Inne

Jak pozbyć się kurzu z domu?

kurz Jak pozbyć się kurzu z domu?

Kurz w mieszkaniu to nie tylko problem estetyczny. W dużych ilościach może on powodować różnego rodzaju alergie i problemy z oddychaniem. Osiada na meblach, kanapach i sprzętach. Podpowiadamy jak skutecznie pozbyć się go z domu. 

Kurz i roztocza – dlaczego są tak niebezpieczne?

Jedną z najniebezpieczniejszych kwestii związanych z kurzem są tak zwane roztocza kurzu domowego. Jest to bardzo liczny gatunkowo rząd pajęczaków, których nie widać gołym okiem. W naszym otoczeniu najczęściej bytuje skórożarłoczek skryty. Stworzenia te odżywiają się naszym naskórkiem, a najlepsze warunki do ich rozwoju stwarza temperatura pokojowa. Można więc łatwo wywnioskować, że dużo czasu spędzają w naszych mieszkaniach. Ich ulubione miejsca to koce, kanapy, dywany, łóżka czy zasłony.

Chociaż roztocza nie są widoczne gołym okiem ich obecność w naszym otoczeniu może skutkować takimi konsekwencjami jak: alergie, przewlekły kaszel a nawet astma oskrzelowa. 

Sposoby na pozbycie się kurzu z mieszkania

Całkowite wyeliminowanie roztoczy z naszego otoczenia nie jest możliwe, ale redukcja kurzu w mieszkaniu może znacząco ukrócić negatywne skutki ich bytowania w naszym domu. Jak skutecznie pozbyć się kurzu z mieszkania? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na szczególne dbanie o higienę miejsc, w których roztocza lubią przebywać. W miarę możliwości zrezygnujemy z ciężkich zasłon i firan w oknach – lepiej zamienić je na praktyczne rolety lub lżejsze alternatywy, które można stosunkowo łatwo zdjąć i uprać. Postawmy także na niewielkie i lekkie dywany, których regularne trzepanie nie będzie dla nas problematyczne. Warto także dbać o koce – powinniśmy prać je przynajmniej raz na trzy miesiące. Raz na jakiś czas warto także przewietrzyć je na dworze, szczególnie w momencie, kiedy temperatura spada poniżej minus dziesięciu stopni. Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. 

Aby usuwanie kurzu z mebli było skuteczne podczas sprzątania zaczynajmy od wyższych partii mebli. Jeżeli kurzu jest dużo warto początkowo spryskać powierzchnię wodą, dzięki temu unikniemy unoszeniu się chmury kurzu. Starajmy się także przechowywać na meblach jedynie najbardziej potrzebne przedmioty. Duża ilość szkła i bibelotów będzie przyczyniać się do ciągłego osadzania kurzu. 

Pamiętajmy, że kluczem do pozbycia się kurzu z mieszkania jest regularne jego usuwanie. Jeżeli będziemy mieli w pamięci kilka praktycznych zasad, cała procedura stanie się o wiele prostsza i zdecydowanie bardziej skuteczna. 

Powiązane posty
Inne

Jak naprawić kuchenny zlewozmywak?

Słyszysz dziwne odgłosy bulgotania ze zlewu kuchennego? Te dźwięki są co najmniej irytujące. Więc oto jak naprawić bulgoczący kuchenny zlew.
Inne

Wydłuż życie swojej lodówce – 4 zasady

Lodówka jest jednym z najdroższych urządzeń w domu. To spora inwestycja i klucz do funkcjonalnej kuchni. Więc oto cztery sposoby, aby pomóc…
Inne

Pojedyncze czy podwójne Espresso - Jaka jest różnica?

Większość ludzi nie ma pojęcia, jakie są prawdziwe różnice między pojedynczym i podwójnym espresso. Nie jest to tak oczywiste, jak sobie wyobrażasz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *