Inne

Wydłuż życie swojej lodówce – 4 zasady

lodówki

Lodówka jest jednym z najdroższych urządzeń w domu. To spora inwestycja i klucz do funkcjonalnej kuchni. Więc oto cztery sposoby, aby pomóc jej działać dłużej.
Jednym z najdroższych i najważniejszych urządzeń, które kupujemy w naszych domach, jest lodówka. Często nie zwracamy uwagi na jej pracę, ma działać, dopóki się nie zepsuje lub nie padnie całkowicie. Dobrym pomysłem jest więc podjęcie kroków, które pomogą lodówce utrzymać się w najlepszym stanie i działać tak długo, jak to tylko możliwe.

W ten sposób ograniczysz ryzyko, że pozostaniesz na lodzie, a tak naprawdę na roztopionym lodzie z rozmrożoną lub zepsutą żywnością. Pomoże to również zagwarantować, że nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na nowe urządzenie, dopóki nie nadejdzie na to faktyczny czas. Oto co możesz dziś zrobić, aby przedłużyć żywotność swojej lodówki.

Ustaw prawidłowo lodówkę

Jeżeli masz taką możliwość, uważaj na to, gdzie ustawiasz lodówkę w kuchni. Czasami jest tylko jedno miejsce, aby ją zmieścić, więc nie masz wyboru, ale kiedy to zrobisz, umieść urządzenie z dala od źródeł ciepła, takich jak piekarniki i kuchenki. Powodem tego jest fakt, że silnik chłodziarki będzie musiał pracować ciężej niż to konieczne, jeśli znajduje się w pobliżu gorących urządzeń, a tym samym będzie musiał starać się utrzymać jeszcze chłodniejsze wnętrze ze względu na nadmiar ciepła z zewnątrz.

Ponadto, jeśli masz zapasową lodówkę, którą trzymasz w garażu, rozważ możliwość przeniesienia jej do piwnicy lub innego miejsca. Latem w garażach jest zazwyczaj bardzo gorąco, chyba że są one odpowiednio zaizolowane. Twoja lodówka będzie pracować przez cały czas, aby utrzymać chłód w takim otoczeniu i w rezultacie skraca się jej żywotność.

Utrzymaj poziom

Gdziekolwiek ustawisz lodówkę, upewnij się, że jest ona wypoziomowana. Jeśli urządzenie nie jest prawidłowo ustawione, prawdopodobnie nie będzie się zamykać prawidłowo. Jeśli tak, powietrze będzie wydostawało się z nieszczelności — nawet tych małych — a silnik lodówki będzie musiał znów ciężko i nieprzerwanie pracować, aby utrzymać chłód w środku.

Sprawdzaj lodówkę co najmniej raz lub dwa razy w roku, aby upewnić się, że jest ona wypoziomowana. Mury domów pracują i osiadają z czasem, więc nawet jeśli przy pierwszej instalacji urządzenie może być wypoziomowane, może ono z czasem stracić poziom, a Ty nie będziesz zdawał sobie z tego sprawy.

Należy dobrze wyczyścić i naprawić urządzenie

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność swojej lodówki, czyść ją dokładnie i często. Podczas gdy prawdopodobnie od czasu do czasu czyścisz wnętrze urządzenia, aby wytrzeć rozlane płyny i tym podobne, zwróć również uwagę na zewnątrz. W szczególności należy odkurzać lub wycierać ażurowy tył lodówki. Jest to część systemu chłodzenia i z czasem gromadzi kurz, cząsteczki pożywienia, sierść zwierząt domowych i inne. To nagromadzenie powoduje, że urządzenie pracuje mniej wydajnie, więc należy je czyścić kilka razy w roku.

Co więcej, należy co jakiś czas czyścić uszczelki drzwi, aby pozbyć się brudu i tłuszczu, który gromadzi się na nich w trakcie użytkowania. Używaj ciepłej wody z mydłem i szmatki na wszystkich uszczelkach, do których masz dostęp. Ponadto, jeśli posiadasz starsze urządzenie, które nie ma opcji automatycznego rozmrażania, będziesz musiał rozmrozić je ręcznie.

Jeśli zauważysz, że twoja lodówka się zepsuła, zawsze upewnij się, że profesjonalista zajmie się nią wcześniej niż później. Zwróć uwagę na takie objawy, jak głośne lub dziwne dźwięki wydawane przez urządzenie, dziwne zapachy, awaria świateł lub szybkie psucie jedzenia, ponieważ temperatura nie jest wystarczająco niska.

Im szybciej problemy zostaną zdiagnozowane przez elektryka lub innego specjalistę, tym szybciej można je naprawić. Pomoże to urządzeniu pracować przez długi czas. Pamiętaj też, że być może nie będziesz musiał płacić za takie naprawy z własnej kieszeni. Twoja lodówka może być nadal objęta gwarancją, jeśli coś się z nią stanie. Alternatywnie, zapytaj sprzedawcę, „Co obejmuje gwarancja?”, a dowiesz się, że te dokumenty zwykle pokrywają koszty związane z naprawą lub wymianą urządzeń i systemów w miarę ich starzenia.

Unikaj umieszczania rzeczy na lodówce

Wiele osób używa górnej części lodówki jako miejsca do przechowywania. Jest to zrozumiałe, ale jeśli to zrobisz, nie dasz swojej maszynie największej szansy na długie życie. Unikaj umieszczania rzeczy na lodówce, ponieważ może to zatrzymać odpływ ciepłego powietrza, które wypływa z góry. Z kolei silnik będzie musiał pracować ciężej, a wkrótce może się przegrzać. 

Postępuj zgodnie z prostymi, ale skutecznymi wskazówkami wymienionymi powyżej, a znacznie przedłużysz żywotność swojej lodówki. Powinieneś także zauważyć, że z czasem marnujesz mniej żywności, ponieważ lodówka działa optymalnie i dłużej utrzymuje świeżość produktów. 

Powiązane posty
Inne

Przewody kompensacyjne - Klucz do stabilności termicznej

Przewody kompensacyjne, choć często niedoceniane, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu stabilności termicznej w wielu branżach. Czy wiesz, jakie są ich zastosowania i…
Dom MieszkanieInne

Gdzie kupić serwisy kawowe?

Porządnie wykonany serwis do kawy to podstawa naszej zastawy domowej. Nie ma się zatem co dziwić temu, że tak wiele osób podczas…
Inne

Skuteczne metody dbania o bezpieczeństwo dzięki Panter

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to kluczowy aspekt, którego nie można lekceważyć. Jednak jak skutecznie zadbać o ochronę pracowników i minimalizować ryzyko wypadków?…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *