Dom Mieszkanie

Piecyk wolnostojący – idealne rozwiązanie na zimowe wieczory

adobestock 134612582 Piecyk wolnostojący - idealne rozwiązanie na zimowe wieczory

Zima to czas, kiedy chcemy cieszyć się ciepłem i przytulną atmosferą panującą w domowych pieleszach. Jednym ze sposobów na stworzenie przyjemnej atmosfery jest zapalenie ognia w kominku, niemniej nie każdy ma możliwość zainstalowania tradycyjnego kominka w zabudowie. Na szczęście istnieje alternatywa, która nie wymaga dużo miejsca, a jednocześnie zapewnia efektowny widok płomieni i przyjemne ciepło. Mowa o piecyku wolnostojącym, który może być doskonałym rozwiązaniem na zimowe wieczory.

Piec wolnostojący – alternatywa dla kominka

Piec wolnostojący, zwany też piecykiem kominkowym lub kozą, to urządzenie grzewcze, którego sercem jest metalowa obudowa. To właśnie w jej wnętrzu znajduje się komora spalania. Piecyk wolnostojący podłączony jest do systemu kominowego, który odprowadza spaliny na zewnątrz. Urządzenie może być zasilane różnymi rodzajami paliwa, takimi jak drewno, węgiel, brykiet, pellet czy gaz. Obecnie na rynku dostępne są piecyki o różnym kształcie, rozmiarze i wykończeniu, co pozwala na dopasowanie sprzętu do stylu i aranżacji wnętrza.

Jakie są zalety piecyka wolnostojącego?

Piecyk wolnostojący ma wiele zalet, dzięki czemu jest on atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób poszukujących alternatywy dla kominka. Oto niektóre z nich:

  • Łatwość montażu. Piecyk wolnostojący nie wymaga specjalnej zabudowy ani fundamentu. Wystarczy podłączyć go do istniejącego lub nowego systemu kominowego i umieścić na odpowiedniej podstawie, która zapewni stabilność i bezpieczeństwo. Warto dodać, że w razie potrzeby sprzęt można łatwo przenieść w inne miejsce.
  • Wysoka wydajność. Piecyk wolnostojący ma zazwyczaj lepszą sprawność energetyczną, niż kominek w zabudowie (ponieważ ma mniejsze straty ciepła). W związku z powyższym ogrzać nie tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, ale także sąsiednie pokoje (dzięki promieniowaniu cieplnemu i konwekcji). Niektóre modele piecyków wolnostojących mają dodatkowe funkcje, takie jak system akumulacji ciepła, który pozwala na utrzymanie temperatury nawet po zgaśnięciu ognia, czy system podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania umożliwiający ogrzanie całego domu.
  • Estetyka. Piecyk wolnostojący jest nie tylko źródłem ciepła, ale także elementem dekoracyjnym. Daje on możliwość podziwiania ognia z każdej strony, dzięki dużej szybie lub kilku okienkom. Naturalnie tego rodzaju sprzęty produkowane są w różnych stylach – od klasycznego po nowoczesny – i z różnych materiałów (m.in. ze stali, żeliwa czy kamienia).

Powiązane posty
Dom Mieszkanie

Listwy przypodłogowe białe – uniwersalny wybór

Białe listwy przypodłogowe cieszą się niesłabnącą popularnością w aranżacji wnętrz. Ich uniwersalność sprawia, że doskonale komponują się z różnymi stylami, dodając elegancji…
Dom Mieszkanie

Moskitiera na okna i drzwi - ochrona i komfort przez całe lato

W letnie miesiące, gdy temperatury rosną, a drzwi balkonowe i okna otwierają się szerzej, często stajemy przed problemem niechcianych gości w postaci…
Dom Mieszkanie

Montaż siatki na dach przeciw ptakom

Profesjonalna siatka ochronna na dachu może mieć nie byle znaczenie. W naszym artykule dowiesz się dlaczego. Powiemy też, ile kosztuje siatka na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *