie są rodzaje lamp na szynoprzewody?

Szynoprzewody to jeden z najmodniejszych trendów w oświetleniu wnętrz, który zdobywa coraz większą popularność. Ich wszechstronność i nowoczesny design sprawiają, że można…
Dom Mieszkanie

Prześcieradła z gumką czy prześcieradła Frotte – które wybrać do swojej sypialni?

Wybór odpowiednich prześcieradeł to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu snu. W dzisiejszych czasach rynek oferuje szeroki wybór produktów, które różnią…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *