Dom Mieszkanie

Blaty kuchenne z kamienia naturalnego. Czy granit to jedyny dobry wybór?

24 05 21 Blaty kuchenne z kamienia naturalnego. Czy granit to jedyny dobry wybór?

Blaty kamienne goszczą w wielu polskich kuchniach. Doceniamy je za piękny, klasyczny i efektowny zarazem wygląd oraz wyjątkową trwałość i wytrzymałość. Mogą być wykonane z różnych gatunków kamienia. Najczęstszym wyborem nie bez powodu jest granit. To kamień, który jest równie piękny i uniwersalny, co łatwy i mało wymagający w pielęgnacji. Istnieją jednak także inne, nie mniej warte uwagi alternatywy, które warto poznać bliżej. Sprawdźmy, z czego możemy wykonać trwałe, wytrzymałe i estetyczne blaty kuchenne z kamienia!

Blaty kuchenne z kwarcytu naturalnego. Co warto o nich wiedzieć?

Jedną z najchętniej wybieranych przez współczesnych użytkowników alternatyw dla granitu jest kwarcyt naturalny. Nie każda rozważająca inwestycję w niego osoba wie, że kwarcyt naturalny jest kamieniem twardszym od granitu – w praktyce oznacza więc to, że blaty kuchenne kamienne z kwarcytu są jeszcze bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, co słynące ze swojej solidności blaty granitowe. Oprócz tego, prezentują się równie klasycznie i elegancko. Nuty nowoczesności dodają im natomiast mieniące się w świetle drobinki, które stanowią subtelny dodatek dekoracyjny.

24 05 212 Blaty kuchenne z kamienia naturalnego. Czy granit to jedyny dobry wybór?

Blaty z kwarcytu naturalnego występują w bogatej palecie kolorystycznej, co pozwala na wybranie spośród nich tej odmiany, która najlepiej wpisuje się w wystrój konkretnego wnętrza. Są odporne na działanie kwasów, powstawanie rys, a także wysokie temperatury. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku blatów granitowych, nie ma potrzeby używania podkładek pod gorące naczynia i garnki, które można ustawiać bezpośrednio na powierzchni roboczej. To doskonały wybór do każdej kuchni, której chcemy nadać unikalnych walorów dekoracyjnych, a przy tym korzystać z wytrzymałych i łatwych w pielęgnacji blatów z kamienia.

A może marmur? Czy marmurowe blaty kuchenne są dobrym wyborem?

Kwarcyt naturalny to także polecana alternatywa dla marmuru, który ze względów praktycznych nie jest optymalnym wyborem do domowej kuchni. Pomimo swojego efektywnego, luksusowego i niezwykle charakterystycznego wyglądu, kamień ten posiada bowiem stosunkowo słabe właściwości użytkowe. Jest przede wszystkim zbyt miękki, chłonny i podatny na uszkodzenia mechaniczne, aby miał szansę dobrze sprawdzić się w tak intensywnie użytkowanym pomieszczeniu, jakim jest każda domowa kuchnia. Eksperci zalecają więc rezygnację z niego na rzecz np. kwarcytu naturalnego lub wybór jeszcze innego kamienia – konglomeratu kwarcowego.

Konglomerat kwarcowy to doskonały wybór na blaty kuchenne z kamienia naturalnego do nowocześnie urządzonych wnętrz. Może zarówno posiadać własny, unikalny wzór, jak też imitować inny, popularny kamień, w tym m. in. stylowy marmur. Jego atutem jest idealna powtarzalność kolorów, a także możliwość uzyskania kamienia w barwie, która nie występuje naturalnie w przyrodzie. Konglomerat kwarcowy jest przy tym kamieniem odpornym na zarysowania, zaplamienia, działanie kwasów oraz wody. Warto jednak mieć świadomość, że nie posiada 100% odporności na wysokie temperatury – wykonane na jego bazie blaty kuchenne z kamienia muszą być więc użytkowane z podkładkami ochronnymi pod rozgrzane naczynia.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Jak dbać o podłogi, aby służyły przez lata?

Wybór odpowiedniej podłogi to ważna decyzja, która wpływa na wygląd i funkcjonalność każdego wnętrza. Jednakże, aby zachować ich estetyczny wygląd i trwałość…
Dom Mieszkanie

Elementy balustrad balkonowych: Rury i słupki ze stali nierdzewnej

Balustrady balkonowe nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także wpływają na estetykę zewnętrzną budynków. Wybór odpowiednich materiałów jest ważny dla trwałości i funkcjonalności…
Dom Mieszkanie

Donice do salonu - jak wprowadzić naturalny akcent do swojego wnętrza

Rośliny to modna i pełna uroku dekoracja do wnętrza. Aby podkreślić ich piękno, warto wybrać stylowe donice do salonu. Poszukujesz donicy do…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *