Technologia

Toalety samoczyszczące: Czy one naprawdę działają?

toaleta samoczyszcząca

Luksusowa łazienka może być wyposażona w nową, samoczyszczącą się toaletę, ale czy warto? Jak działa toaleta samoczyszcząca? Jeśli zastanawiałeś się nad nową toaletą, to z pewnością zadałeś sobie to pytanie, rozglądając się po ofertach dostępnych na rynku. Jest to nowoczesny trend, który z pewnością może ułatwić Twoje zabiegane życie. Jest on zazwyczaj postrzegany jako opcja przyjazna środowisku, co stanowi część jego zalet, ponieważ coraz więcej właścicieli domów decyduje się na stworzenie bardziej ekologicznych domów. Ale czy to nie jest zbyt piękne, aby było prawdziwe? Wcale nie, jak się okazuje.

Zapoznanie się z podstawami, zaletami i wadami oraz tym, co jest potrzebne do utrzymania tej wyjątkowej toalety, pomoże Ci określić, czy taka toaleta powinna znaleźć się w Twoim domu.

Co to jest toaleta samoczyszcząca?

Jak sama nazwa wskazuje, toaleta samoczyszcząca to urządzenie, które samo dba o czystość i dezynfekcję poprzez regularne czyszczenie po naciśnięciu przycisku. Chodzi o to, aby zmniejszyć ryzyko gromadzenia się brudu, ułatwiając utrzymanie czystej i higienicznej toalety.

Istnieje wiele marek, które radzą sobie z tym wyzwaniem na różne sposoby, ale istnieje kilka wspólnych cech samoczyszczących toalet:

 • Wykorzystują one specjalnie zaprojektowaną muszlę klozetową, która zmniejsza ilość szczelin, do których mogą przywierać nieczystości, a także nieporowate wykończenie powierzchni, które ma na celu odpychanie brudu.
 • Istnieją specjalne środki czyszczące i materiały powlekające, które umożliwiają takie działanie, w wielu markach i modelach, z których każdy jest nieco inny.

Większość samoczyszczących się toalet wykorzystuje ciśnienie wody na specjalnie zaprojektowaną miskę, a także substancje chemiczne uwalniane do wody ze zbiornika, aby oczyścić miskę przy każdym spłukaniu lub sesji czyszczenia. Niektóre z nich zawierają również lampę UV w pokrywie sedesu, która oddziałuje z roztworami czyszczącymi zawartymi w wodzie, jak również z ceramicznym odlewem o właściwościach bakteriobójczych samej miski w celu czyszczenia na poziomie mikroskopowym.

Zapewnienie właściwej konserwacji toalety

Chociaż jest to toaleta samoczyszcząca, nadal trzeba pamiętać o wykonaniu kilku czynności, aby mieć pewność, że jest ona całkowicie czysta.

Oczywiście nie wszystkie elementy są całkowicie samoczyszczące. Oznacza to, że nadal trzeba wykonać pewną pracę, aby utrzymać ją w czystości. Na przykład, może być konieczne wytarcie sedesu i zewnętrznej części toalety. Mniej więcej raz w miesiącu, tak dla pewności, należy przeprowadzić regularne czyszczenie, używając szczotki do usuwania zanieczyszczeń, które mogły się ukryć w jakimś zakamarku.

Opakowania z płynem czyszczącym i baterie, które zapewniają działanie systemu, będą musiały być regularnie wymieniane. Dla ułatwienia system jest wyposażony w lampki kontrolne informujące o niskim poziomie środka czyszczącego lub konieczności wymiany baterii.

Plusy i minusy posiadania toalety samoczyszczącej

Jak w przypadku wszystkich urządzeń, istnieją plusy i minusy, które należy sprawdzić przed podjęciem decyzji, czy toaleta samoczyszcząca jest odpowiednia do Twojego domu.

Korzyści: Są przyjazne dla środowiska!

 • Toaleta samoczyszcząca oszczędza wodę, a większość marek posiada certyfikat oszczędności wody na poziomie 1,28 GPF lub niższym.
 • Niektóre marki mają nawet system podwójnego spłukiwania, który pozwala użytkownikowi wybrać, czy będzie spłukiwał 8 litrami wody na jedno spłukanie, czy wydajniejszym 1 litrem.
 • Używanie mniejszej ilości wody do spłukiwania toalety może zaoszczędzić pieniądze na rachunku za wodę; małe zmiany sumują się w ciągu roku!
 • Chemikalia używane do czyszczenia toalety nie zalegają w misce pomiędzy czyszczeniami. Do każdego normalnego spłukiwania używana jest czysta woda ze zbiornika, co czyni ją bezpieczniejszą dla zwierząt domowych, ciekawskich dzieci i środowiska.

Minusy: Koszt.

 • Dodatkowe funkcje toalety samoczyszczącej mogą sprawić, że będzie ona droższa od alternatywnych rozwiązań.
 • Niektóre modele wymagają specjalnych pakietów czyszczących, co stanowi dodatkowy wydatek co kilka miesięcy.

Korzyści: Samoczyszcząca toaleta oszczędza czas.

 • Konstrukcja miski i powłoka glazury zostały specjalnie zaprojektowane, aby zminimalizować ilość powierzchni, na której mogą gromadzić się nieczystości.
 • Wystarczy zamknąć pokrywę, nacisnąć przycisk na zbiorniku i odejść. W niektórych modelach dostępne są różne opcje czyszczenia — na przykład czyszczenie jednominutowe lub dziesięciominutowe czyszczenie intensywne — a środki czyszczące wykonują pracę za użytkownika.
 • Czyszczenie przyciskiem oznacza, że łatwiej jest czyścić toaletę częściej, zapewniając dłuższą żywotność tej inwestycji.

Minusy: Czyszczenie jest nadal wymagane!

 • Pomimo funkcji samooczyszczenia, nadal zaleca się regularne czyszczenie ręczne i inne czynności konserwacyjne. Nie wyrzucaj jeszcze sprzętu do czyszczenia łazienki, technologia nie jest jeszcze tak zaawansowana.

Korzyści: Designerski styl.

 • Toalety są dość powszechne, ale nowe technologie pozwoliły na nowe projekty, więc wiele marek oferuje różne odcienie ceramiki.
 • Deska sedesowa i pokrywa są dostosowane do potrzeb samoczyszczących się toalet, odchodząc od tradycyjnego wyglądu, a także ułatwiając ich zdejmowanie w celu dokładniejszego czyszczenia.

Minusy: Różnice w wyglądzie.

 • W zależności od modelu i funkcji, spłuczka toalety i inne elementy sterujące mogą znajdować się na górze zbiornika, co może stanowić wyzwanie dla niektórych domowników z dziećmi uczącymi się korzystać z toalety.

Korzyści: Nowe technologie przy zachowaniu tej samej funkcjonalności.

 • Jedyne części, które różnią się od tradycyjnych toalet, znajdują się w pokrywie zbiornika lub w sedesie. Gdy coś się zepsuje, można to dość łatwo naprawić!
 • Większość modeli posiada obecnie pokrywy z funkcją cichego zamykania, aby zapewnić cichszą pracę, a także wydłużyć żywotność sedesu i pokrywy.

Minusy: Naprawy.

 • Jeśli pokrywa lub siedzenie złamie się, prawdopodobnie będziesz musiał kupić zamiennik online. Ponieważ nie można kupić nowego w sklepie z częściami zamiennymi, trzeba czekać na wysyłkę.

łazienka z toaletą samoczyszczącą

Luksusowe wyposażenie łazienki

Samoczyszczące toalety są częścią nieustannie rozwijających się wysiłków zmierzających do poprawy komfortu korzystania z łazienki. Jeżeli jest możliwe, aby czas spędzony w łazience był bardziej komfortowy, nowe technologie nadrabiają zaległości, aby znaleźć sposób. Nowsze, luksusowe toalety, takie jak toalety samoczyszczące, są wyposażone w funkcje zaprojektowane tak, aby uczynić je bardziej funkcjonalnymi i wygodnymi.

Istnieje wiele nowych funkcji, ponieważ technologia dogania łazienki, i możesz być zaskoczony, jak cenowo przystępne są niektóre z wysokiej klasy toalet. Wspólne dodatkowe funkcje mogą obejmować:

 • Wolno opadająca deska.
 • Podgrzewane siedzisko.
 • Automatyczne spłukiwanie.
 • Lampka nocna.
 • Pilot zdalnego sterowania.
 • Samoczynny odświeżacz powietrza.
 • Suszarka powietrza.
 • Funkcje mycia bidetu.
 • Ostrzeżenia o przeciekach dzięki wbudowanym czujnikom.

Te funkcje są standardem w niektórych luksusowych toaletach. Jeśli jednak chcesz unowocześnić swoje wnętrze łazienki bez konieczności unowocześniania całej toalety, możesz znaleźć deski sedesowe, które są tak skonstruowane, aby zawierały wiele z tych funkcji, co pozwala na całkowite dostosowanie toalety samoczyszczącej.

Podobnie jak w przypadku zwykłej toalety, istnieją różne kolory, wzory i funkcje, z których można wybierać przy wyborze nowej toalety samoczyszczącej. Mogą być one droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale wynagradzają to wygodą i stylem. Od Ciebie zależy, czy wybierzesz projekt, który pasuje do Twojego osobistego stylu.

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
TechnologiaDom Mieszkanie

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Smart home to pojęcie, które coraz częściej pojawia w naszym otoczeniu, bo rozwiązań technologicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie jest coraz więcej. Jedne…
Technologia

Anteny kierunkowe jak je poprawnie zamontować

Antena kierunkowa DVB-T2 to rodzaj anteny telewizyjnej, która jest specjalnie zaprojektowana do odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Ten rodzaj sprzętu skupia sygnał…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *