Dom Mieszkanie

Osuszanie budynku – czy trzeba to zrobić i jak przeprowadzić zabieg

izolacja 22 Osuszanie budynku – czy trzeba to zrobić i jak przeprowadzić zabieg

Zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w domach jednorodzinnych oraz wielu innych budynkach, może pojawić się wilgoć. Zastanawiasz się, czy konieczne jest wtedy podjęcie interwencji? Nie wiesz, jak sprawdzić, czy w obiekcie pojawił się nadmiar wody w ścianach? A może szukasz optymalnego sposobu radzenia sobie z tym problemem? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Czy osuszanie budynku jest konieczne – jak to sprawdzić?

Jak się okazuje, identyfikacja wilgoci jest bardzo prosta. Najczęściej nie trzeba wcale podejmować żadnych specjalnych działań – obecność wody w murach sama da o sobie znać. Pierwszym objawem jest nieprzyjemny zapach unoszący się w pomieszczeniu. Z czasem może także dojść do rozwoju grzyba lub pleśni na ścianach. Jeśli wilgoci jest dużo lub znajduje się w murach od dłuższego czasu, mogą pojawić się uszkodzenia struktury budynku.

Należy zaznaczyć, że choć są to relatywnie rzadkie przypadki, czasami dostrzeżenie wilgoci nie jest aż takie proste. Dlatego w przypadku obiektów szczególnie narażonych na pojawienie się tego zjawiska, należy poddawać je regularnym kontrolom przeprowadzanym przez specjalistów. Mowa tutaj głównie o starszych budynkach, których izolacja może nie być idealna. Ważne jest wtedy, aby sprawdzać, czy nie dochodzi do podciągania kapilarnego, czyli problemu z podchodzeniem wody z gruntu. Zjawisko to jest konsekwencją jednoczesnej obecności w gruncie wody deszczowej lub pochodzącej ze źródeł podziemnych i nieszczelnej izolacji.

izolacja 63 Osuszanie budynku – czy trzeba to zrobić i jak przeprowadzić zabieg

Wilgoć jako poważne zagrożenie

Pamiętaj, że wilgoć to zagrożenie, którego nie należy lekceważyć. Powyżej wymieniliśmy już najbardziej podstawowe konsekwencje jej zalegania w murach. Jedną z nich jest rozwój grzyba i pleśni, czyli organizmów stanowiących poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wdychanie zarodników grzybów i pleśni może wywoływać poważne schorzenia układu oddechowego i układu krążenia. Ponadto wilgoć prowadzi do stopniowej destrukcji obiektu. Nie trzeba też chyba wspominać, jak niekomfortowe jest funkcjonowanie w obiekcie, w którym unosi się nieprzyjemny zapach wilgoci, a swobodne oddychanie jest niemożliwe.

Sposoby radzenia sobie z wilgocią

Dzisiaj istnieje wiele sposobów radzenia sobie z problemem wilgoci. Aby wybrać właściwą metodę walki, należy najpierw zidentyfikować źródło kłopotów. Jeśli jest to zalanie z uszkodzonej instalacji wodnej, bądź wskutek nieroztropnego działania sąsiada, wystarczy wykorzystać osuszacze. Jednak czasami problem jest trwały, jak ma to miejsce choćby w przypadku wspomnianego podciągania kapilarnego. W takiej sytuacji konieczne jest ponowne wykonanie izolacji. Jak to zrobić? Najlepiej poprzez podcinanie, a więc prosty zabieg, polegający na poziomym cięciu w murach. W szczelinie umieszcza się płytę izolacyjną, zabezpiecza się ją klinami przed osiadaniem i gotowe – obiekt jest chroniony przed wilgocią przez następne kilkadziesiąt lat.

Jak widzisz, problemu wilgoci nie można bagatelizować. Dostrzeżenie tego kłopotu jest proste, co oznacza możliwość szybkiej interwencji. Natomiast w jaki sposób przeprowadzić osuszanie budynku? To już zależy od tego, z jakiego powodu się ona pojawiła.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Na co zwrócić uwagę, wybierając klamki do drzwi?

Klamki do drzwi pełnią nie tylko funkcję praktyczną. Mają również istotny wpływ na wygląd i charakter wnętrza. Wybierając je, należy więc zwrócić…
WnętrzaDom Mieszkanie

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się zasłony welurowe?

Welurowe zasłony to nie tylko element dekoracyjny. To także funkcjonalny dodatek, który może znacząco odmienić charakter i atmosferę wnętrza. Ich luksusowa faktura…
Dom Mieszkanie

Noże kuchenne – dlaczego warto postawić na jakość?

Noże kuchenne to niezwykle ważne akcesoria, bez których trudno wyobrazić sobie przygotowywanie posiłków. Mimo tego, jak ważną funkcję pełnią, wiele osób nie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *