Ogród

Co ile stawiać słupki ogrodzeniowe – w zależności od typu zabezpieczenia posesji

co ile slupki ogrodzeniowe Co ile stawiać słupki ogrodzeniowe - w zależności od typu zabezpieczenia posesji

Odpowiednie rozmieszczenie słupków ogrodzeniowych jest kluczowym elementem budowy trwałego i estetycznego ogrodzenia. W zależności od rodzaju ogrodzenia i materiału, odstępy między słupkami mogą się różnić. W tym artykule dowiesz się, co ile stawiać słupki w zależności od typu ogrodzenia. Poznaj wszystkie najważniejsze parametry. Czytaj dalej!

Co ile stawiać słupki – typy ogrodzenia

1. Ogrodzenie z siatki

Siatka ogrodzeniowa jest jednym z najpopularniejszych form zabezpieczenia posesji przed intruzami. Niska cena, łatwy montaż i skuteczna ochrona działki to plusy, które przemawiają za tym produktem.

Słupki ogrodzeniowe powinny być umieszczone w odległości od 2 do 2,5 metrów od siebie. Nie zaleca się większej odległości, ponieważ w ten sposób siatka będzie dobrze napięta i nie będzie uginać się pod wpływem np. silnego wiatru. Ważne jest, aby słupki narożne i końcowe były dobrze wzmocnione, ponieważ to one będą narażone na największe obciążenia.

Warto także pomyśleć o słupach podporowych. W przypadku ogrodzeń dłuższych niż 25 metrów zaleca się montaż dodatkowych słupków podporowych. Rozstawione są  co 25 metrów, powinny być wyposażone w podwójne zastrzały, które dodatkowo stabilizują konstrukcję.

2. Ogrodzenie z paneli ogrodzeniowych

Panele metalowe są bardziej sztywne i wytrzymałe niż siatka, co pozwala na większe odstępy między słupkami. Standardowo słupki stawia się co 2,5 do 3 metrów. Jednak w zależności od specyfikacji producenta, mogą one być rozmieszczone nawet co 3,5 metra. 

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakiej długości są Twoje panele ogrodzeniowe. To właśnie długość wyznaczy miejsca, w których powinieneś umieścić słupki.

3 Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenia drewniane są eleganckim i naturalnym wyborem, który dobrze komponuje się z ogrodem i przestrzenią zieloną. Słupki główne powinny być rozmieszczone w odstępach 4 metrów od siebie. Są one podstawowymi punktami nośnymi całego ogrodzenia, dlatego muszą być solidnie zamocowane i dobrze osadzone w ziemi.

Pomiędzy słupkami głównymi, co 2 metry, należy wstawić słupki pośrednie. Te dodatkowe słupki pomagają wzmocnić konstrukcję ogrodzenia i zapewniają stabilność. Warto także pamiętać, że wszystkie deski ogrodzeniowe powinny być rozmieszczone w równych odstępach. Standardowo, deski powinny mieć długość 4 metrów, co odpowiada odległości pomiędzy słupkami głównymi.

4. Ogrodzenie palisadowe

Ogrodzenie palisadowe, charakteryzujące się nowoczesnym wyglądem i solidną konstrukcją. Wymaga jednak odpowiedniego rozmieszczenia słupków, aby zapewnić stabilność i trwałość całej konstrukcji.

Dla ogrodzenia palisadowego zaleca się rozmieszczenie słupków w odstępach od 2,5 do 3 metrów. Taka odległość zapewnia wystarczającą stabilność i wsparcie dla paneli palisadowych. Minimalizuje to ryzyko wyginania się lub uszkodzenia ogrodzenia pod wpływem wiatru czy innych czynników.

5. Ogrodzenie z siatki leśnej

W przypadku ogrodzenia z siatki leśnej standardowa odległość między słupkami wynosi zazwyczaj około 3 metrów. Dzięki temu siatka jest odpowiednio napięta i stabilna.

Rozstawienie słupków w takim odstępie jest mniej wymagające pod względem precyzji w porównaniu do ogrodzeń np. z paneli ogrodzeniowych. Nawet różnica 10-20 cm w rozstawieniu słupków nie powinna wpływać negatywnie na stabilność i funkcjonalność ogrodzenia.

To już wszystko w tym artykule. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, co ile należy stawiać słupki ogrodzeniowe. Ich odpowiednie rozmieszczenie to klucz do trwałości i stabilnej konstrukcji.

 

Powiązane posty
Ogród

Ogrodowe inspiracje: betonowe donice - nowoczesny akcent Twojego ogrodu

Ogród to nie tylko miejsce relaksu, lecz także przestrzeń, która odzwierciedla nasz styl i osobowość. Wybór odpowiednich elementów, takich jak donice, może wnieść do…
Ogród

Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodu to nie tylko estetyczny dodatek, ale również praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się zewnętrzną przestrzenią po zmroku. Odpowiednio zaplanowane i…
Ogród

Jak dopasować ogrodzenie do bryły domu? Poradnik

Stoisz przed wyborem pasującego do Twojej nieruchomości ogrodzenia? Współcześnie do wyboru masz wiele, różnych produktów i materiałów. Niektóre wyróżnia trwałość i solidność,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *