Dom Mieszkanie

Ściany z mchu – Najlepszy przewodnik

ściana z mchu

Ściany z mchu to nowoczesne dzieła sztuki, które można zainstalować wewnątrz lub na zewnątrz, aby dosłownie przynieść zielone do ciebie. Zapewniają one wszystkie wspaniałe korzyści z czasu w przyrodzie, piękny akcent domu, i wymagają niewiele do utrzymania.

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, jak bardzo zmienia się Twoje samopoczucie po pobycie na świeżym powietrzu? Zielone przestrzenie mają niesamowity wpływ na ludzki organizm, pomagając nam czuć się bardziej skoncentrowanym i kreatywnym. Udowodniono również, że zielony czas redukuje stres, zwiększa koncentrację i uzdrawia ciało. Zielony czas nie oznacza jednak, że musisz wyruszyć na długą wędrówkę po lesie. W rzeczywistości możesz uzyskać wszystkie korzyści z wnętrza własnego domu, instalując ścianę z mchu.

Czym jest ściana z mchu?

Ściany z mchu to dekoracyjne elementy ścienne składające się z prawdziwego mchu przyklejonego do ściany. Większość instalacji jest zaprojektowana przy użyciu prawdziwego mchu, który został poddany procesowi konserwacji. Proces ten zarówno przedłuża żywotność ściany z mchu jak i ogranicza potrzeby konserwacyjne. Zachowany mech nadaje się również do nieskończonych opcji projektowych, ponieważ mech może być cięty i barwiony w celu dopasowania do konkretnego projektu.

Prawdopodobnie widziałeś już mech. W naturze często można go znaleźć rosnącego na skałach i w zacienionych miejscach. Ten mech zapewnia dom dla owadów, pożywienie dla dzikich zwierząt i naturalną ochronę dla drzew i roślin. Z pewnością nie powinniśmy zbierać tego mchu.

W miarę jak ściany z mchu zyskują na popularności, powstają zakłady zajmujące się zrównoważoną uprawą i zbiorem mchu specjalnie na potrzeby sztuki ściennej. Po zebraniu mech jest czyszczony, a następnie konserwowany nietoksyczną żywicą naturalną, taką jak gliceryna roślinna. Mech może być również barwiony, aby dodać dodatkowe kolory do ściany.

Ściany z mchu mają moc przekształcania ciemnych, bocznych podwórek i betonowych chodników w eleganckie zielone przestrzenie.

Aby zrównoważyć rosnący czas spędzany przed ekranem, właściciele domów wprowadzają zieleń do wnętrz. Być może masz już rośliny domowe, takie jak paprocie, sukulenty i sansewierie, ale wszystkie one wymagają pielęgnacji. Ściany z mchu nigdy nie wymagają podlewania, jak również nie brudzą. To dlatego, że mech jest zachowany, a nie rosnący aktywnie.

Czym różni się ściana z mchu od żywej ściany?

Ściany z mchu są często nazywane zielonymi ścianami, ale tak samo jest z żywymi ścianami. Jaka jest różnica? Krytyczna różnica między nimi jest taka, że żywe ściany są budowane z roślin, które aktywnie rosną, podczas gdy ściany z mchu są zakonserwowane.

Żywe ściany wymagają żywych roślin, gleby i jakiejś formy systemu dostarczania wody, aby utrzymać rośliny przy życiu. Jeśli jesteś zapalonym ogrodnikiem i nie masz nic przeciwko pielęgnacji, żywe ściany mogą być używane do uprawy roślin jadalnych, takich jak groch i fasola. Żywe ściany są świetne, ale wymagają cotygodniowej opieki, tak jak każda żywa roślina. Będziesz musiał pamiętać o podlewaniu i przycinaniu roślin, a także o spulchnianiu gleby i przesadzaniu roślin, gdy zmienia się pora roku lub rośliny osiągają swój naturalny koniec.

Ile kosztuje ściana z mchu?

W zależności od jakości materiału konstrukcyjnego i kosztów opracowania planów, ściana z mchu, średnio, kosztuje od 1000 do nawet 2000 złotych za metr kwadratowy. Ściany z mchu są umieszczone w ramach, a rodzaj ramy wpływa na ogólny koszt. Ramy są często wykonane z drewna lub metalu i mogą być powlekane, barwione lub malowane. Ceny roślin różnią się znacznie, i ważne jest, aby znaleźć równowagę między drogimi roślinami i tymi, które wymagają większej ilości opieki.

Ile kosztuje utrzymanie ściany z mchu?

Przeciętna żywa ściana waży 20-25 kilogramów na metr kwadratowy i kosztuje ok 7000 tysięcy w rocznym utrzymaniu i pielęgnacji. Dla porównania, ściana z mchu nie wymaga żadnej konserwacji i jest o 40% tańsza w instalacji niż żywa ściana. Ściany z mchu są również znacznie lżejsze, ważą około 6 kilogramów na metr kwadratowy. Ściany z mchu nie wymagają substratu lub gleby i mogą rosnąć w zacienionych miejscach, gdzie większość żywych ścian nie może. Ściany z mchu rozwijają się w zacienionych i wilgotnych miejscach, takich jak północna strona domu i wewnątrz pomieszczeń.

Jak utrzymać ścianę z mchu?

Ściany z mchu nie wymagają wiele opieki, ale odrobina uwagi pozwoli im zachować żywotność i zdrowie na znacznie dłużej. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest wilgotność. Ponieważ ściana z mchu jest zależna od wilgotności, należy trzymać ją z dala od grzejników i wprowadzić nawilżanie, jeśli ściana z mchu zacznie wyglądać sucho.

Poza tym, zalecamy, abyś co kilka miesięcy sprawdzał swoją ścianę z mchu. Poszukaj wszelkich kawałków, które mogły się poluzować i dobrze odkurz ją za pomocą sprężonego powietrza. Możesz nawet dać mu świeżą warstwę nietoksycznego środka konserwującego raz w roku, aby jeszcze bardziej przedłużyć żywotność twojej ściany z mchu.

Jak zrobić własną ścianę z mchu?

Ściany z mchu są modnym projektem do samodzielnego wykonania i doskonałym ujściem dla kreatywności. Są one szczególnie popularne wśród właścicieli mieszkań, apartamentów, domów w mieście i wynajmowanych nieruchomości, ponieważ można je zainstalować bez gleby. Wyobraź sobie oszałamiającą ścianę z mchu na wewnętrznej ścianie balkonu lub graniczącą z nudną betonową ścieżką.

Budowanie własnej ściany z mchu może być zabawnym zajęciem indywidualnym lub projektem rodzinnym, w którym każdy może pomóc. Możesz zaprojektować swoją w prosty geometryczny wzór lub przekształcić ją w pełnoprawne dzieło sztuki z różnymi teksturami. Może mieć unikalny kształt, kontrastujące kolory i dodatki kreatywnego oświetlenia lub tkanin. Twoja ściana z mchu może być dosłowną ścianą rozciągającą się na całą długość Twojego domu, lub małą ramką powieszoną na ścianie.

Czy jesteś gotowy, aby rozpocząć ten twórczy przepływ energii? Może włączysz do niej sztuczne kwiaty, napiszesz inspirującą wiadomość, zaprojektujesz herb rodzinny lub wykorzystasz kształt do opowiedzenia jakiejś historii.

Cokolwiek sobie wymarzysz, upewnij się, że to zapiszesz. Niezależnie od tego, czy naszkicujesz to na papierze, czy zapiszesz w telefonie, te plany pomogą Ci zamówić odpowiednie materiały i wykonać ścianę z mchu, którą będziesz mógł się z dumą pochwalić.

Kroki do stworzenia własnej ściany z mchu:

  • Szkicowanie. Zacznij od wstępnego szkicu swojej ściany z mchu, aby ukierunkować zamówienie materiałów i stworzyć projekt, z którym będziesz mógł pracować.
  • Zamówienie materiałów. Użyj swojego szkicu, aby zamówić wszystkie mchy, klej i inne materiały, których potrzebujesz. Pamiętaj, aby kupować lokalnie, jeśli to możliwe, i kupuj tylko mech pozyskiwany w sposób zrównoważony.
  • Rozłożenie. Zalecamy przycięcie i rozłożenie mchu przed przyklejeniem go na miejsce.
  • Wykończenie. Kiedy już będziesz zadowolony, złóż wszystko razem. Wtedy wszystko, co musisz zrobić to usiąść i cieszyć się swoją nową zieloną przestrzenią!

Profesjonalni projektanci ścian z mchu często mieszają rodzaje mchu, których używają w instalacji, aby zbudować teksturę i wzbudzić zainteresowanie. Popularne mchy to Reindeer Moss, Pillow Moss, Sheet Moss i Caribou Moss. Najbardziej popularny jest Sheet Moss, który gładko pokrywa ścianę. Mimo to Reindeer Moss oferuje szerszą gamę zieleni, a Pillow Moss jest nakrapiany efektownymi plamkami czerwieni.

Trzeba również rozważyć umieszczenie ściany z mchu. Mech lubi dość wilgotne środowisko i wyschnie na słońcu. Zachowają swój niewymagający wysiłku urok najlepiej przy wilgotności na poziomie 40-50%. Zadbaj również o to, aby zainstalować swoją nową ścianę z mchu w rozsądnej odległości od grzejników i klimatyzatorów, aby zachować jej zieloną chwałę.

Jakie są zalety ściany z mchu?

Ściany z mchu są czymś więcej niż tylko piękną dekoracją. Poprawiają one jakość powietrza, wspomagają rozwój organizmu i umysłu, zmniejszają zanieczyszczenie hałasem, a nawet zmniejszają zużycie energii w Twoim domu.

Czy ściany z mchu oczyszczają powietrze?

Mech jest wspaniałą rośliną, która nie przestaje oczyszczać powietrza po tym jak została zebrana i zakonserwowana. Ściany z mchu pracują ciężko, dzień i noc, pochłaniając dwutlenek węgla i zanieczyszczenia (w tym lotne związki organiczne) z powietrza. Następnie mech przekształca całe to świństwo w biomasę, która utrzymuje mech w zdrowiu. Wewnętrzne ściany z mchu mogą znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, a zewnętrzne ściany z mchu oczyszczają powietrze dla ptaków, wiewiórek, ryb, drzew i roślin.

Czy ściany z mchu kontrolują wilgotność?

Wilgotność odnosi się do ilości wilgoci unoszącej się w powietrzu. I choć pewna ilość wilgoci jest dobra dla zdrowej skóry i oddychania, to zbyt duża może być katastrofalna dla Twojego domu i bliskich. Bakterie i wirusy rozwijają się w wysokiej wilgotności. Jeśli wilgotność wzrośnie do niebezpiecznego poziomu, Twój dom i Twoja rodzina mogą być narażeni na niebezpieczeństwo. Bakterie mogą przyczepić się do ubrań i mebli, osłabić strukturę Twojego domu, spowodować rozwój pleśni i sprawić, że w całym domu będzie unosił się nieprzyjemny zapach.

Mech aktywnie pomaga ustabilizować wilgotność w pomieszczeniach poprzez pochłanianie nadmiaru wilgoci. Może również uwalniać wilgoć do pomieszczenia, które stało się zbyt suche, utrzymując poziom wilgotności w pomieszczeniach pomiędzy 40 a 60 procent. Jeśli mieszkasz w wilgotnej okolicy lub używasz osuszacza powietrza, ściana z mchu może być właśnie tym, co ochroni Twój dom i sprawi, że Twoja rodzina będzie zdrowa.

Stymulacja sensoryczna

Filmy i doświadczenia ASMR (Autonomous Sensory Meridian Response) są teraz hitem dla dzieciaków. Podczas gdy filmik z wentylatorem nierobiącym nic poza wydmuchiwaniem powietrza może wydawać się nieco niedorzeczny, wiele osób uważa je za niezwykle relaksujące do oglądania. W naszym nadmiernie stymulowanym, skoncentrowanym na mediach świecie, ludzie pragną prostych doświadczeń zmysłowych.

Ściana z mchu jest doskonałym sposobem, aby łaskotać zmysł wzroku, zapachu i dotyku. Mech ma subtelny i ziemisty zapach, podobny do tego, jaki można poczuć, stojąc w gaju wiecznie zielonych drzew. Ściana z mchu może spowodować, że dziecko będzie spokojniejsze i szczęśliwsze, jeśli zostanie zainstalowana w pobliżu huśtawki dziecięcej lub miejsca do zabawy. Może się nawet okazać, że sam jesteś oczarowany spokojem bujnej zielonej ściany.

I w przeciwieństwie do innych dzieł sztuki, ściany z mchu są otwarte na dotyk i zabawę. Eksplorowanie miękkich i gąbczastych tekstur, może zapewnić doskonałą stymulację dla niemowląt, maluchów, osób starszych i osób z zaburzeniami takimi jak autyzm, demencja i amnezja.

Zdrowe ciało i umysł

Spędzanie czasu w zielonej przestrzeni jest niezbędne dla zdrowego umysłu i ciała. Ściany z mchu mogą pomóc zwiększyć produktywność, kreatywność i dobre samopoczucie psychiczne. W rzeczywistości, jedno z badań wykazało, że samo spędzenie dnia w otoczeniu roślin może skutecznie zmniejszyć stres o 12%. Inne badanie wykazało, że uwaga studentów była o 70% lepsza, gdy zajęcia odbywały się w obecności roślin.

Ciało fizyczne również korzysta z muru z mchu. Kontrola wilgotności zmniejszy suchość skóry, co prowadzi do mniejszego swędzenia i mniejszej ilości zmarszczek. Ściany z mchu zmniejszają również ilość kurzu unoszącego się w powietrzu, pomagając w ten sposób osobom cierpiącym na alergie i astmę. Wśród wielu innych fizycznych korzyści, zieleń może również pomóc ludzkiemu ciału szybciej goić się po ranach i chorobach.

Czy ściana z mchu pochłania dźwięk?

Ściana z mchu, jeśli jest zainstalowana strategicznie, może tłumić dźwięk i pomóc zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem. Większość roślin może zmniejszyć dźwięk otoczenia o około 5 decybeli. Gęste i gąbczaste ściany z mchu reniferowego są uważane za doskonałe izolatory dźwięku. Ściany z mchu są szczególnie skuteczne w tłumieniu hałasu o średnich i wysokich częstotliwościach, co czyni je niezwykle korzystnymi dla domów zbudowanych blisko siebie w miastach i na przedmieściach.

Naturalna izolacja

Bardzo dużo dyskutuje się o zmniejszeniu zużycia energii poprzez budowanie zrównoważonych domów, a mech jest prawdziwym zwycięzcą, jeśli chodzi o ogrzewanie i chłodzenie domu. Mech jest doskonałym izolatorem. Możesz zainstalować ścianę z mchu po zachodniej stronie swojego domu, aby pochłonąć rażące popołudniowe słońce i utrzymać dom w chłodzie.

Jak długo przetrwa ściana z mchu?

Większość ścian z mchu zwykle zachowuje trwałość przez około dziesięć lat. Życie może być przedłużony do około 25 lat, jeśli będziesz konsekwentny w utrzymaniu i podasz mu ochronny środek co jakiś czas.

Czy ściana z mchu potrzebuje światła słonecznego?

Jak zaczniesz planować swoją nową ścianę z mchu, rozważ jej umiejscowienie. Mech radzi sobie najlepiej w cieniu. Każde bezpośrednie słońce spowoduje szybkie blaknięcie mchu i może nawet spowodować jego wyschnięcie lub spalenie. Zwróć więc uwagę na słońce padające z okien i rozważ dodanie zasłon lub przyciemnienie w razie potrzeby.

Czy ściany z mchu przyciągają insekty?

Ściany z mchu są wyjątkowo bezpieczne dla instalacji wewnętrznych, ponieważ bardzo różnią się od innych roślin wewnętrznych. Insekty są przyciągane do roślin, ponieważ są one umieszczone w doniczkach z ziemią. Ściany z mchu pozostają wolne od insektów, ponieważ nie wymagają gleby. W końcu cały mech jest zabezpieczony środkiem konserwującym w sprayu.

Ściany z mchu: Piękne, pożyteczne i łatwe do zrobienia

Jeśli szukałeś kreatywnego i łatwego projektu poprawy domu, rozważ ścianę z mchu. Zapewniają one nieskończone korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, chronią dom przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią oraz stanowią interesujący i przyciągający wzrok punkt centralny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
Dom Mieszkanie

Rodzaje kabin prysznicowych - Jakie mogą być kabiny prysznicowe?

Kabiny prysznicowe stanowią nieodłączny element współczesnych łazienek, oferując nie tylko funkcjonalność, ale również estetyczny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kabin prysznicowych, które…
ArchitekturaDom Mieszkanie

Salon z otwartym sufitem - Dlaczego wysoki sufit jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w nowo budowanych domach

Ostatnio trend na wysokie sufity ponownie zyskał na popularności, stając się jednym z ciekawszych elementów nowoczesnego projektowania domów. Dążenie do stworzenia przestronnych,…

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *