Dom Mieszkanie

Jak dobrać kołdrę i poduszkę, na której zawsze komfortowo się wyśpisz?

iStock 1319025775 1170x658 1 Jak dobrać kołdrę i poduszkę, na której zawsze komfortowo się wyśpisz?

Zdrowy i spokojny sen to podstawa dobrego samopoczucia. Istotnym elementem wyposażenia sypialni, który wpływa na komfort snu, jest pościel. Odpowiednio dobrana kołdra oraz poduszka są gwarancją zdrowego snu, a ich zakup należy dokładnie przemyśleć oraz dopasować do indywidualnych potrzeb człowieka.

Dlaczego wybór wygodnej kołdry i poduszki jest ważny?

Powodów, dla których sen jest tak bardzo istotny dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia, jest wiele. Sen zapewnia regenerację komórek, regulację hormonów oraz zwiększenie odporności organizmu. Ponadto poprawia sprawność psychofizyczną człowieka. Właśnie dlatego należy odpowiednio zadbać o komfort snu, m.in. poprzez wybór odpowiedniej pościeli. Dobrze dobrana kołdra zapewnia odpowiednią wentylację oraz temperaturę do zasypiania, niezależnie od pory roku. Kołdra powinna chłodzić organizm latem oraz ogrzewać go w zimne noce. Natomiast zadaniem poduszki jest podparcie kręgów szyjnych oraz zadbanie o prawidłową pozycję podczas snu. Kupując wygodną kołdrę i poduszkę można zainwestować w zdrowie i dobre samopoczucie.

Jak dobrać odpowiednią kołdrę?

Dobrze dobrana kołdra gwarantuje lepszy sen. Kołdry można podzielić na całoroczne, letnie i zimowe. Modele całoroczne jak sama nazwa wskazuje, można używać zarówno latem, jak i zimą. Są uniwersalne i zapewniają ciepło podczas zimnych nocy, a także wentylację podczas letnich upałów. Jednakże kołdrę warto zmieniać sezonowo. Modele letnie są lekkie, przewiewne i doskonale odprowadzają wilgoć, zapewniając cyrkulację powietrza. Natomiast kołdra zimowa skutecznie utrzymuje ciepło, jest miękka i otula ciało podczas zimowych nocy. Wypełnienie kołdry odgrywa równie ważną rolę. Modele naturalne zapewniają doskonałą izolację cieplną, jednak nie nadają się na alergików. Dla osób z alergiami lepiej sprawdzi się wypełnienie syntetyczne. Takie kołdry są proste w czyszczeniu, ponieważ można je wyprać we własnym domu.

Komfortowa poduszka – jak ją wybrać?

Modele poduszek na rynku różnią się przede wszystkim wielkością oraz rodzajem wypełnienia. Decydując się na konkretny model, należy wziąć pod uwagę stan zdrowia oraz pozycję snu człowieka. Rozmiar poduszki powinien być dopasowany do szerokości barków. Dla osób śpiących na brzuchu lub na wznak szczególnie polecane są poduszki niskie, które nie nadwyrężają kręgów szyjnych. Osoby śpiące na boku powinny wybrać poduszki wyższe o odpowiedniej twardości i stabilności. Wybierając poduszkę, należy również zwrócić uwagę na jej wypełnienie. Na ryku dostępne są poduszki syntetyczne, naturalne oraz piankowe. Różnią się one m.in. twardością, właściwościami oraz ceną. Poduszki naturalne wypełnione pierzem czy puchem zapewniają doskonałą izolację cieplną i pozwalają skórze oddychać poprzez odprowadzanie wilgoci. Jednakże poduszki syntetyczne są doskonałym wyborem dla alergików. Ponadto również absorbują wilgoć i zapewniają przewiewność. Z kolei poduszki z wypełnieniem piankowym są elastyczne i świetnie dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając odpowiednią pozycję podczas snu.

Kołdra i poduszka stanowi równie ważny element co meble do sypialni. Wpływają one na wygodę podczas snu, ciepło, wentylację oraz prawidłową pozycję ciała. Z tego powodu warto decydować się na pościele najwyższej jakości, które są idealnie dopasowane do wymagań ich posiadacza.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Jak zaaranżować garaż? Praktyczne porady i wskazówki

Garaż to nie tylko miejsce do parkowania samochodu – to często strefa majsterkowania bogato wyposażona w narzędzia i inne akcesoria. Dobrze zorganizowany…
Dom Mieszkanie

Jak kupić materac przez internet? Praktyczny poradnik

Zakup materaca to inwestycja w zdrowy sen i dobre samopoczucie. Wybór odpowiedniego modelu ma ogromne znaczenie, jednak coraz więcej osób decyduje się…
Dom Mieszkanie

Dzbanki filtrujące - postaw na ekologię i wygodę

Plastikowe butelki po wodzie, choć praktyczne, stały się jednym z symboli nadmiernego konsumpcjonizmu i problemu zanieczyszczenia środowiska. Codzienne sięganie po wodę butelkowaną,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *