Budowa

Wykop pod oczko wodne w ogrodzie: jak je zbudować?

excavator 800996 1280 Wykop pod oczko wodne w ogrodzie: jak je zbudować?

Małe zbiorniki wodne są często spotykanym elementem aranżacji przydomowych przestrzeni. To taka ozdoba ogrodu, przy której chętnie odpoczywamy czy przyjmujemy gości. Chcesz stworzyć oczko wodne w swoim ogrodzie? Skorzystaj zatem z pomocy profesjonalnej firmy, znającej się na tego rodzaju robotach ziemnych. Zapoznaj się z naszym artykułem, by dowiedzieć się, jakie prace będzie trzeba wykonać. Zapraszamy do lektury!

Gdzie należy zrobić wykop pod oczko wodne?

Zanim poszukasz firmy, która zajmie się pracami ziemnymi, najpierw zastanów się, gdzie znajdzie się oczko. Sugerujemy, że najlepiej byłoby, gdybyś wybrał do tego teren w półcieniu. Niedaleko miejsc, w których chętnie wypoczywasz. Rośliny wodne lubią stanowisko słoneczne – muszą mieć dostęp do światła słonecznego przez przynajmniej kilka godzin dziennie, choć z drugiej strony: zbyt intensywne słońce sprzyja rozwojowi glonów i związków szkodliwych dla ryb.

Warto zadbać również o to, aby oczko wodne było zlokalizowane z dala od drzew liściastych i innych roślin, które mogłyby spowodować jego zanieczyszczenie i tym samym zaburzyć ładny efekt zbiornika. Gdy wiesz już, jakie jest odpowiednie miejsce na oczko, czas na wykop! Nie jest to proste zadanie i jest czasochłonne, więc najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na profesjonalne usługi świadczone przez taką firmę jak np. Szczucki, która ma doświadczenie w starannym wykonywaniu wykopów pod rozmaite zbiorniki.

Czas ruszyć z pracami ziemnymi

Powinieneś również zastanowić się, jakiej wielkości chcesz oczko wodne. Tutaj masz kompletną dowolność – może mieć ono wielkość 2 m2 lub nawet 40 m2. Oczywiście przy podejmowaniu decyzji weź pod uwagę powierzchnię ogrodu.

Równie istotne jest to, abyś określił kształt oczka wodnego, choć najpopularniejsze są oczka w kształcie koła. Po ustaleniu tych wszystkich kwestii czas na prace ziemne, czyli wykopanie dołu pod oczko wodne. Powinno mieć ono przynajmniej 40 cm głębokości, oprócz miejsca na wyłożenie dna. Zadbaj o to, aby odpowiadał planowej powierzchni oczka. Z obszaru budowy pozbądź się także roślin, korzeni i kamieni. Potem czas na następny etap – nałóż folię PCV, plastikowe oczko wodne lub zacznij betonować. Wszystko tutaj zależy od tego, na jaką formę się zdecydujesz.

Na samym końcu czeka najprzyjemniejsze zadanie, czyli obsadzenie brzegu roślinnością. Obowiązkowym krokiem jest także zakup urządzeń do utrzymywania filtrów z pompami i lamp UVC. Bez nich Twoje oczko wodne szybko zamieni się w coś brzydko pachnącego…

Powiązane posty
Budowa

Zaprawy budowlane - Przewodnik wyboru

To podstawa w każdym procesie budowlanym. Twoje wybory mogą wpłynąć na wytrzymałość, trwałość i skuteczność twojego projektu budowlanego. Czy wiesz, które zaprawy…
Budowa

Pręty kwadratowe - klucz do solidnych konstrukcji

W świecie budownictwa i przemysłu, gdzie precyzja i trwałość materiałów odgrywają kluczową rolę, pręty kwadratowe stanowią niezbędny element wielu projektów. Sklep Wyrobyzestali.pl…
BudowaArchitektura

Od pomysłu do realizacji: krok po kroku przez proces wyboru projektu domu

Wybór odpowiedniego projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć inwestor planujący budowę własnej nieruchomości. Obecnie dostępne są liczne rozwiązania…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *