Dom Mieszkanie

Kiedy sięgnąć po farby alkidowe?

farba alkidowa Kiedy sięgnąć po farby alkidowe?

Farby alkidowe (ftalowe) należą do przeważnie wykorzystywanych rodzajów farb. Ich popularność bierze się stąd, iż są tanie, natomiast do tego, zmieniając proporcje elementów, można swobodnie dopasować ich wartości do danych potrzeb. Niewielka cena tychże farb wywołana jest tymże, iż materiały do ich produkcji są niezwykle łatwo dostępne. Ważny element to olej (lniany, sojowy, słonecznikowy, rybi bądź odmienny), który jest niedrogi, natomiast jego uzyskanie chociażby w ogromnych ilościach nie powoduje większych kłopotów.

Co to jest emalia alkidowa?

Emalia alkidowa to farba zapewniająca odporne warstwy, do używania na przestrzeniach drewnianych oraz drewnopochodnych, betonie, metalu. Warstwy wyróżniają się dużą stylistyką (rezultat ogromnej rozlewności farby, co oddziałuje na niwelowanie śladów po wykorzystanym narzędziu) oraz często odpowiednią wytrzymałością techniczną. Jako spoiwo wykorzystana jest żywica alkidowa. Z zasady jest artykuł rozcieńczalnikowy.

Wartości farb alkidowych

Farby alkidowe określane są odmiennie farbami ftalowymi. Są one farbami rozpuszczalnikowymi, gdzie za rozcieńczalnik służy benzyna lakowa/ksylen, natomiast za spoiwo płyn żywicy alkidowej. Owego typu farby schną dzięki przyłączeniu się tlenu z powietrza. Jako, iż podlegają one zmydleniu, to nie poleca się po nie sięgać w wypadku malowania przestrzeni alkaicznych oraz cynku ani także stali ocynkowanej. To samo tyczy się farb krzemianowo-cynkowych. Farby ftalowe nie sprawdzą się również do pokrywania nimi części podwodnych oraz do malowania pomieszczeń pojemników, ponieważ w kontakcie z wodą zmiękczają się.

Co wyróżnia farby alkidowe?

Farby alkidowe charakteryzują się wytrzymałością na działanie powietrzne oraz duże temperatury. Nie są wrażliwe na wycieranie. Po wyschnięciu tworzą twardą, sprężystą błyszczącą warstwę. Za sprawą specjalnych zmian można osiągnąć różne wartości. Przykładowo, w przebiegu zmian oleju sojowego bądź rycynowego można osiągnąć środek o doskonałej wytrzymałością na zżółknienie oraz działanie promieni słonecznych. Po dodaniu pentaerytrytu farba staje się niezwykle wytrzymała na wodę. Po modyfikacji styrenem można podnieść wytrzymałość farby na chemikalia.

Wykorzystanie farby alkidowej

Alkidowe farby wykorzystuje się do malowania drzewa i rozmaitych typów metalu. W związku z tymże, iż podlegają one zmydleniu, nie należy farb alkidowych używać do malowania przestrzeni alkalicznych, na przykład świeżych tynków, do przestrzeni z cynku i stali ocynkowanej, natomiast również do farb krzemianowo-cynkowych, szczególnie w otoczeniu mokrym. Należałoby również podkreślić, iż grunty ftalowe można używać tylko na podłoża ręcznie zdezynfekowane.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
Dom Mieszkanie

Rodzaje kabin prysznicowych - Jakie mogą być kabiny prysznicowe?

Kabiny prysznicowe stanowią nieodłączny element współczesnych łazienek, oferując nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych, które…
ArchitekturaDom Mieszkanie

Salon z otwartym sufitem - Dlaczego wysoki sufit jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w nowo budowanych domach

Ostatnio trend na wysokie sufity ponownie zyskał na popularności, stając się jednym z ciekawszych elementów nowoczesnego projektowania domów. Dążenie do stworzenia przestronnych,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *