Ogród

Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

13119 qd7L6TmDtoGcorRn Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodu to nie tylko estetyczny dodatek, ale również praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się zewnętrzną przestrzenią po zmroku. Odpowiednio zaplanowane i rozmieszczone źródła światła, zapewnią bezpieczeństwo oraz pozwolą na lepszą ekspozycję określonych elementów krajobrazu. Jak więc rozmieścić lampy we własnym ogrodzie oraz na jakie kwestie techniczne należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Jak zaprojektować i rozmieścić oświetlenie ogrodowe?

Aby zaprojektować i efektywnie rozmieścić oświetlenie ogrodowe, należy zacząć od analizy dostępnej przestrzeni. Niebagatelne znaczenie w takim przypadku ma przede wszystkim charakter ogrodu oraz potrzeby wszystkich użytkowników. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby mało interesującą lub mało uczęszczaną strefę pozostawić nieoświetloną, a wysiłki skupić na reprezentatywnej części obszaru.

Na początek potrzebna jest drobiazgowa obserwacja ogrodu, którą najlepiej wykonać w ciągu dnia. Należy zwrócić uwagę na to, gdzie pada najwięcej światła oraz jakie elementy tworzą cień. Wiedza ta pozwoli podjąć decyzję o montażu lamp doświetlających w określonych obszarach ogrodu.

Kolejną kwestią są ścieżki, obok których warto zamontować niskie lampy zewnętrzne lub inny rodzaj oświetlenia skierowanego ku ziemi. Przy rozmieszczaniu tych elementów należy upewnić się, że światło jest we wszystkich miejscach równomierne i delikatne. Jeśli przy ścieżkach umieszczone są wyjątkowe rośliny, to do ich doświetlenia należy użyć dodatkowych lamp.

Ciekawym pomysłem jest stworzenie efektu trójwymiarowości w oświetleniu ogrodowym. Aby go uzyskać, należy wykorzystać kilka rodzajów światła. Odpowiednie umiejscowienie lamp pozwala na podkreślenie unikatowego kontrastu między lekko doświetlonym cieniem a mocniejszym światłem. Utworzenie kilku warstw oświetleniowych może być dobrym pomysłem do wyróżnienia charakterystycznego punktu w ogrodzie.

Oświetlenie ogrodu i aspekty techniczne

Warto także zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Kluczowe znaczenie ma zwłaszcza zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, gdzie popularnością cieszą się głównie LEDy. Takie lampy pozwalają na długie i bezawaryjne użytkowanie przy niskim zużyciu energii elektrycznej.

Obecnie dużą wagę przywiązuje się do systemów automatyzacji oraz intuicyjnego sterowania oświetleniem. Popularnością cieszą się zwłaszcza lampy zawierające czujniki ruchu oraz inteligentnie reagujące na zmienne warunki oświetleniowe. Warto także rozważyć zakup urządzenia do sterowania automatycznym włączaniem i wyłączaniem światła o określonych godzinach.

Powiązane posty
Ogród

Jak dopasować ogrodzenie do bryły domu? Poradnik

Stoisz przed wyborem pasującego do Twojej nieruchomości ogrodzenia? Współcześnie do wyboru masz wiele, różnych produktów i materiałów. Niektóre wyróżnia trwałość i solidność,…
Ogród

Przygotowanie ogrodu do sezonu – wszystko, co musisz wiedzieć

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, wiele osób zaczyna myśleć o tym, jak przygotować swój ogród do nadchodzącego sezonu. Niezależnie od tego, czy…
Ogród

Kret w ogrodzie - jak pozbyć się kreta?

Ogród to miejsce, gdzie każdy miłośnik przyrody pragnie cieszyć się pięknem roślin i spokojem otaczającej przyrody. Niestety, czasem do ogrodu zaczepiają się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *