Dom Mieszkanie

Jak wybrać sztuczną choinkę? Poznaj elementy, które musisz wziąć pod uwagę!

319255835 wp6384cab4e11b40.50123558 Jak wybrać sztuczną choinkę? Poznaj elementy, które musisz wziąć pod uwagę!

Choinki sztuczne mają swoje zaszczytne miejsce w większości polskich domów. Ich popularność na przestrzeni ostatnich lat mocno wzrosła. Jest to związane z faktem, że na rynku pojawiają się modele, które coraz mocniej przypominają żywe drzewka, a coraz mniej kojarzą się z choinkami sprzed lat, które na pierwszy rzut oka oceniane były jako syntetyczne. Mnogość modeli dostępnych w sklepach nie dla każdego jest jednak ułatwieniem – nie zawsze łatwo ocenić, który model będzie najlepszym wyborem. W tym artykule podpowiemy Ci, jak wybrać sztuczną choinkę, aby drzewko doskonale spełniało swoją rolę przez kolejne lata!

Zacznij od materiału – PE czy PCV?

Pierwszą i często najważniejsza kwestią jest wybór materiału, z którego wykonana jest choinka. Na rynku dostępnych jest kilka opcji, jednak do najpopularniejszych należy polietylen (określany także jako PE) oraz folia PCV. Możesz zdecydować się na drzewko, które będzie posiadało tipsy wykonane z jednego z nich lub model, w którym zostaną one ze sobą skomponowane w odpowiedni sposób – to modele hybrydowe, które znajdziesz np. w asortymencie sklepu https://www.e-choinki.pl/.

Polietylen to materiał, który pozwala osiągnąć choinkę o wyglądzie najbardziej zbliżonym do naturalnej. Powstają z niego igły o różnych kształtach i długościach, które idealnie imitują te posiadane naturalne drzewko. PE jest odporne na uszkodzenia i odznacza się najwyższą jakością. Nie należy się więc dziwić, że taka choinka będzie droższa od modelu, który wykonany jest z folii PCV. To niewątpliwie inwestycja, która jednak dość szybko się zwraca, co warto mieć na uwadze.

Kolejną opcją jest choinka PCV, która ma tipsy o takim samym wyglądzie. Powstają one z pociętej na cienkie paseczki folii PCV. Jak możesz się domyślać – jest to tańsza opcja, jednak jej wygląd jest mniej naturalny. Takie choinki również są wytrzymałe, dzięki czemu możesz będą ozdabiać Twoje mieszkanie przez wiele sezonów.

Opcją pośrednią są choinki hybrydowe. To świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie chce rezygnować z naturalnego wygląda drzewka, a jednocześnie ma nieco ograniczony budżet. Takie modele zazwyczaj łączą PE i PCV w odpowiednich dla danego designu proporcjach. Jednak folia PCV znajduje się w głębi gałązek, bliżej pnia, a igły z PE na ich końcach. Dzięki temu choinka jest gęsta, nie ma prześwitów, za co odpowiada PCV, a do tego wygląda jak żywa!

Jak wybrać sztuczną choinkę, biorąc pod uwagę materiał? Zastanów się nad swoimi możliwościami finansowymi, pamiętając jednak o tym, że droższe drzewko jest inwestycją, która może zwrócić się już po kilku sezonach. Dlatego nie warto odrzucać go od razu, nawet jeśli koszt wydaje Ci się wysoki. Jeśli chcesz pójść na kompromis wybierz model hybrydowy. Dla mniej wymagających idealną opcją będą choinki wykonane w całości z PCV – takie drzewko również może prezentować się przepięknie!

Klasyczne choinki sztuczne, drzewka ośnieżone, a może modele na pniu?

Zanim zakupisz klasyczną choinkę, poświęć chwilę na poznanie trendów, gdyż dziś w sklepach znajdziesz wiele nowoczesnych modeli! Zacznijmy od popularnych choinek na naturalnym pniu, które są idealnym wyborem dla każdego fana tego interesującego designu, ale także rodziców małych dzieci czy właścicieli zwierząt. Ten model pozwoli Ci zaprosić kawałek lasu do domu, a jednocześnie będzie bezpieczną opcją, gdyż gałązki zaczynają się zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów wyżej niż w klasycznej choince. Dzięki temu ozdoby będą w pełni bezpieczne!

Warte uwagi są także choinki ośnieżone, szczególnie dlatego, że tego efektu nie spotkasz w naturalnym drzewku. Taki model może prezentować się zachwycająco, a pokochają go z pewnością fani zimy. Warto wybierać drzewka, w których efekt ośnieżenia wykonywany jest za pomocą bawełny. To metoda, która nie tylko prezentuje się niezwykle naturalnie, ale jednocześnie odznacza się najlepszą trwałością. 

Popularne są również choinki wąskie, określane także jako slim. Takie modele są chętnie wybierane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na drzewku, które nie będzie zajmować zbyt wiele miejsca. Jeśli więc w Twoim mieszkaniu liczy się każdy metr kwadratowy, nie musisz kupować klasycznej choinki, która uniemożliwi swobodne poruszanie się po wnętrzu. Postaw na wąskie sztuczne drzewko, które znajdziesz w asortymencie coraz większej liczby sklepów z choinkami.

Dopasuj odpowiedni rozmiar

Wąskie drzewko pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń, a co w sytuacji, gdy możesz pozwolić sobie na klasyczną choinkę? Powinieneś dokładnie zmierzyć miejsce, w którym ma stanąć i rozważyć różne opcje. Popularnym wyborem do mieszkań jest wysokość 220 cm lub 250 cm, w domach można postawić na duże choinki sztuczne o wysokości 300 cm. Rozmiar to jednak nie wszystko, gdyż istotna jest także rozłożystość wybranego modelu. Nie może on utrudniać poruszania się po pokoju, ani uniemożliwiać otwierania znajdujących się w pobliżu szafek czy szuflad.

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Listwy przypodłogowe białe – uniwersalny wybór

Białe listwy przypodłogowe cieszą się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz. Ich uniwersalność sprawia, że doskonale komponują się z różnymi stylami, dodając elegancji…
Dom Mieszkanie

Moskitiera na okna i drzwi - ochrona i komfort przez całe lato

W letnie miesiące, gdy temperatury rosną, a drzwi balkonowe i okna otwierają się szerzej, często stajemy przed problemem niechcianych gości w postaci…
Dom Mieszkanie

Montaż siatki na dach przeciw ptakom

Profesjonalna siatka ochronna na dachu może mieć nie byle znaczenie. W naszym artykule dowiesz się dlaczego. Powiemy też, ile kosztuje siatka na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *