Budowa

Rekuperacja – czy warto inwestować w wentylację mechaniczną?

projektbeznazwy14 Rekuperacja – czy warto inwestować w wentylację mechaniczną?

Jesteś inwestorem, a może niebawem planujesz budowę swojemu wymarzonego domu? Zadbaj o prawidłową wentylację budynku. Współczesna technika pozwala tworzyć bezawaryjne systemy. Jednym z nich jest rekuperacja. Czy warto w nią inwestować? Podpowiadamy!

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z systemem odprowadzania ciepła. Jej głównym zadaniem jest wymiana ogrzanego i zużytego powietrza powstającego w budynku, na świeży tlen zaczerpnięty z zewnątrz i w dodatku wstępnie ogrzany. Dzięki temu procesor można zniwelować straty ciepła.

System rekuperacji jest stosowany w budynkach nowych wznoszonych w technologii pasywnej i energooszczędnej, a także w starszych, remontowanych nieruchomościach. Jego realizacja zajmuje się wiele firm, w tym Avanti Air – https://www.avantiair.pl.

Ciekawi Cię jak działa system rekuperacji? Z pomieszczeń usuwane jest zużyte powietrze, które następnie trafia kanałami do rekuperatora. W tym urządzeniu przechodzi przez wymiennik ciepła, oddając swoją energię. Za pomocą specjalnych wyrzutni zużyte powietrze jest wyprowadzane z budynku, a w tym samym czasie, zasysany jest do środka świeży tlen. „Nowe” powietrze jest oczyszczone z kurzu i pyłu i również trafia do wymiennika ciepła. Tam pobiera energię oddaną przez powietrze wychodzące i lekko ogrzane trafia kanałami do pomieszczeń w budynku.

Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja? Różnice i podobieństwa

Obecnie budowane domy są coraz szczelniejsze za sprawą nowoczesnych drzwi i okien. Z tym postępem nie zawsze idzie w parze technologia wentylacji. Zastanawiasz się, co jest lepsze, rekuperacja czy wentylacja grawitacyjna? Oto czym się różnią te dwa systemy wymiany powietrza.

System rekuperacji działa niezależnie od pogody. Natomiast wentylacja grawitacyjna możliwa jest tylko przy niższych temperaturach powietrza, a więc nie sprawdza się latem.

Profesjonalny montaż rekuperacji np. rekuperacja AvantiAir działa 365 dni w roku, a co więcej rekuperator jest bezobsługowym urządzeniem. Takiej możliwości nie ma w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Jedynym rozwiązaniem jest rozszczelnienie bądź otwarcie drzwi i okien. Nie każdy lubi to robić ze względu na panujące przeciągi oraz wlatujące do pomieszczeń owady. Uchylanie okien to również strata energii cieplnej przy wietrzeniu. Rekuperacja natomiast odzyskuje energię cieplną przy wymianie powietrza, co może przynieść znaczne oszczędności na ogrzewaniu.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Zadajesz sobie pytanie, czy warto zainwestować w rekuperację? Jeśli chcesz oddychać świeżym powietrzem bez grzybów, wilgoci i zanieczyszczeń to jak najbardziej. Wybierając rekuperator z dobrej jakości filtrami, możesz liczyć na powietrze bez zanieczyszczeń i alergenów. Oczywiście wiąże się to z regularnym wymienianiem filtrów – niektórzy producenci zalecają ich wymianę raz na trzy miesiące.

Instalacja rekuperatora gwarantuje mieszkańcom wysoki komfort wentylacyjny. Jego montaż nie należy przeprowadzać na własną rękę, lecz powierzyć fachowcom. Profesjonaliści nie tylko podłączą urządzenie, ale również wyregulują cały system wentylacji, określając potrzebną ilość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w domu. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania nawet do 30-40%.

Jak sam widzisz, warto inwestować w rekuperację, mimo początkowych kosztów, jakie przynosi zakup i montaż rekuperatora. Z biegiem czasu i to w bardzo krótkim okresie poniesione koszty bardzo szybko się zwrócą.

Powiązane posty
Budowa

Dach z płyt warstwowych - rozwiązanie idealne?

Dach jest jednym z najważniejszych elementów każdego budynku. Odpowiednie pokrycie dachu jest ważne dla ochrony budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Coraz częściej stosowanym…
Budowa

Okna i drzwi przesuwne - jak wybrać odpowiednie?

Przesuwne okna i drzwi tarasowe stanowią popularny wybór dla nowoczesnych domów i apartamentów, oferując nie tylko wyjątkową estetykę, ale także funkcjonalność i…
Budowa

Zaprawy budowlane - Przewodnik wyboru

To podstawa w każdym procesie budowlanym. Twoje wybory mogą wpłynąć na wytrzymałość, trwałość i skuteczność twojego projektu budowlanego. Czy wiesz, które zaprawy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *