Dom Mieszkanie

Jak często zmieniać i prać pościel? Negatywne skutki zaniedbywania tego obowiązku

logan nolin evcecyopkki unsplash1 Jak często zmieniać i prać pościel? Negatywne skutki zaniedbywania tego obowiązku

Pościeli nie zmienia się wyłącznie wtedy, kiedy ulegnie ona zabrudzeniu. Tak naprawdę już po kilku nocach we włóknach materiału mogą zacząć gromadzić się roztocza, dla których pożywką są zrogowaciałe komórki naskórka. Częstotliwość zmieniania i prania pościeli zależy od wielu czynników, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to zagadnienie. Kiedy i dlaczego należy zmieniać poszewki i prześcieradła? Podpowiadamy!

Dlaczego należy regularnie zmieniać pościel?

Nie wystarczy zmieniać pościeli co sezon ze względu na rodzaj materiału i jego właściwości. Tekstylia tego typu należy prać regularnie, gdyż w trakcie użytkowania pojawiają się w nich mikroorganizmy nazywane roztoczami. Pościel, w której znajdują się komórki naskórka i wilgoć (z potu) stanowi idealne siedlisko dla tych niewielkich, choć niebezpiecznych żyjątek. Zbyt rzadkie zmienianie pościeli może skutkować między innymi:

 • alergią, która objawia się katarem, łzawieniem oczu czy kichaniem,
 • pogorszeniem kondycji skóry, w tym wystąpieniem trądziku, wysypki czy nawet egzemy.

Im bardziej wrażliwa jest nasza skóra, tym większe ryzyko wystąpienia takich problemów, stąd szczególnie w przypadku dzieci i alergików pościel należy zmieniać systematycznie.

Jak często zmieniać pościel?

Chociaż jest to zależne od wielu czynników, przyjmuje się, że minimalna częstotliwość zmiany i prania pościeli to jeden miesiąc. W wielu przypadkach wskazane będzie jednak zmienianie poszewek i prześcieradeł nawet co tydzień lub co dwa tygodnie. O częstszej zmianie pościeli powinny pomyśleć osoby, które:

 • sypiają nago,
 • nie kąpią się przed snem,
 • śpią z domowym zwierzęciem,
 • są bardzo aktywne w trakcie snu,
 • ślinią się,
 • mają skłonność do alergii,
 • mają bardzo wrażliwą skórę lub walczą z wypryskami skórnymi.

Zmieniając pościel, należy pamiętać też o jej prawidłowym wypraniu. Jeśli chcemy założyć na łóżko czysty i świeży komplet, musimy wyprać go w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Dopiero w takiej temperaturze wody giną bowiem szkodliwe mikroorganizmy.

 Czy da się odłożyć w czasie zmienianie pościeli?

Nie każdy jest w stanie nastawiać do prania pościel co tydzień, czy co dwa tygodnie. Osoby, które chciałyby nieco przedłużyć ten okres, powinny stosować się do kilku prostych zasad:

 1. Brać prysznic przed snem, aby usunąć zrogowaciałe komórki naskórka.
 2. Często wietrzyć pościel na świeżym powietrzu.
 3. Unikać spania ze zwierzętami.
 4. Zadbać o higienę snu: kłaść się do łóżka w świeżej piżamie i nie leżakować w nim w ciągu dnia w codziennych ubraniach.

Warto zadbać również o materac

Na bezpieczny i zdrowy sen wpływa także czystość naszego materaca. Jego poszycie nie łatwo jest prać w pralce, a tym bardziej ręcznie, dlatego warto zabezpieczyć jego powierzchnię przed wnikaniem zabrudzeń. Można dokonać tego za pomocą specjalnych podkładów i ochraniaczy lub poprzez zastosowanie nieprzemakalnego prześcieradła. Taka dodatkowa warstwa materiału jest znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości niż oryginalny pokrowiec na materac. Można zatem prać ją równie często, co pościel.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
Dom Mieszkanie

Rodzaje kabin prysznicowych - Jakie mogą być kabiny prysznicowe?

Kabiny prysznicowe stanowią nieodłączny element współczesnych łazienek, oferując nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych, które…
ArchitekturaDom Mieszkanie

Salon z otwartym sufitem - Dlaczego wysoki sufit jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w nowo budowanych domach

Ostatnio trend na wysokie sufity ponownie zyskał na popularności, stając się jednym z ciekawszych elementów nowoczesnego projektowania domów. Dążenie do stworzenia przestronnych,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *