StylWnętrza

Świeże trendy w designie i aranżacji wnętrz. Jakie jest nowoczesne wzornictwo i skąd czerpać o nim wiedzę?

japandi 1 Świeże trendy w designie i aranżacji wnętrz. Jakie jest nowoczesne wzornictwo i skąd czerpać o nim wiedzę?

Według liderów opinii – na przykład z portalu Perfect Space- tendencje wnętrzarskie na lata 2022 i 2023 nie niosą rewolucji, ale też nie wieją nudą. Są pogłębieniem i przedłużeniem trendów poprzednich sezonów. Wzornictwo i aranżacje wnętrz nadal są skierowane w stronę natury, ziemi, środowiska, zrównoważonego rozwoju, materiałów i przedmiotów vintage, komfortu i odpoczynku. Ale choć obecna moda promuje „starocie”, ich współczesne wydanie kipi świeżością.

Wszechobecna moda na recykling

Ekologia przechodzi do mainstreamu nie tylko w świadomości całego społeczeństwa, ale także w designie. Dbałość o środowisko wielowymiarowo wdziera się w trendy. Jej odzwierciedleniem jest wytwarzanie mebli czy elementów wyposażenia z przetworzonych materiałów, kupowanie z drugiej ręki, renowacja posiadanych już artykułów, przeszukiwanie „babcinych” strychów i piwnic.

Do łask wróciła PRLowska stylistyka i nawet meblościanka nie jest już obiektem żartów, a raczej- pożądania. Jak pisze Maciej Balcerek na blogu perfectspace.pl „Roman Modzelewski […] zasłynął dzięki zaprojektowaniu ikonicznego już fotela RM58. Mebel ten, po dekadach, znów został wdrożony do produkcji”. Oznacza to, że meble z lat młodzieńczych pokolenia X są nie tylko chętnie odkupywane na pchlich targach czy przez serwisy ogłoszeniowe, ale nawet ponownie produkowane.

Nowoczesne aranżacje — jakie kolory są na topie?

Nowoczesna kolorystyka nawiązuje do natury, a więc najmodniejszym kolorem zarówno obecnego sezonu, jak i nadchodzących, jest zieleń. Ta głęboka i mroczna, ta wyciszająca i jasna, ta odświeżająca i miętowa. Do tego pozostałe kolory ziemi: beże, brązy, szarości czy karmel. Takie zestawienia można przewrotnie i eklektycznie łączyć z elementami szalonych lat 80. lub pójść w klasyczną stronę, dokładając drewno i  marmur. Mimo tak dużej dowolności obecne trendy mają też ograniczenia. Przede wszystkim aranżacje powinny być utrzymane w ciepłej tonacji.

Modne wnętrza — łagodna forma, łagodna geometria.

Motywem przewodnim współczesnego designu jest też łagodność, a więc spokój i komfort. Ciepłe barwy, naturalne materiały znajdują swoje dopełnienie w łagodnych, obłych kształtach mebli czy elementów architektury domów i mieszkań. Brak ostrych krawędzi i miłe w dotyku struktury to modne hasła wnętrzarskiego świata. Urządzanie w zgodzie z obecnymi trendami zawiera łuki, owale i kulistości.

Skąd czerpać wiedzę na temat nadchodzących trendów w designie?

Oprócz śledzenia stron www, czy prenumerowania magazynów o tematyce wnętrzarskiej dobrym miejscem dla każdego, kto chce być na bieżąco zarówno z obecnymi, jak i z nadchodzącymi trendami, są targi i festiwale designu. Może się wydawać, że takie wydarzenia odbywają się jedynie w zachodnich, europejskich stolicach. Nic bardziej mylnego. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby uczestniczyć w tego typu branżowych spotkaniach. W Polsce najważniejszymi wydarzeniami są:

  • Warsaw Home w Nadarzynie,
  • Home Decor w Poznaniu,
  • Lodz Design Festival w Łodzi.

Łódzki festiwal cieszy się szczególnym uznaniem, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obszerne sprawozdanie z edycji roku 2022, można znaleźć na blogu https://perfectspace.pl, w artykule o tytule „Re:generacja, czyli rzut okiem na najnowsze trendy w designie”.

Powiązane posty
Wnętrza

Jak zaaranżować pokój dziecięcy w bloku? Praktycznie wskazówki

Możliwości aranżacji mieszkania w bloku są nieco inne niż w przypadku domów. Podczas budowy własnej posesji masz wpływ na metraż i dokładnie…
Dom MieszkanieMebleWnętrza

Zestaw do przedpokoju - kompleksowe rozwiązanie dla Twojego domu

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy po przekroczeniu progu naszego domu. To właśnie tutaj witamy gości i przechowujemy niezbędne akcesoria takie jak odzież wierzchnią, buty…
WnętrzaDom Mieszkanie

W jakich wnętrzach najlepiej sprawdzą się zasłony welurowe?

Welurowe zasłony to nie tylko element dekoracyjny. To także funkcjonalny dodatek, który może znacząco odmienić charakter i atmosferę wnętrza. Ich luksusowa faktura…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *