Technologia

Poznaj HEMS – inteligentny system zarządzania energią w domu

adobestock 254060631 Poznaj HEMS – inteligentny system zarządzania energią w domu

Przemyślane produkowanie i wykorzystywanie energii w gospodarstwach domowych to dziś jedno z ważniejszych zagadnień. Zwłaszcza ci, którzy są właśnie na etapie budowy domu, zastanawiają się, jakie rozwiązania zastosować, aby żyć wygodnie i jednocześnie oszczędnie. Z pomocą przychodzi HEMS, czyli system zarządzania energią w domu wykorzystujący sztuczną inteligencję. Czy to rewolucja, na którą czekaliśmy?

O systemie HEMS w Polsce mówi się jeszcze niewiele, choć ta azjatycka technologia jest już doskonale znana w wielu krajach na świecie. Znana i lubiana, bo nie da się odmówić jej tego, że ułatwia życie i pozwala na spore oszczędności, których inne systemy nie zapewniają.

HEMS. Czym jest i w czym może pomóc?

Każdy inteligentny dom wyposażony jest w dziesiątki systemów, które mają za zadanie zautomatyzować naszą codzienność – sterować oświetleniem, zamkami, alarmami i wszystkimi urządzeniami wykorzystującymi energię elektryczną. Do tej pory działały one jednak w oderwaniu od tego, co tę energię produkuje. HEMS to system zarządzania energią domową, który pozwala na zamianę domu w sprawnie funkcjonujący, samowystarczalny organizm. Wykorzystując AI, czyli sztuczną inteligencję, HEMS analizuje produkcję i zużycie energii w gospodarstwie domowym, a następnie dostosowuje pracę wszystkich urządzeń tak, aby zużywać ją jak najefektywniej. W ten sposób pozwala mądrze oszczędzać i być bardziej eko.

Najważniejsze zalety HEMS

Automatyka domowa, panele fotowoltaiczne, magazyny energii – wszystko to rozwiązania, które mają ułatwiać nasze życie. I robią to. Mądre oszczędzanie wymaga jednak czegoś więcej, a tym czymś jest bez dwóch zdań HEMS. System, który łączy wszystkie urządzenia wykorzystujące, produkujące i magazynujące energię w domu – zbiera, analizuje i przetwarza dane tak, aby wygenerować i zastosować jak najkorzystniejsze rozwiązania pomagające oszczędzać energię. Robi to, co od nas wymagałoby wielu godzin spędzonych na szczegółowych analizach.

HEMS warto wykorzystać w swoim domu, ponieważ:

  • poprawia efektywność energetyczną domu,
  • pozwala na realne oszczędności na kosztach energii,
  • maksymalizuje zyski z instalacji fotowoltaicznej,
  • optymalizuje działanie wszystkich urządzeń domowych,
  • zmniejsza ślad węglowy gospodarstwa domowego.

HEMS. Inteligentne rozwiązanie dla domu

Do systemu zarządzania energią można tak naprawdę podpiąć wszystko. Od tych najważniejszych ekologicznych rozwiązań, czyli instalacji fotowoltaicznych i magazynów ciepła, przez urządzenia takie jak pompy ciepła, rekuperację czy ogrzewanie wody, aż po oświetlenie czy każdy sprzęt wykorzystujący energię z domowych gniazdek. HEMS to rozwiązanie, które usprawnia nawet najlepszy BMS, czyli system automatyki budynkowej – oprócz tego, że monitoruje i pozwala na zarządzanie, analizuje i dostosowuje pracę wszystkiego, co znajduje się w takiej domowej sieci, aby wykorzystywać produkowaną energię jak najefektywniej.

Nic dziwnego, że jest to jedno z rozwiązań, które zyskuje największą popularność w ostatnich miesiącach. Jeśli można żyć dzięki niemu oszczędniej i wygodniej, czemu by z tego nie skorzystać?

Powiązane posty
Dom MieszkanieTechnologia

Nowoczesne termowentylatory - idealne rozwiązanie dla każdego domu

W czasach zmiennych warunków pogodowych, znalezienie efektywnego i ekonomicznego sposobu na regulację temperatury w pomieszczeniach staje się ważne dla komfortu domowego. Termowentylatory…
TechnologiaDom Mieszkanie

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Smart home to pojęcie, które coraz częściej pojawia w naszym otoczeniu, bo rozwiązań technologicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie jest coraz więcej. Jedne…
Technologia

Anteny kierunkowe jak je poprawnie zamontować

Antena kierunkowa DVB-T2 to rodzaj anteny telewizyjnej, która jest specjalnie zaprojektowana do odbioru sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Ten rodzaj sprzętu skupia sygnał…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *