Dom Mieszkanie

Jak dbać o dywany w domu?

pexels pawel l 435199 1253800 Jak dbać o dywany w domu?

Odpowiednia pielęgnacja dywanów jest bardzo istotna, a do tego zależna od rodzaju i długości runa. Należy zdawać sobie sprawę, iż nie każdy model dywanu można czyścić na mokro, traktować turboszczotką albo umyć myjką parową. Są modele delikatniejsze i wytrzymalsze, a podczas sprzątania trzeba trzymać się określonych wytycznych.

Na co zwracać uwagę, wybierając odpowiednie środki i metody sprzątania? Jak często trzeba odkurzać określone dywany? Sprawdź! Poznaj także kilka domowych sposobów na wywabianie plam.

Podstawowe zasady odkurzania

Ten temat może wydawać się prozaiczny, ale jeśli chodzi o dywany i chodniki, częstotliwość odkurzania należy dopasować do długości runa, jakie posiadają, oraz intensywności ich użytkowania.

Codziennie odkurzać należy dywany z długim runem, zwłaszcza jeśli zdarza nam się chodzić po nich w obuwiu zewnętrznym albo mamy psa, który lubi ze spaceru przynosić różne niespodzianki. Przynajmniej raz w tygodniu warto taki model odkurzyć również po spodniej stronie, gdyż najcięższe zabrudzenia osiadają na samym dnie, przedostając się na drugą stronę dywanu.

Bez względu na rodzaj dywanu w sypialniach możemy ograniczyć się do odkurzania raz lub dwa razy w tygodniu. Salony, pokoje dziecięce i niemowlęce starajmy się sprzątać często, natomiast dywaniki w przedpokojach i korytarzach powinny być czyszczone każdego dnia.

Jak sprzątać, by nie zniszczyć dywanu?

Najnowsze odkurzacze posiadają szereg dodatkowych funkcji, różnych specjalnych końcówek, a nawet opcję prania dywanów, jednak zanim zaczniesz wykorzystywać którąś z nich, zapoznaj się z instrukcją obsługi danego dywanu, aby go nie uszkodzić. Każdy sklep z dywanami udostępnia wszelkie informacje dotyczące konserwacji poszczególnych modeli, tj. możliwość korzystania z turboszczotki czy prania na mokro, warto się z tym zapoznać, zanim przystąpisz do sprzątania.

Zarówno drogie, jak i tanie dywany czyścimy, stosując te same zasady, cena nie ma znaczenia, gdyż użycie niewłaściwych środków i metod może zniszczyć każdy model, bez względu na jego wartość. Dotyczy to głównie odkurzania za pomocą turboszczotki i prania na mokro, pamiętaj, że:

  • jeżeli instrukcja na dywanie wyraźnie nie pozwala na użycie turboszczotki, nie testuj tej teorii na własną rękę;
  • na mokro czyść modele z krótkim runem z włókien syntetycznych i to tylko wtedy, gdy producent na to zezwala;
  • w pralce prać można większość dywaników łazienkowych, lecz pamiętaj o ich dokładnym wysuszeniu;
  • każdy dywan, bez względu na wielkość, rodzaj włókien, czy cenę, doceni tradycyjne trzepanie na zewnątrz.

Sposoby na plamy

Plam na dywanach chyba nie da się uniknąć, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta. W niemal wszystkich przypadkach istotne jest natychmiastowe działanie, a więc jeśli coś się rozlało, od razu sięgamy po papierowe ręczniki i dociskając je do plamy, pozbywamy się nadmiaru cieczy. Ważne, by używać niebarwionych ręczników i nie rozcierać zabrudzenia. Dopiero po zebraniu cieczy oceniamy sytuację i przystępujemy do usuwania pozostałości lub przebarwień w runie dywanu.

Większość plam usuniemy za pomocą roztworu sody oczyszczonej z wodą, octu z wodą, płynu do mycia naczyń, a jeśli zabrudzenie jest bardzo świeże, wystarczyć może sama ciepła woda.

Są jednak plamy, które zdecydowanie łatwiej usuwa się dopiero wtedy, gdy wyschną – dotyczy to np. błota czy lakieru do paznokci. Kleks z błota najpierw maksymalnie osuszamy ręcznikami, jak dywan będzie całkowicie suchy w tym miejscu można go odkurzyć, a potem przystąpić do wywabiania plamy roztworem wody z sodą. Natomiast rozlany lakier do paznokci wycieramy maksymalnie i czekamy, aż zaschnie, następnie czymś twardym rozbijamy powstałą skorupę i szczoteczką wyczesujemy drobinki lakieru. Na koniec plamę można przemyć wodą z octem.

Pomoc specjalisty

Bywa i tak, że z różnych przyczyn dywan przestaje już wyglądać atrakcyjnie, straszy starymi plamami nie do końca wywabionymi, często służył psu za legowisko i nabrał jego zapachu, ma wgniecenia w runie od nóżek mebli i poszarzałe kolory. Brzydki zapach czy przydymione barwy można poprawić za pomocą specjalnych preparatów do prania na sucho, lecz nie zawsze uda się za ich pomocą przywrócić dywanowi dawną świetność. W takich sytuacjach warto skorzystać z obsługi profesjonalnej pralni dywanów.

Niektórzy mogą sobie zadać pytanie, czy warto inwestować w taką usługę, skoro w sklepach znajdziemy mnóstwo niedrogich modeli? Z pewnością warto, jeśli dotyczy to drogiego dywanu, którego nie da się zastąpić już żadnym nowym, bądź to ulubiony dodatek z dziecięcego pokoju. Warto też zadbać o modele z naturalnej wełny, gdyż tego typu dywany należą do niezwykle prestiżowych elementów wystroju wnętrz, na które moda nie przemija.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Dzbanki filtrujące - postaw na ekologię i wygodę

Plastikowe butelki po wodzie, choć praktyczne, stały się jednym z symboli nadmiernego konsumpcjonizmu i problemu zanieczyszczenia środowiska. Codzienne sięganie po wodę butelkowaną,…
Dom Mieszkanie

Dlaczego warto wybrać materac masujący? Korzyści dla ciała i umysłu

Współczesny styl życia często wiąże się z wysokim poziomem stresu, napięcia i problemów zdrowotnych związanych z brakiem ruchu oraz niewłaściwą postawą ciała….
Dom Mieszkanie

Elektryczna szczotka akumulatorowa do podłóg - czy warto ją mieć?

Do zamiatania podłóg w naszych domach najczęściej używamy szczotki lub odkurzacza. Istnieje jednak urządzenie znacznie wygodniejsze, szybsze i bardziej poręczne niż oba…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *