ArchitekturaDom Mieszkanie

Wpuść więcej światła do swojego domu. Projekty domów z panoramicznymi oknami.

glowne 5 Wpuść więcej światła do swojego domu. Projekty domów z panoramicznymi oknami.

Panoramiczne okna to coraz powszechniej stosowany element architektury w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Projekty domów z panoramicznymi oknami cieszą się popularnością inwestorów ze względu na swoje walory estetyczne, ale i funkcjonalne. Dlaczego warto stawiać na takie przeszklenia i jaka jest ich specyfika?

Dom przy Bukowej 48

Dom przy Bukowej 48

Panoramiczne przeszklenia – w jakie okna wyposażyć projekty domów?

Aby poznać specyfikę panoramicznych okien musimy powiedzieć kilka słów o tym, jakie to przeszklenia i co oferuje nam rynek stolarki okiennej. Projekty domów z panoramicznymi oknami stosują taki wariant architektoniczny w kilku kluczowych miejscach. To najczęściej okna kuchenne – jednolite lub narożne, okna w wykuszach, czy okna, a szerzej przeszklenia stanowiące elementy drzwi tarasowych. Panoramiczne okna charakteryzują się tym, iż najlepszą widoczność oferują w linii horyzontalnej – poziomej. To okna – najprościej mówiąc – szersze, niż wyższe. Jakie okna mamy do wyboru szukając stolarki do naszego domu? Możemy wyróżnić trzy podstawowe typy;

  • okna stałe: to stolarka typu fix, nie posiadająca funkcji otwierania ani uchylania. Posiadają wysokie parametry izolacyjności cieplnej i charakteryzują się niższą ceną względem tradycyjnych okien. Stałe okna umożliwiają dobre doświetlenie wnętrza oraz optycznie powiększają przestrzeń mieszkalną. Przy pomocy stałych elementów stolarki można wykonywać większe elementy ścienne, nie tylko standardowe okna.
  • okna przesuwne: to przeszklenia zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Posiadają okucia umożliwiające pełne rozwarcie skrzydła, lub uchylenie go w tradycyjny sposób. Cena przesuwnych systemów jest wyższa od stałe zabudowy. Okna przesuwne, inaczej zwane HS, można realizować w dużych formatach, najczęściej jako element drzwi tarasowych lub ogrodów zimowych.
  • okna rozwierno-uchylne: jeśli chcemy otworzyć wnętrze na taras niższym kosztem niż przy pomocy HS-ów warto zastanowić się nad drzwiami, które można wyczajenie otworzyć oraz uchylić. Z ich wykorzystaniem nie stworzymy dużej, przeszklonej ściany, lecz w tradycyjnych balkonowo-tarasowych zastosowaniach powinny się sprawdzić wystarczająco.
Dom przy Cyprysowej 58

Dom przy Cyprysowej 58

Okna panoramiczne w kuchni

Pierwsze panoramiczne okna stosowane w projektach domów występowały z reguły w kuchni. Zlokalizowane były stosunkowo nisko, tuż nad roboczym blatem, dlatego nie były to okna typowo widokowe. Spełniały raczej funkcję doświetlająca przestrzeń kuchni, niż dawały szeroka panoramę widoków. Oczywiście z pewnego oddalenia, z jadalni, czy salonu można obserwować przez nie naturę, lecz pracując w kuchni, przy oknie na poziomie blatu jest to utrudnione. Z czasem okna kuchenne nie tylko rosły w szerz, ale i wzwyż. Panoramiczne okna narożne stosowane w kuchni spełniają nie tylko efekt doświetlający, lecz również dają szeroką perspektywę na otaczającą dom strefę zieleni.

Dom przy Pastelowej 3

Dom przy Pastelowej 3

Dom przy Pastelowej 16 bis

Dom przy Pastelowej 16 bis

Otwarte projekty domów – drzwi tarasowe w systemie HS.

Panoramiczne, szerokie przeszklenia coraz częściej stosowane są w systemach tarasowych. Przesuwne drzwi HS powiększają optycznie wnętrze domu, otwierając go na przydomową sferę zieleni. Przy pomocy kombinacji stolarki stałej i przesuwnej możliwe jest wykonywanie całych ścian budynku, w jednym, przeszklonym ciągu. Nowoczesne projekty domów coraz częściej dysponują przesuwnymi drzwiami na taras. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania nie tracimy miejsca w mieszkaniu, gdyż progi są niskie, a skrzydła rozsuwają się na boki. Dom jest maksymalnie otwarty, a wnętrze optycznie większe.

Dom przy Bukowej 36

Dom przy Bukowej 36

Przeszklona witryna w przestrzeni jadalnianej – projekty domów z nowoczesnym pazurem.

Ciekawym elementem architektonicznym, który możemy zaobserwować przeglądając projekty domów jest przeszklona witryna – duże stałe okno zlokalizowane w wykuszu. Takie rozwiązanie jest zarówno eleganckie, jak i funkcjonalne, a poza tym dodaje charakteru całości kompozycji budynku. Realizując przeszkloną witrynę w salonie, lub innej części livingroomu warto wykonać do niej nisko położony parapet. Taki parapet stanowi jednocześnie idealne miejsce do siedzenia i obserwowania natury. Miękkie poduchy, ciepły koc, ulubione maskotki dzieci – wszystko to znajdzie zastosowanie w przyjemnych momentach korzystania z dużego, salonowego okna. W przeszkleniach tego typu stosuje się zazwyczaj okna stałe. Otwieranie skrzydła o szerokości 2.5 metra mogłoby być problematyczne, dlatego dla większych przeszkleń stosuje się stolarkę stałą.

Dom przy Cyprysowej 62

Dom przy Cyprysowej 62

Moda, nowoczesny trend, a może funkcjonalna nowinka, która coraz częściej występuje w naszych domach? Szerokie przeszklenia zyskują sobie licznych fanów, a projekty domów zawierające takie rozwiązania są ochoczo wybierane przez kolejnych inwestorów. Powiększające się przeszklenia w domach jednorodzinnych to również skutek coraz lepszej technologii w produkcji stolarki i szyb. Nowoczesne okna i szyby są wysoce energooszczędne, a zdolność absorbowania energii słonecznej i oddawania jej wnętrzu dodatkowo podnosi atrakcyjność takiego rozwiązania. Nowoczesne szyby grzeją, nie chłodzą dlatego znika obawa przez stosowaniem ich podczas realizacji inwestycji. Projekty domów z dużymi przeszkleniami, które zostały przedstawione w tekście znajdziecie na https://www.galeriadomow.pl.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Na co zwrócić uwagę, wybierając klamki do drzwi?

Klamki do drzwi pełnią nie tylko funkcję praktyczną. Mają również istotny wpływ na wygląd i charakter wnętrza. Wybierając je, należy więc zwrócić…
WnętrzaDom Mieszkanie

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się zasłony welurowe?

Welurowe zasłony to nie tylko element dekoracyjny. To także funkcjonalny dodatek, który może znacząco odmienić charakter i atmosferę wnętrza. Ich luksusowa faktura…
Dom Mieszkanie

Osuszanie budynku – czy trzeba to zrobić i jak przeprowadzić zabieg

Zarówno w blokach mieszkalnych, jak i w domach jednorodzinnych oraz wielu innych budynkach, może pojawić się wilgoć. Zastanawiasz się, czy konieczne jest…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *