Budowa

Izolacja pozioma – sposób na ochronę domu przed wilgocią

izolacja pozioma Izolacja pozioma – sposób na ochronę domu przed wilgocią
fot. zaplanujswojdom.pl

Izolacja pozioma to jeden z najważniejszych elementów podczas budowy domu. Stanowi skuteczne zabezpieczenie budynku przed podciągiem kapilarnym, dzięki niej mury nie zasysają wilgoci, tym samym chroniąc ściany przed zawilgoceniem. Dzisiaj jest wiele materiałów, które można wykorzystać w celu przygotowania izolacji poziomej. Jej zastosowanie jest konieczne, skutecznie przedłuża żywotność całej konstrukcji. 

Izolacja pozioma- dlaczego jest tak ważna? 

Izolacja pozioma to ochrona przeciwwilgociowa dla murów. Umieszcza się ją między ścianą, a ławą fundamentową lub między ścianami na parterze, a fundamentem. Dzięki zastosowanej hydroizolacji wilgoć nie wnika pionowo w ściany, tym samym chroniąc je od zniszczenia. Pełni także drugą ważną rolę oddzielając ściany od nadziemia. Jest wyraźną granicą pomiędzy fundamentem, a podłożem. Dobrze wykonana izolacja pozioma ogranicza pękanie ścian, osiadanie domu, czy szybkie niszczenie fundamentów. Jest to element domu, który wymaga wysokiej staranności, ponieważ odgrywa kluczową rolę w późniejszym jego użytkowaniu.

Z jakich materiałów może być wykonana izolacja pozioma?

Kiedyś najczęściej używanym materiałem była papa na lepiku. Przez kilkanaście lat dużo rzeczy uległo zmianie. Powstały nowe, lepsze produkty, które są dobrą hydroizolacją dla budynków. Najczęściej wykorzystuje się:

  • masę bitumiczną- preparat ten po wyschnięciu tworzy elastyczną, wodoodporną powłokę, która jest skutecznym zabezpieczeniem przed wodą.
  • papy termozgrzewalne- są one wyposażone w osnowy wykonane z włókna poliestrowego, a następnie pokryte masą asfaltową. Najczęściej sprzedawane w rolkach. Są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo elastyczne, co nie pozwala na ich zniszczenie. Im grubsza papa, tym mniejsze ryzyko jej uszkodzenia. Do ich montażu potrzebna jest nagrzewnica i specjalny lepik.
  • membrany izolacyjne- to cienki materiał o grubości 0,2-2 mm. Dla odpowiedniej izolacji poziomej poleca się membrany o grubości 0,4 mm. W zależności od modelu mogą mieć wypustki, czy łatwo łączyć się z zaprawą, na której są instalowane.

Negatywne skutki braku izolacji poziomej

Przede wszystkim brak hydroizolacji to duża wilgotność w domu, a co za tym idzie pleśń i grzyb na ścianach. Beton w swej budowie ma pory, które działają podobnie jak gąbka, szybko chłoną wodę. Skutkuje to nie tylko pleśnią, ale także odpadaniem okładziny, korozją biologiczną betonu, a nawet utratą stabilności budynku. Dzieje się tak, ponieważ w naszej strefie klimatycznej woda wewnątrz ścian może zamarzać i rozmarzać nawet 200 razy, a stanowi to duże obciążenie dla samej konstrukcji nieruchomości.

Powiązane posty
Budowa

Zaprawy budowlane - Przewodnik wyboru

To podstawa w każdym procesie budowlanym. Twoje wybory mogą wpłynąć na wytrzymałość, trwałość i skuteczność twojego projektu budowlanego. Czy wiesz, które zaprawy…
Budowa

Pręty kwadratowe - klucz do solidnych konstrukcji

W świecie budownictwa i przemysłu, gdzie precyzja i trwałość materiałów odgrywają kluczową rolę, pręty kwadratowe stanowią niezbędny element wielu projektów. Sklep Wyrobyzestali.pl…
Budowa

Wykop pod oczko wodne w ogrodzie: jak je zbudować?

Małe zbiorniki wodne są często spotykanym elementem aranżacji przydomowych przestrzeni. To taka ozdoba ogrodu, przy której chętnie odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Chcesz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *