Budowa

Beton na fundament – jak wybrać?

pexels steffen coonan 2098624 Beton na fundament - jak wybrać?

Budowa domu to skomplikowany i czasochłonny proces. Jednym z elementów w pierwszym jego etapie jest wylanie fundamentów. Tu często pojawia się dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego rodzaju betonu. Wybór ten nie może być oczywiście przypadkowy. Dlatego warto wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając beton na fundament i jakie parametry powinien on spełniać.

Jaki beton na fundament?

Wybierając beton na fundament, uwagę zwrócić należy przede wszystkim na parametry. Mowa tu o takich parametrach jak:

  • wytrzymałość na ściskanie,
  • klasa konsystencji,
  • klasa ekspozycji.

Wybierając konkretny materiał, pod uwagę wziąć należy to, jaki będzie na niego nacisk. Wytrzymałość betonu określają parametry B15, B20 i B25. Jeśli chodzi o klasę konsystencji, to określana jest ona za pomocą litery S i cyfry. W przypadku budowy domu jednorodzinnego bardzo dobrze sprawdzi się beton o klasie konsystencji S3 lub S4.

Trzeci parametr to klasa ekspozycji. Pamiętać trzeba, że na ekspozycję betonu wpływ ma wiele czynników naturalnych. Przykładem może być tu choćby obecność zasiarczanej wody. Poza tym nie bez znaczenia jest fakt, że fundamenty zwykle łączone są ze zbrojeniami. Istotne jest zatem, aby klasa ekspozycji skutecznie zapobiegała postępowaniu korozji.

Gotowy beton na fundament – jaki wybrać?

Gotowy beton na fundament powinien cechować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie. Świetnie sprawdzi się tu materiał o klasie B20, który ma oznaczenie C16/20. Taki beton spełnia bowiem wszystkie najważniejsze wymagania. Mowa tu o wymaganiach dotyczących zarówno wytrzymałości na ściskanie, jak i konsystencji.

Jeśli ktoś szuka odpowiedzi na pytanie, jaki beton na ławy fundamentalne sprawdzi się najlepiej, to właśnie taki. Poza tym znakomicie sprawdza się także w przypadku słupów, ścian budynku, wieńców, stopów, schodów, czy płyt fundamentalnych. Wszystko dlatego, że dzięki swojej klasie bardzo dobrze radzi sobie w różnych środowiskach.

Ile kosztuje beton na fundamenty?

Nie da się ukryć, że wykonanie fundamentów nie jest tanie. Wszystko jednak w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj betonu zamierza się wykorzystać. Ten, o którym wspomniano wcześniej, czyli B20, to koszt ok. 300 zł/m3 brutto.

A ile materiału potrzeba w przypadku budowy domu jednorodzinnego? Oczywiście wszystko zależy od powierzchni oraz grubości wylewki fundamentowej. Aby wyliczyć ilość potrzebnego betonu, wystarczy określić pole powierzchni i pomnożyć przez grubość wylewki. Dzięki temu szybko poznać można potrzebną ilość betonu, a tym samym oszacować jego koszt. Sprawdź najlepszą ofertę od producenta betonu w województwie łódzkim: https://zwirtrans.pl/

Powiązane posty
Budowa

Dach z płyt warstwowych - rozwiązanie idealne?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Odpowiednie pokrycie dachu jest ważne dla ochrony budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Coraz częściej stosowanym…
Budowa

Rekuperacja – czy warto inwestować w wentylację mechaniczną?

Jesteś inwestorem, a może niebawem planujesz budowę swojemu wymarzonego domu? Zadbaj o prawidłową wentylację budynku. Współczesna technika pozwala tworzyć bezawaryjne systemy. Jednym…
Budowa

Okna i drzwi przesuwne - jak wybrać odpowiednie?

Przesuwne okna i drzwi tarasowe stanowią popularny wybór dla nowoczesnych domów i apartamentów, oferując nie tylko wyjątkową estetykę, ale także funkcjonalność i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *