Inne

Czego nie należy spłukiwać w toalecie – 9 rzeczy, których spłukiwania należy zaprzestać

spłukiwanie

Twój domowy system wodociągowy może cię zaskoczyć. W jednej chwili wszystko jest w porządku i działa sprawnie, a w następnej toaleta jest zapchana i przepełniona, często bez żadnego ostrzeżenia lub widocznej przyczyny. Problemy narastają niewidocznie w rurach, aż w końcu dają o sobie znać w potencjalnie niebezpieczny sposób.

Jeśli twój system kanalizacyjny zostanie zablokowany, być może będziesz musiał rzucić wszystko i natychmiast zająć się sytuacją. Naprawa tych problemów może być kosztownym kłopotem zarówno dla właścicieli domów, jak i najemców. Oznacza to zazwyczaj konieczność wezwania hydraulika i znalezienia kogoś, kto może szybko uporać się z problemem. Średni koszt za czas profesjonalisty może wzrosnąć szybko do setek złotych.

Na szczęście można uniknąć tej sytuacji, jeśli znasz kilka podstawowych zasad dotyczących kanalizacji. Jedną z najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o systemie wodociągowym w swoim domu, jest to, co trafia do toalety, a co nigdy nie powinno.

  1. Żwirek dla kota

Intuicyjnie może się wydawać, że spłukiwanie żwirku dla kota w toalecie ma sens. W końcu to odpady biologiczne, podobne do ludzkich, prawda? Jednak, kiedy pomyślisz o tym, co tak naprawdę spłukujesz, kiedy zbierasz żwirek dla kota, staje się jasne, że nie powinien on nigdy trafiać do toalety.

Te grudki zasypanego skarbu, które Twoi koci przyjaciele zostawiają Ci do posprzątania, są w rzeczywistości ukryte w glinie i piasku. Nawet żwirek, który wydaje się nadawać do spłukiwania, może zaszkodzić Twojemu domowi. Elementy te szybko gromadzą się w rurach i mogą powodować długotrwałe problemy.

Nawet jeśli uda Ci się kilka razy spuścić te odchody w toalecie, nawyk ten może spowodować tylko problemy. Lepiej jest zebrać odchody do worka i wynieść je do kosza.

  1. Nić dentystyczna

To kolejny winowajca, który na początku wydaje się nieszkodliwy. W końcu jest mniejsza niż papier toaletowy. W przeciwieństwie do papieru toaletowego nić dentystyczna nie ulega biodegradacji. Zamiast rozkładać się w systemie hydraulicznym, pozostaje w rurach.

Czasami nić dentystyczna może owijać się wokół innych problematycznych resztek w rurach i tworzyć masywne zatory. W zależności od tego, gdzie występuje zator i jakiego rodzaju szkody powoduje, może to kosztować Cię duże pieniądze. Po prostu wyrzuć nić do kosza i uniknij potencjalnego problemu.

  1. Kobiece produkty higieniczne

Posługiwanie się produktami higieny osobistej nie jest zbyt wygodne, więc łatwo zrozumieć, dlaczego ktoś chciałby spłukiwać tampony i podpaski, zamiast wyrzucać je do śmieci. Jednak takie postępowanie może spowodować zatkanie rur i kanalizacji, co wiąże się z kosztami.

To, co czyni te produkty użytecznymi dla higieny, jest dokładnie tym, co sprawia, że nie nadają się one do spłukiwania. Są to warstwy produktów papierowych i innych wysoce chłonnych materiałów, które po zamoczeniu niewiarygodnie dobrze przylegają do siebie, aby wchłaniać wilgoć. W rzeczywistości rozszerzają się one w wodzie. W ten sposób zatykają domowe instalacje hydrauliczne i powodują długotrwałe problemy.

  1. Ręczniki papierowe

Ręczniki papierowe, zgodnie z ich opisową nazwą, są stworzone do wchłaniania wody. Są zaprojektowane tak, aby zachować swoją formę, gdy są mokre. Dlatego powodują blokady, gdy spłukujesz je w toalecie. Wyrzuć ręczniki papierowe do kosza na śmieci lub rozważ przejście na bardziej przyjazne środowisku ręczniki wielokrotnego użytku.

czego nie spłukiwać w toalecie

  1. Jedzenie

Bez względu na to, jak miękka lub mała może być żywność, nie wyrzucaj jej do toalety.

Kiedy wrzucasz jedzenie do rozdrabniacza w kuchenny zlewie, przechodzi ono proces, który rozdrabnia je na małe kawałki, dzięki czemu może bezpieczniej przejść przez rury. Jeśli jednak spłukujesz jedzenie w toalecie, pozostaje ono dokładnie tej samej wielkości, co w kuchni. Nie ma gwarancji, że ulegnie rozpadowi, gdy dostanie się do małych, wąskich połączeń rur systemu hydraulicznego. Nawet tłuszcz kuchenny lub inne płynne produkty żelowe mogą przywierać do wyściółki rur i krzepnąć, a gdy nagromadzi się ich wystarczająco dużo, spowodują zatkanie.

Jeśli produkt nadaje się do kompostowania, można go wrzucić do kompostownika. W przeciwnym razie wyrzuć go do śmieci. Nie warto ryzykować spłukiwania go.

  1. Tabletki

Jeśli masz w domu stare leki, spłukiwanie przeterminowanych tabletek jest złym pomysłem. Prawdopodobnie widziałeś tę dramatyczną scenę w filmie lub serialu, w której osoba nadużywająca narkotyków rozpoczyna proces powrotu do zdrowia, spłukując tabletki w toalecie. Chociaż jest to świetne rozwiązanie telewizyjne, nie oznacza to, że jest to bezpieczna opcja w Twoim domu.

Może to zaszkodzić lokalnej przyrodzie, a nawet innym ludziom, poprzez wprowadzenie ich z powrotem do lokalnych dróg wodnych przez takie usterki jak przecieki kanalizacyjne. Przeciętny system uzdatniania wody w miastach nie został jeszcze zmodernizowany tak, aby oczyszczać wodę ze wszystkich zanieczyszczeń chemicznych, więc istnieje ryzyko.  Zamiast tego, znajdź lokalne instytucje zajmujące się utylizacją leków, takie jak apteka lub szpital, które przyjmują niewykorzystane i przeterminowane leki na receptę.

  1. Produkty plastikowe i lateksowe

Plastik i lateks są dziś wszędzie. Nie powinny one jednak nigdy trafiać do toalety. Tego typu produkty nie ulegają biodegradacji. Oznacza to, że jeśli spłuczesz je w toalecie, mogą zalegać w rurach, zbierać zanieczyszczenia i powodować zniszczenia w Twoim domu.

Ta zasada dotyczy również małych, pozornie nieszkodliwych tworzyw sztucznych. Słomki, balony, bandaże, patyczki higieniczne i inne jednorazowe produkty domowe powinny być trzymane z dala od toalety. Wyrzuć je do kosza, aby mogły zostać wywiezione na wysypisko śmieci.

  1. Guma

Gdybyś chciał, mógłbyś żuć gumę przez wiele godzin. Może ona stracić smak, ale nie rozpadnie się pod wpływem śliny. Naturalnie, oznacza to, że nie rozpadnie się również w twoich rurach

Zamiast tego, guma przywiera i twardnieje, blokując inne rzeczy, które nie powinny znaleźć się w kanalizacji domowej. Może zbierać włosy, nić dentystyczną i inne śmieci, aż powstanie zator, który wszystko zapcha.

  1. Włosy

Wyławianie włosów z wanny, zlewu lub prysznica to zadanie godne uwagi. Jednak spłukiwanie ich w toalecie może sprawić, że będzie znacznie gorzej. Tak, to jest produkt biologiczny i pochodzi od ludzi, ale działa w taki sam sposób jak nić dentystyczna. Plącze się z innymi rzeczami w rurach, zatykając je. Wyrzucanie włosów do kosza może być obrzydliwe, ale jest o wiele tańsze niż wezwanie hydraulika, który wyciągnie je z Twojej toalety.

Jeśli Ty lub Twoja rodzina spłukujecie któryś z tych przedmiotów, nadszedł czas na zmianę zasad. Jest wiele rzeczy, które nigdy nie powinny trafić do toalety. Toalety są stworzone tylko do obsługi ludzkich odchodów i papieru toaletowego, a wszystko inne może spowodować spory problem w twojej kanalizacji domowej. Dobrą zasadą, którą należy przyjąć w interesie ochrony swojej hydrauliki, jest „W razie wątpliwości, nie spuszczaj tego”. Toaleta nie jest koszem na śmieci.

Powiązane posty
Inne

Popularne tkaniny – co jest na topie?

Wraz z modą na samodzielne szycie renesans przeżywają materiały. Wybór odpowiedniego wpływa na efekt końcowy, dlatego poznaj je jak najlepiej, by dobierać…
TechnologiaInne

Okap tuba - jaki wybrać i na co zwracać uwagę?

Okap kuchenny tuba cieszy się coraz większą popularnością wśród wielu osób. Wyróżnia go nie tylko niepowtarzalny design, ale i funkcjonalność. O czym…
OgródInne

Jak przygotować piknik w ogrodzie?

Aby w pełni wykorzystać ciepłą aurę nadchodzących miesięcy, warto spędzać na świeżym powietrzu jak najwięcej wolnych chwil. Piknik „pod chmurką” to wspaniały…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.